15 Ноември 2024петък17:20 ч.

ГЛОБУС

Светът е не само КОВИД-19

В Либия се воюва както срещу заразата, така и за нефт, в Турция пандемията се използва за междупартийни схватки

/ брой: 66

автор:Зорница Илиева

visibility 1216

Политиката по света и у нас несъмнено се е фокусирала върху борбата с коронавируса. На фона на изпращане маски и медицинско оборудване от Китай за Рим и Берлин (и не само), от Москва за Рим и Вашингтон (и не само) генералният секретар на НАТО Йенс  Столтенберг заяви, че "Русия може да се възползва от ситуацията за осъществяване на своя политика на агресия и раздор". Столтенберг  не само не забравя "врага Русия", бореща се също срещу COVID-19, който й дойде отвън в несъмнено сложен за нея период на реформи, но и побърза в този момент да издигне в Брюксел знамето на Северна Македония като 30-ти член на Алианса. В присъствието само на 2-ма души и слова, които никой не чу. Наистина тъжна гледка за лелеяна от години мечта на Скопие, подкрепяна без условия от София, но осигуряваща постигане на цел за "откъсване на Балканите от зловредната роля на Москва в региона", както се изказват зад Океана. 

И докато на международната сцена всичко останало извън т.н. пандемия отива на заден план,

ЕС се раздира от разногласия,

не може да се разбере за бюджета и средствата, с които трябва да се помага на потърпевшите от вируса членки, а някои "отклоняват" към собствена територия помощи, идващи от Поднебесната. Други, като Австрия например, се притивопоставят на новата европейска военноморска мисия в Средиземно море, наречена "Ирини" , защото корабите в повечето случаи спасяват лодки с мигранти от Африка, а не гарантират прилагане на ембаргото на ООН срещу доставка на оръжия за раздирана от гражданска война Либия. Либия, от която през Турция в Сирия се връщат десетки ковчези с наемници  от средите на джихадисти, които Анкара изпраща да воюват срещу армията на ген Халиаф Хафтар. Воюват на страната на признато от ООН правителство в Триполи, начело със Сарадж, който сключи сделка с Турция за Дпризнаване на морски границиФ, осигуряващи възможност на Анкара да участва в разработване и ползване на откритите газови находища в Източното Средиземноморие. Италия и Франция са от различни страни на барикадата в Либия, Русия е със свои интереси и позиции, които се старае да налага чрез призиви за помирение и опити за срещи между воюващите страни. А арабските държави изпращат оръжия и на двете армии, търсейки своето влияние в страна, където петролът е качествен и е много.

Видно е, че коронавирусът може и да е стопирал резките политически движения, но в Либия боевете ескалират и то при разрушена здравна система. Наистина се водят две войни едновременно - както за власт и контрол върху нефта, така и срещу КОВИД-19.

В Италия някои парламентаристи спускат знамената на ЕС и на тяхно място издигат руски, защото Москва изпрати 15 военни самолета с помощи и дезинфекцира старчески домове и други обекти в засегнатите от коронавируса региони. Помощта е от Русия, където засегнатите от КОВИД-19 се също се увеличават всеки ден. В същото време Италия се въвеждат купони за храна, защото в южните райони  има лозунги "Искаме храна", и опасенията, че

"страхът ще се превърне в гняв"  

са повече от основателни. Това се случва в Италия, на която Куба също изпрати лекари и медсестри, след като десетилетия срещу Хавана се изсипваха от целокупния Запад подигравки за въведените купони за храна, като удобно подминаваха факта, че купоните се дължат на ембаргото на САЩ и са начин да се осигури минимум нормален живот за социално слабите кубинци. Онези кубинци, които имат своите достижения в здравната и образователна система, своите открития в здравната наука и едва тези дни медиите, и у нас, решиха да информират за тях.

В това време на международната сцена има настояване за отмяна на санкциите върху Иран, защото това е една от най-засегнатите от коронавируса страни. Според "Блумбърг" броят на заразените там е над 8000, а Техеран е поискал помощ от МВФ в размер на $5 милиарда. Позовават се на изказване на Кристалина Георгиева, че МВФ ще помогне на всяка страна засегната от вируса, а Иран е член на МВФ от 1945 г. Какъв ли ще е отговорът, след като САЩ имат там главна роля? Още повече, че само преди дни президентът  Тръмп заяви, че "Иран ще плати висока цена, защото подготвя нападения върху американските войници в Ирак". Франция, Германия и Великобритания пък решиха да намерят начин да заобиколят американските санкции срещу Техеран и да изпратят хуманитарна помощ за населението. Е, и Иран има много петрол, а водещи европейски фирми загубиха много от наложените санкции.

За нас обаче е съществено какво става на Балканите в условията на коронавирусната зараза, където ловенето на риба в мътна вода е исторически доказано правило. Рибарите обикновено имат чуждо гражданство, а 

рибите се оказвали местните народи.

В Белград президентът Вучич във връзка с 21-годишнина от бомбардировките на НАТО казва, че "ние трябва да намерим сили да простим на тези, които извършиха това ужасяващо престъпление, но няма да забравим  че разкъсаха Сърбия и отвлякоха Косово", за да допълни, че "научихме много от грешките си, няма да търсим отмъщение, както не молихме за милост и ще търсим съюзи и приятелства и с тези, които осъществиха тази агресия спрямо нас". 

В същото време в Прищина правителството на Албен Курти просъществува само 2 месеца и бе свалено чрез вот на недоверие. Обявената впоследствие  под натиска на САЩ отмяна на 100-процентовите мита за сръбските стоки се оказала "фалшива новина", както казва Марко Джурич, отговарящ за Косово в Сърбия. Тази отмяна е условие за продължаване на диалога с Белград, но в обстановката на борба заради вируса тази тема остава явно за бъдещето. Точка за Белград. Още повече, че Прищина поставя и реципрочни мерки, които от Вашингтон чрез назначения за отговарящ за Косово Ричард Гренел се определят като "игра с огъня, която обрича косовското общество на икономически последствия и увеличават напрежението".

И в Турция има стълпотворение от социално слаби, които се редят на опашки, за да си получат 1000 турски лири правителствена помощ, а старият ляв опозиционер Доу Перинчек говори за

"период на военна икономика".

Това било икономика, в която правителството осигурява на народа хранителна сигурност, здравето да е с предимство, а образованието да продължи развитието си. Говорителят на Ердоган съобщава, че са събрани 552 млн лири в кампания за солидарност, а самият Ердоган критикува кметовете, че призовавали за дарения. Това било работа на държавата и тя осигурявала всичко необходимо. Самият той обаче направи дарение от 7 президентски заплати. В противовес истанбулският кмет Имамоголу от опозиционната кемалистка Народно-републиканска партия, заявил, че 60% от всички заразени в Турция са в Истанбул и два пъти е искал среща с Ердоган в тази връзка, но не я получил. Чакал 35 дни за среща с "уважаемия валия", за да може да разговаря за проблемите в борбата с  коронавируса, включително за блокирането на събрани средства за 230 000 семейства, но проблемът останал. Явно вътрешнополитическите битки не спират в условия на пандемия.

Но турските въоръжени сили с два самолета преследвали за минути датски разузнавателен самолет от ФРОНТЕКС в Егейско море, който бил там в рамките на операция "Егейско 2020". Няма значение членство в НАТО, когато националните интереси са на преден план. Така, както националните решения станаха определящи в условията на пандемията, докато съюзници и организации като ООН, НАТО и ЕС останаха зад кадър. Или се проявиха със закъснели реакции, включващи и подозрения към помагащите Русия и Китай, че така разединяват съюзи. Фалшиви новини се бълват без умора, а опровержението им, като това, че аятолах Хаменей е болен от коронавирус, не намира място във водещите емисии.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ