14 Ноември 2024четвъртък10:01 ч.

Фокус-мокус

Балони с душа се смеят и намигат

За да си щастлив, не е нужно да пиеш 12-годишно уиски и да караш мерцедес, казва семейство Кожухарови - шоумени, обиколили света

/ брой: 186

автор:Дума

visibility 5614

Миглена Иванова
   
Невероятно е усещането да видите балони, които се усмихват и намигат, привличат и носят усещане за красота и естетика. Впечатляващо е да се докоснете до такъв свят, свят на удоволствието.
Парти магазин "Мистър Балон" се намира в столичния квартал "Дружба" и с нищо не подсказва помпозност, блясък или излишна модернистичност. Тук хората идват от всички краища на София, за да изберат най-подходящите неща за празници и веселия, украси за сватби. Погледът не може да се задържи на едно място заради многообразието -украса за кръщенета, за рождени дни, маски на клоуни и магьосници, всякакви видове шапки, свещички, карнавални костюми...
За всичко се грижат Мейли и Ивайло Кожухарови, които от 25 години вървят по един и същи житейски и професионален път.
- За абитуриентските балове всеки искаше да се сдобие с нещо уникално - споделя Мейли. - В най-голяма атракция обаче се превърнаха балоните, които с водопада от цветове и форми са истинско произведение на изкуството. Ивайло, като всеки голям майстор, докато говори с клиента, може да изработи от балони цветя, вази, пръстени и каквито си пожелаете бижута.
Цялата история започнала съвсем невинно. Приятел на Иво показал кученце от балон. Това ужасно амбицирало Кожухаров, последвали много труд и упоритост. Днес той извайва триметрови кули, различни животни и човешки фигури. Споделя, че последната му страст е направата на рокли и аксесоари, които ще представи на модно шоу следващата година у нас.
При изработката се прилага майсторлък, който придава душевност на балона. Според него най-добрият майстор на балони в Европа е Нико Фрик от Словения. Той неотдавна високо оценил произведенията на Кожухаров и го насърчил в бъдещата му работа. От години двамата си пишели по скайп и творенията на Иво ставали достояние на известния словенец.
Кожухаров може да работи и с вързани очи и с умелите си пръсти да съживи една задрямала душа. Разказва, че трайността на произведението зависи от добрите марки балони - най-вече гръцки или американски.
В магазинчето забелязвам и две големи снимки от концертно изпълнение на семейството. Тогава научавам, че Мейли и Иво принадлежат към "Astershow". Започват със степ танци, впоследствие  програмата им се обогатява и сега веселят хората с "Magic show", музикално шоу с чанове, детско шоу и представяне на клоунада. Семейството е работило в Италия, Гърция, Кипър, Сирия, Израел и др. В  музикалното им  шоу с чанове участват и хора от публиката. Били са гости в БНТ, 7 дни, Канал +, в предаването "Стани богат" на Нова ТВ.
Танцьори и фокусници, продавачи на балони и човешко удоволствие. Това е визитката на Кожухарови.
Неотдавана получили покана от ученик на Иво за участието им в голяма програма на "Златни пясъци". Кожухарови отново ще играят степ, ще свирят на звънчета "Виенски валс", "Ода на радостта", "Калинка", разбира се, с участието на публиката. Ще представят фокуси и програми за деца.
Защо го правят? Дали фокусниците не залъгват хората, дали не придават фалш на живота?
 Мейли е категорична, че хората се забавляват, а фокусът е красива илюзия. Иво добавя, че фокусникът е нестандартна личност, важно е да бъде честен, забавен, открит, усмихнат и с положителна енергия.
 Семейството съжалява, че в България няма училище за фокусници и подрастващите не могат да усвоят този занаят. Например техният син Божидар, сега 5-годишен, вече е играл във филм за големия наш илюзионист Астор. Божидар се превъплътил в ролята на момчето Астор и спечелил овациите на мнозина от съсловието.
Единствено Астор събира артистичния свят и дава възможност за развитие на млади таланти, казва Мейли. Божидар има диплома от Магичния театър на Астор по време на Първия национален фестивал за илюзионно изкуство за деца от 3 до 15 години.
Въпреки че са артисти и хора с широки разбирания, Кожухарови са потресени от българското разбиране за веселба. Не са съгласни, че само ракията, шопската салата, кючеците и чалгата могат да донесат наслада. След дългите години в Кипър Мейли споделя, че сватбите и тържествата там имат друг нюанс - изобилстват невероятни цветни украси, официални облекла, коктейли и добра организация. Подобна наслада носи духовност, казва Мейли.
Говорейки все в тази насока, стигаме до извода колко е важно да живееш в един подреден свят. Заради родната ни система се оказва, че артистичното съсловие в България не е работило по време на социализма и няма трудов стаж. Потърпевши са и Кожухарови, въпреки че те са били в центъра на вариететните програми в големите ни хотели -"Хавана", "Родина", "Хемус", "Шератон", "Японския",  "София"...  Членове са на САБ, имат квалификации и дипломи. Това обижда българските артисти, които отдавна си изкарват хляба зад граница, констатира Иво.
Минаваме на болната тема за заобикалящата ни действителонст - кучета, дупки, фасове, култура, възпитание.
Мейли е убедена, че колкото по-фалшиво пееш или си измислен майстор, толкова по-големи успехи ще имаш у нас. Става дума за чалга, силикон, неграмотност. Семейството си спомня за вариететните изпълнения, за стойностните неща и качеството на музиката и танците преди 20 години. Двамата танцували пред дипломатическия корпус, като впечатлявали с изпълненията си.
Кожухарови не искат да повярват, че културата у нас върви назад, въпреки богатата информационна мрежа. Шоумените признават, че и в онова време е имало лудости. Разказват комични и нелепи случки от соцгодините, когато е забранено да се пее на английски, да се носят западни дрехи, да се носи кръст или да се танцува на американска музика. Иво например получил най-ниската категория за степ, когато се явил на конкурс с фрак и цилиндър. Но след шест месеца грабнал първа категория в ролята на руски моряк.
Връщайки се през годините, Иво споделя, че първият му учител по степ е Стефан Стоев, който накуцвал и обичал да попийва. Това обаче не попречило да му придаде цялото съвършенство на танца. Един път Иво и учителят му се появили на конкурс във НАТФИЗ и журито било буквално шашнато от великолепната педагогическа работа на бай Стефан. Не след дълго той получил възможността да преподава в артистичното висше училище.
Кое кара Кожухарови да изкарват по 24 часа заедно в продължение на 25 години? Признават, че освен любовта ги свързва и общият интерес. Понякога спорят и се карат на професионални теми, обсъждат стъпки и фокуси. Техен асистент е и Божидар. 
Мейли поздравява читателите на ДУМА и споделя, че светът е шарен. Тя е от хората, които смятат, че щастливите моменти са малко и всеки трябва сам да се стреми към хубавото в живота.
Как си почиват? Иво релаксира като прави фигури от балони, а Мейли чете. Където и да е по света, тя си носи книгите. Не може да прости  предателството. Иво не е конфликтен, обича точността и добрата приказка между хората. Тяхната мечта е България да бъде привлекателна, а образователната ни система достатъчно добре разработена в името на бъдещето на нацията. Децата да растат без стрес, наркотици, в ред и култура. Мейли се надява българските деца да се научат на труд и отговорност от рано, да се възпитават в духовност.
Кожухарови казват, че не е важно да пиеш винаги 12-годишно уиски, за да си щастлив. Не е важно да имаш мерцедес и скъпоценни камъни. Щастието не идва с парите - важното е да си човечен и да не надскачаш себе си.



 

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 1786

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 1545

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 1587

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 1943

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 1638

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 1499

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 1771

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 1780

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 1682

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 1842

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 1676

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ