12 Октомври 2024събота06:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Летопис

Качват осем оръдия на Шипка за възстановките на боевете

Доброволци от клубовете "Традиция" ще теглят жребий кои да са опълченците, кои - чалмалиите

/ брой: 187

автор:Христо Христов

visibility 3374

Осем реплики на планински оръдия и 13 коня ще бъдат качени на връх Шипка за участие във възстановките на боевете при отбраната на прохода през Руско-турската освободителна война, които ще се проведат на 21 август, съобщиха организаторите на проявата. Конете ще бъдат яздени от професионални каскадьори, с изключение на жребеца, който е отреден за човека, представящ генерал Столетов. Най-вероятно това ще бъде председателят на националния клуб "Традиция" Стоян Джумалиев, който и м.г. се превъплъти в тази роля. Режисьор на възстановката е Найден Николов. Жребците ще бъдат доставени от конна база в Арбанаси, а символичен домакин са габровци.
Очаква се в театрализираната битка да се включат над 250 доброволци. От Стара Загора вече стягат оръжие и униформи, ден по-рано ще стане ясно кои ще бъдат с чалми и кои ще наложат опълченските калпаци.
За около 40 минути усилено гърмене ще стигнат боеприпасите, които се осигуряват от организаторите. За част от въоръжението ще се погрижи националният киноцентър, откъдето по принцип се вземат под наем пушки от системите "Крнка", "Пийбоди-Мартини" - за "руснаците", и "опълченците", както и пушки "Шнайдер", каквито са били на въоръжение в турската армия по онова време. Заради изискванията на КОС репликите на планинските оръдия са без затворен механизъм и са с предно пълнене. Четири от тях са отлети от пловдивски майстори, а останалите - в Шумен и София.
Предстоящата 134-та годишнина от историческата битка изведе на върха през уикенда дипломати от посолствата на Русия и Украйна, активисти на патриотични организации от Казанлък, които се включиха в акция по почистване на част 26-те паметника и паметни знака в прохода. С тях беше и художникът Боян Попов, който обнови имената на загиналите по паметните знаци. 
Част от паметниците са издигнати от руснаците, месеци след епичната битка на руските войски и българските опълченци през август 1877 г. Други са направени от признателния български народ в годините след Освобождението. Всички те се поддържат и стопанисват от Национален парк-музей Шипка - Бузлуджа.
Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската освободителна война 1877-1878 г. Боевете се водят от 9/21 до 13/26 август 1877 г., като задачата на малобройния руско-български отряд под командването на ген. Н.Г.Столетов, наброяващ около 7500 души, е била да спре превъзхождащата я по численост армия на Сюлейман паша (около 27 000 души и резерв от 10 000), да не й позволи да премине Балкана и да се съедини с турските части в Североизточна България в помощ на обсадената в Плевен армия на Осман паша.
В продължение на шест дни българи и руси с огън и щик отблъскват непрекъснатите атаки на турските табори. Най-тежък и решаващ за отбраната е третият ден - 11/23 август, когато турците все повече затягат обръча около защитниците, а боеприпасите са на привършване. Следобед Сюлейман паша хвърля в боя всичките си резерви срещу центъра на отбраната. В този най-критичен момент, когато изглеждало, че Шипка ще падне, от Габрово пристига първото подкрепление, изпратено от ген. Радецки. Надвечер пристигат всички роти на 16-и стрелкови батальон и след ожесточен бой турците отстъпват.
Шипченската епопея завършва на 9 януари 1878 г. (нов стил), когато е разгромена и пленена войската на Вейсел паша край Шейново. При отбраната руските полкове и българските опълченци губят около 11 000 души - ранени, убити и безследно изчезнали, а около 9000 са замръзналите и заболелите по време на зимното шипченско "стоене".

 

Ураганът "Кърк" опустоши Западна Европа

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 194

ООН разследва смъртта на мигранти в Атина

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 194

Обвиниха бивш румънски министър, вземал подкупи

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 194

Фалшив Путин съобщи в ефир, че подава оставка

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 194

Сигурен неуспех

автор:Евгени Гаврилов

visibility 278

/ брой: 194

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 194

Ще работим за справяне с демографската криза

автор:Юлия Кулинска

visibility 332

/ брой: 194

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ