11 Октомври 2024петък03:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Музеите настояват за адекватно финансиране

В писмо на Сдружение "Български музеи" до държавни институции се посочват проблемите и пропуснатите допълнителни приходи, които тези културни институти търпят поради неблагоприятни обстоятелства и наложените мерки, свързани с пандемията

/ брой: 7

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 1046

Вилиана СЕМЕРДЖИЕВА


"Във връзка с динамичната ситуация, в която са поставени културните институти в страната и пораждането на сериозен риск за нарушаване на основните им дейности, Сдружение "Български музеи" настоява да бъде увеличен основният стандарт на делегираните от държавата дейности музеи и художествени галерии с минимум 50% за 2022 г." Това се казва в писмо от Сдружение "Български музеи", изпратено на 6 януари до председателите на комисиите по бюджет и финанси и по културата и медиите към НС, до вицепремиера и министър на финансите и до министъра на културата. Сред посочените причини са драстичното повишаване на цените на електроенергията и природния газ, рязкото поскъпване на материалите и услугите от фирми и физически лица, рестрикциите, свързани с пандемията от КОВИД-19, очакваното увеличаване на минималната работна заплата и подписаното браншово споразумение, изоставането в заплащането на музейните специалисти, сравнено с това в образователната сфера.

По този повод ДУМА потърси за допълнителна информация Борис Хаджийски, председател на УС на Сдружение "Български музеи" и директор на Регионалния исторически музей в Пазарджик. Той поясни, че в Сдружението членуват 127 национални, регионални и общински музея и художествени галерии и един частен музей. Условието е членовете да са юридически лица. Музеите в България се грижат за опазването, съхранението, изучаването и популяризирането на над 7 500 000 движими културни ценности. В писмото се настоява още за въвеждане на държавно финансиране за останалите 50 общински музея, които към момента са местни дейности, чрез отпускане на общо 200 субсидирани бройки за тези институции.

Пандемията оказа изключително неблагоприятен ефект върху постъпленията на музеите през 2020 г., сигурен съм, че и през 2021 г. финансовите загуби ще бъдат подобни, но това ще стане ясно, когато през месец май т.г. излязат официалните данни в НСИ, каза за ДУМА Борис Хаджийски. Той припомни, че през 2020 г. в нашите музеи са влезли 3 119 000 посетители по-малко, сравнено с 2019 г., и пропуснатите приходи за институциите са в размер на 5 713 000 лева. Пандемията продължи да бъде съпроводена с рестриктивни мерки от страна на правителството, включително и последните като наложения зелен сертификат за посещение в музеите от края на октомври 2021 г. Предполагам, че до момента, в който той не отпадне, посещаемостта ще бъде изключително ниска, тъй като ние сме длъжни да спазваме въведените мерки, а това изискване ограничава голям брой хора, допълни г-н Хаджийски.

По неговите думи данните за посещенията в РИМ - Пазарджик, на който той е директор, са изключително неприятни за музея и като цяло, включително за туризма. Така една от основните мисии на музеите - да представят културно-историческото наследство пред публики, е възпрепятствана.

Историческият музей в Пазарджик стопанисва три обекта. За ноември 2021 г. общият брой посетители е около 40 души. Нашата цел е да работим с хората, да възпитаваме децата, учениците, да ги приобщаваме към културно-историческото наследство, да ги учим на родолюбие, а тях ги няма. Специално за учениците имаме образователни програми. През юли м.г., когато нямаше рестрикции, успяхме да осъществим едномесечната си ежегодна програма "Лято с музея" - при голям интерес, както е било винаги през годините. По Националната програма "Осигуряване на съвременна образователна среда", модул "Музеите като образователна среда", съвместна инициатива на Министерството на културата и Министерството на образованието и науката, свързана с посещения, изнасяне на открити уроци, беседи в музеите с ученици от различни училища, не можем да реализираме дейности. Имахме много заявки за годината, но те не успяха да се осъществят поради известните обстоятелства. Изключително много намаля посещаемостта на учениците - най-многобройната възрастова група, която влиза в музеите, като се надявам час по-скоро те отново да имат възможност да се докоснат до наследството, което съхраняваме.

Всички музеи в България изпитват подобни трудности. Пропуснатите приходи за общо 5 713 000 лева, които Борис Хаджийски посочи, са свързани с техните бюджети, с реализирането на билети, продажби на литература, сувенири и т.н. - приходи, които допълват скромните бюджети на тези културни институти. За съжаление, до този момент няма държавна политика и програма за подпомагане на музеите и галериите по отношение на тези загуби, казва г-н Хаджийски.

По-голямата част от българските музеи и художествени галерии се финансира по определен начин от държавата ежегодно, чрез решение на Министерския съвет. Те получават субсидия по два стандарта: основен и допълващ (за закрити площи). Но има и 50 музея, които не се финансират от държавата, а с решение на общинските съвети по места. Техните средства обаче са доста по-ограничени и несигурни и една от основните цели на Сдружението през последните 7-8 години е и тези 50 музея да влязат в системата на държавно финансиране, тъй като в тях също се опазва и популяризира културно-историческо наследство.

Справедливо е всички музеи да получават по един и същ начин финансиране от държавата, заяви председателят на УС на Сдружение "Български музеи".


Борис Хаджийски

Нашата цел е да работим с хората, да възпитаваме децата, учениците, да ги приобщаваме към културно-историческото наследство, да ги учим на родолюбие. Специално за учениците имаме образователни програми. През юли м.г., когато нямаше рестрикции, успяхме да осъществим едномесечната си ежегодна програма “Лято с музея” - при голям интерес, както е било винаги през годините. По Националната програма “Осигуряване на съвременна образователна среда”, модул “Музеите като образователна среда”, съвместна инициатива на Министерството на културата и Министерството на образованието и науката, свързана с посещения, изнасяне на открити уроци, беседи в музеите с ученици от различни училища, не можем да реализираме дейности. Имахме много заявки за годината, но те не успяха да се осъществят поради известните обстоятелства. Изключително много намаля посещаемостта на учениците - най-многобройната възрастова група, която влиза в музеите, като се надявам час по-скоро те отново да имат възможност да се докоснат до наследството, което съхраняваме.

Електронните ваучери за храна може да повишат цените

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 193

100 млн. лв. ще струва зимното поддържане на пътищата

автор:Дума

visibility 912

/ брой: 193

София e най-евтината европейска туристическа дестинация

автор:Дума

visibility 926

/ брой: 193

Орбан: България в Шенген до края на 2024-та

автор:Дума

visibility 949

/ брой: 193

Македонски висшисти масово имигрират

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 193

Граничните проверки в Германия остават

автор:Дума

visibility 918

/ брой: 193

Армията на търговците

автор:Александър Симов

visibility 972

/ брой: 193

Икономическа реалност

visibility 909

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 849

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 193

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ