Бурни времена
/ брой: 201
"Няма за какво да се радваме, но и няма за какво да скърбим. Бурна е водата на историята" - с тези строфи от стихотворение на великия руски поет Маяковски завърши речта си пред бразилския Сенат досегашната президентка на страната Дилма Русеф.
След речта, в която тя обяви, че е невинна и нарече импийчмънта държавен преврат, Русеф отговаря в продължение на 13 часа на въпросите на сенаторите. Но не успя да ги убеди. Процесът на импийчмънт срещу президентката, започнал преди почти година, беше дълъг и доста объркан. Официалната причина за него бяха подозренията, че Русеф е участвала в данъчни нарушения и нецелево използване на държавни средства. Нищо от това не бе доказано, но сенаторите се произнесоха. Всъщност бившата бразилска президентка беше отстранена за нещо, което е било практика преди нея. А истинската причина за атаката срещу нея бе яростната й борба срещу корупцията. Противниците бяха тези, които тя вече уличи в корупция, или тези, които се очакваше да разкрие. Именно политици с висящи дела и обвинения в корупция свалиха от власт президентката.
В сряда следобед най-голямата латиноамериканска държава и най-мощната икономика на субконтинента загуби най-честния си и национално отговорен президент. Вместо нея начело на държавата застана 75-годишният консерватор Мишел Темер. Марионетката, както го определят повечето от бразилците, е една от най-непопулярните политически фигури сред населението, имащ по-малко от 1% доверие.
Управлението му съвсем няма да е леко. Темер не просто не може да разчита на подкрепа, а по-скоро трябва да се готви за сериозни протести. И причина за тях далеч няма да са само недоволните от отстраняването на Русеф. Икономическото положение в Бразилия продължава да се влошава. Продължава намаляването на БВП, който се очаква тази година да падне с още 3,1%, безработицата достигна рекордните 11 милиона души, рязко се увеличи инфлацията, а икономическата активност спадна с почти 4% за последната година. Според икономистите Бразилия ще успее да възстанови нивото на доходите на населението от 2013 г. едва през 2021-а. И то само ако незабавно започне тежки икономически реформи, продължи съкращаването на държавните разходи и въведе данъчен ред. Мишел Темер вече обеща да предприеме непопулярните, но необходими за икономиката мерки. Левите в Бразилия от своя страна предупредиха, че се очакват тежки времена - постепенно ликвидиране на социалните завоевания, увеличаване на "ножицата" между бедни и богати, разрастване на престъпността, преди всичко на политическия екстремизъм, който отново може да избие в тероризъм, както през 60-те години на ХХ век. Освен това аферата "Петробраз" заплашва да повлече в политическото небитие по-голямата част от сега действащите бразилски политици.
"Те си мислят, че са спечелили, но не са прави. Знам, че всички ние ще се борим", предупреди Дилма Русеф. И битка със сигурност ще има.