14 Ноември 2024четвъртък10:04 ч.

Отрезвяване

/ брой: 14

автор:Мая Йовановска

visibility 5472

Преди десетина и повече години на европейско ниво, а с известно забавяне и у нас, се заговори по темата реиндустриализация. Това беше нещо като глъсът на разума, след като дълго време родни икономисти и всякакви пишман експерти твърдяха как българската икономика може да се вдигне на крака само с високите технологии, защото те имат висока добавена стойност.    
Реиндустриализацията бе възприемана с насмешка от някои като ненужно връщане назад, онагледено с димящи комини и всеобща заетост. У нас реиндустриализация не само не случи, но и не беше направен такъв опит, а икономиката ни виси на услугите. И децата обаче знаят, че за да печелиш, трябва да произвеждаш повече.
Тези дни Българската стопанска камара оповести проучване, в което класира бизнесите с най-голям принос за икономиката. Оказва се, че високо и среднотехнологичните сектори в българската икономика имат сравнително скромен принос за растежа на българската икономика.
През 2022 г. произведената обща брутна добавена стойност е 93,33 млрд. лв. Индустрията осигурява 35% от добавената стойност в икономиката. От нея с най-висока добавена стойност е производството, преноса и разпределението на електроенергия. През 2022 г. този подсектор на енергетиката е произвел 8,2 млрд. лв., което е 8,72% от общата добавена стойност в икономиката. Чак на второ място се нареждат информационните технологии с дял от 8,4% или 7,8 млрд. лв. Заради високите цени на суровините в първата тройка попада и зърнопроизводството.
Като цитирам тези данни, не е за да омаловажа високите технологии, и не е в подкрепа да не ги развиваме, напротив, там е бъдещето. В нашата страна обаче прекалено лековато се възприема, особено от някои политици и висши държавни чиновници, развитието на индустрията, и конкретно на енергетиката. Перспективата в енергетиката ни, която е първа по добавена стойност, в индустриалните сектори въобще не е розова. Особено покрай прословутата зелена сделка и всичките й девиации, които се вихрят в ЕС. Над тецовете ни тегне предизвестена смърт, а евентуалното развитие на ядрената ни енергетика, е само обещание и новини от далечното бъдеще. Започнахме и да внасяме повече ток, отколкото да изнасяме.
Така че е нужно отрезвяване, дами и господа политици.

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 1786

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 1546

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 1587

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 1943

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 1640

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 1501

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 1771

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 1781

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 1682

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 1842

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 1677

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ