17 Ноември 2024неделя00:28 ч.

Българите във Великобритания - заложници на "Брекзит"

Сега е моментът за нова политика спрямо вас, заяви лидерът на ПЕС Сергей Станишев

/ брой: 86

автор:Георги Христов

visibility 1930

Навръх Гергьовден делегация на БСП, включваща кандидатите от листата на партията за предстоящите избори за Европейски парламент  Сергей Станишев, Иван Кръстев и Цветелина Пенкова, посети Лондон, за да се срещне с българската общност, както и с колегите си от британската Лейбъристка партия. 

Визитата започна още на 5 май, като първа спирка беше Фестивалът на източноевропейската култура в лондонската община Енфийлд. Само на нейната територия живеят над 20 000 души от Източна Европа, които се намират в положение на несигурност за бъдещето си заради безкрайната драма на "Брекзит". Наред с културната програма, в която се включиха хора от девет източноевропейски държави и народната певица Гуна Иванова, на фестивала имаше и над 30 щанда, където се предлагаха безплатни консултации по всякакви въпроси от ежедневния живот на сънародниците ни: от уреждането на статута им след "Брекзит" през здравеопазване, трудови права, образование до курсове по английски за тези, които не владеят в достатъчна степен езика. 

Около 4 хил. души посетиха фестивала, като голяма част от тях бяха българи. Речи държаха както председателят на ПЕС, така и другите кандидати на БСП за европейските избори, общински съветници от Енфийлд и други. По повод поставеният от сънародниците ни проблем за техния статут Станишев заяви: "Знам, че всеки един тъгува за България и е тук, защото търси по-добър живот за себе си и за своето семейство. Сега е моментът, особено с тази безумна авантюра с "Брекзит", българската държава да има много по-системна и цялостна политика във ваша подкрепа. Там, където има българи по света, там е и България. Не бива да бъдете забравени или да се чувствате забравени". 

Българите на Острова - бомба със закъснител

Нишан Джингозян от лондонската организация на БСП и основен организатор на фестивала обясни, че на Острова по официални данни се намират най-малко 280 000 българи. Толкова са сънародниците ни, които са подали молба за национален осигурителен номер, но вероятно става дума за още по-голяма бройка, тъй като някои хора дори не знаят, че трябва да го направят, не могат или просто не са пожелали. Тъй също така съобщи, че през 2017 г. българите в Лондон официално са обявени за "труднодостъпна" група от кметството и въпреки опитите да се работи с тях ефективността на тези опити остава ниска. Според Джингозян това се дължи в немалка степен и на липсата на представителство на българската общност в органите на местната власт. В изказването си Джингозян подчерта също, че посолството ни в Лондон няма техническата възможност да бъде в помощ на сънародниците ни поради силно ограничените си ресурси и настоя за увеличаване както на персонала, така и на разкриване на нови консулски служби на територията на Обединеното кралство, тъй като българите във Великобритания представляват една от най-големите диаспори зад граница, а само в Лондон има 18 български училища и хиляди наши фирми. 

Според него периодът е изключително труден за нашата общност на Острова поради това, че заради "Брекзит" сънародниците ни трябва да кандидатстват за статут на постоянно пребиваващи, а мнозина от тях не разполагат с необходимата информация или документи, за да го направят. 

Тони Петкова от организацията "З милиона" - толкова са гражданите на ЕС във Великобритания - също се оплака от липсата на ангажираност на българската държава с проблемите на българите зад граница. Тя посочи, че в много случаи преиздаването на лични документи чрез посолството отнема до 6 месеца и затова за много наши сънародници е по-лесно да се върнат в България, което им струва пари, време и нерви. Организацията, която тя представлява, се занимава със защита на правата на всички европейски граждани и българите на Острова могат да потърсят съдействие на уебсайта й:  www.the3million.org.uk. Лора Табакова от Work Rights Centre, със сайт www.workrightscentre.org и телефон 0300 4000 100, призова българите да се обръщат към нейната организация, ако имат проблеми в работата, не са получавали редовно заплата или просто искат да знаят правата си. 

В същото време Джингозян призова проблемът да не се подценява, тъй като емигрантите ни остават най-големият източник на финансови средства в България - по негови сметки тези близо 300 хил. наши сънародници издържат или помагат финансово на половин-един милион души в страната. Ако те се озоват в позицията на нелегални имигранти на Острова, ще бъдат депортирани, а това означава спиране на паричния поток и огромен допълнителен натиск върху социалните системи на държавата. ДУМА ще продължава да следи развитието на този въпрос.

Станишев и Корбин заедно за правата на нашите сънародници

Денят завърши с лична среща между лидера на британските лейбъристи Джереми Корбин и председателя на ПЕС Сергей Станишев, който празнуваше и рожден ден. След нея и двамата се обединиха в тезата, че правата на европейските граждани трябва да бъдат напълно гарантирани независимо от изхода на "Брекзит". Станишев изтъкна, че Джереми Корбин още от самото начало се е застъпвал за правата на гражданите на ЕС на територията на Великобритания и подчерта успешното си сътрудничество с неговата партия в Европейския парламент. 

В понеделник, който бе неработен и за Великобритания, българската делегация подкрепи кампанията на Лейбъристката партия за предстоящите избори, като имаше възможност и да се срещне с министъра в сянка за "Брекзит" Киър Стармър в неговия избирателен район, както и с Клод Мораес - настоящ евродепутат и шеф на комисията по граждански права и вътрешни работа в Европарламента и водач на листата на лейбъристите в Лондон. "Радостни сме, че Сергей е днес с нас. Работихме изключително добре в комисията, за да може България да бъде приета като равноправен член на Шенген веднага, както и да бъдат защитени правата на българските граждани", обясни Клод Мораес. Задоволство от присъствието на Станишев изрази и Киър Стармър. 

"Нужна е социална Европа, която да гарантира на хората сигурност в тяхното бъдеще. Има огромно разслоение, битката с неравенствата е основна, а в България те са потресаващи", коментира Станишев предстоящия мандат на Европейския парламент. И обясни, че затова левицата предлага единен механизъм за минимална работна заплата в ЕС като процент от БВП на всяка страна.

Искаме план за социални действия, където всички тези елементи ще влязат като задължителни - всяко правителство - ляво или дясно, да изпълнява определени социални ангажименти, обясни Станишев. Мисията на БСП е да направим социална промяна за България, а оттам и за цяла Европа, допълни той.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ