14 Ноември 2024четвъртък10:08 ч.

Ни брашно, ни трици

/ брой: 243

автор:Велиана Христова

visibility 6502

Високото пеене от селата Долен и Сатовча бе включено от ЮНЕСКО в световното нематериално наследство завчера вечерта след обосновка от етнолозите ни от БАН. Страхотно, както се казва. Сред световните върхове на традициите, признати от ЮНЕСКО, са още Бистришките баби, нестинарството, традицията на чипровското килимарство, Сурва в Пернишко, мартениците. 

В световното материално културно-историческо наследство пък сме признати с Боянската църква, Ивановските скални църкви, тракийските гробници при Казанлък и Свещари, Мадарския конник, стария Несебър, Рилския манастир. 

С Националния парк "Пирин" и природния резерват "Сребърна" пък сме включени в световното природно наследство. Като признание за богатото ни присъствие сред световните в края на ноември т.г. България бе избрана за член на най-престижния орган на организцацията - Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, в който присъстват само още 21 държави.

С тези дадености и с качествения труд на учените ни България може да е сред най-атрактивните туристически дестинации в света. Ала какво правим ние сега? 

Ами, правителствата на ГЕРБ сведоха парите за културата изобщо до 0,5% от БВП - срам! Световното ни нематериално наследство бедства без средства, да не говорим до какво дередже са докарани читалищата ни, с чието присъствие в историята ни също заслужено можем да се гордеем. Те съществуват само заради ината на работещите в тях днешни възрожденци. 

За безобразното и престъпно изсичане на горите в Пирин, продавани навън от безмерна алчност под спящото прокурорско око, може да се изпишат стотици страници. Да не говорим за 40 000 културно-исторически обекта, които се крепят на ината пък на археолозите ни - ония, дето според Б.Б. трябва "да си приберат керемидите и да се махат", та да не пречат на краденето от магистралите. Смешно малко са туроператорите ни, които имат комплексни дестинации за културен туризъм, а някои екскурзоводи бъркат Севт с Цезар...

С една дума - история газим, а се затриваме сега, вместо да печелим от това, което сме. Дали има кой да чуе настояването на ексминистър Велислав Минеков всяка година опърпаният ни бюджет за култура да расте с по 0,2%? Иначе си оставаме евтини на брашното, скъпи на триците. Докато се свършим.

 

 

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 1788

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 1546

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 1587

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 1945

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 1641

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 1503

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 1773

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 1781

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 1683

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 1842

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 1678

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ