02 Август 2024петък22:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Излизаме от кризата, за да влезем в рецесия

/ брой: 52

автор:Светлана Велева

visibility 1293

Излезли сме от кризата, технически. Това заяви вчера Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк. Такова твърдение от устата на председателя на Асоциацията на банките сякаш не е изненада. Чували сме го и от финансовия министър, и от дежурни икономисти. И дотам. Всички останали продължаваме да твърдим, че кризата е тук. Според Хампарцумян обаче останалите сме в състояние на "психологическа криза", защото "имаме грешното желание да се сравняваме с годините на бума", когато и да са били те.
Така стигаме до наложилата се двойнствена релност, че има два типа криза - една, която икономистите измерват, и друга, която усещат обикновените хора. Те продължават да се чувстват в криза - по галопиращите цени на стоки от първа необходимост, на комунални услуги като парно, ток, вода. Мнозина губят своята работа. На други доходите им са замразени или намалени. Малкият и средният бизнес се борят за оцеляването си. Междуфирмената задлъжнялост достига застрашителни размери. По последни данни на БСК от 2010-а тя е 160 млрд. лв., което е повече от два пъти над БВП (70,4 млрд. лв.) Държавата и общините дължат близо половин милиард лева на бизнеса. Бизнесът пък дължи близо 2 млрд. за заплати. Порочният кръг се задълбочава, генерирайки нови задължения. Резултатът - фирми масово фалират, а с тях расте и броят на безработните. Намаленият семеен бюджет води до намалено потребление и невъзможност за изплащане на кредити. Лошите кредити минаха рекордните 9 млрд. лв., а с техния ръст ще расте и броят на хората, изгубили своите домове. Инфлацията, макар и ниска, допълнително изяжда доходите. Паниката е толкова голяма, че домакинствата са замразили или отменили планирани значителни покупки, които иначе биха подпомогнали икономиката.
Къде във всички тези показатели икономистите виждат подобрение и излизане от кризата - не става ясно. Дори напротив, именно микро- и макропоказателите говорят за задълбочаване на кризата. Тези дни статистиката отчете скок на цените на производител с над 5 на сто, като в някои сектори той достига и 16%. А увеличението на цените на едро е залог за бъдещ ръст и на инфлацията. Вчера Министерството на финансите обяви, че само за м. януари фискалният резерв е намалял с около 1 млрд. лв. и към 31.01.2012 г. е в размер на 4 млрд. Реално ГЕРБ изчерпа всички свободни ресурси. На практика нямаме вече фискален резерв. В него са само парите от Сребърния фонд, фонда "Козлодуй" и още няколко задължителни фонда. Т.е. България няма свободни ликвидни средства и става неплатежоспособна. А когато останалият свят разбере това, има опасност да скочат лихвите и да не идват чужди инвеститори. Догодина трябва да се платят 1,8 млрд. лв. външен дълг. Тези пари ги нямаме. Заради всичко това тепърва навлизаме в окото на кризата. Тези, които твърдят обратното, просто не четат обективно данните. Или имат мотив да не казват истината.
Да не забравяме, че икономическите показатели в България следват тези в Европейския съюз. Влошаването, което се очаква в ЕС, идващо от еврозоната, неминуемо ще се отрази и на България, така че е твърде рано да се говори за излизане от кризата. За това предупреди в края на м.г. и бившият президент на Европейската централна банка Жан-Клод Трише. Той беше категоричен, че дълговата криза в еврозоната не е свършила. Известният финансист Джордж Сорос заяви, че все още не е установен надежден контрол върху световната финансово-икономическа система, ударена от кризата. "Кризата още не е приключила. В момента ние просто започваме да навлизаме в нейния втори етап, характеризиращ се с корекция на финансовия дисбаланс и възстановяване на контрола над системата", заяви икономистът.
Дотук никакви индикации за излизане от кризата, както от различните участници в индустрията, така и според световни експерти. Все пак родните икономисти може и да са прави - от кризата наистина излизаме, но само за да влезем в рецесия.

Българският еврокомисар може да поеме енергетиката

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 146

За 6 месеца банките са прибрали близо 1 млрд. лв. такси

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 146

"Булгаргаз" отчита 100 млн. лв. загуба

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 146

Над 400 000 българи търгуват с криптовалути

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 146

Иран се закани да отмъсти на Израел

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 146

В Англия се надигнаха срещу имигрантите

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 146

Мадуро поиска одит на президентските избори

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 146

САЩ спират $95 млн. помощ за Грузия

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 146

Честито, другарю Йорданов!

автор:Нора Стоичкова

visibility 588

/ брой: 146

Главчев допусна гаф

visibility 552

/ брой: 146

Датата - 02.08.2024 г.

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 146

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ