Удължиха концесията на "Софийска вода"
БСП гласува против допълнително споразумение на договора с "Веолия" до 2034 г.
/ брой: 230
Деси ВЕЛЕВА
Концесията на "Софийска вода" бе удължена до 2034 г., реши вчера мнозинството от ГЕРБ в Столичния общински съвет. Това стана без подкрепата на групата на БСП, която гласува твърдо против. От "Демократична България" също изказаха редица резерви към предложения доклад, но накрая не се престрашиха да гласуват против, а се въздържаха.
Крайното решение е договорът да се удължи с около 10 години, тъй като той трябваше да приключи през 2024 г. От управляващите изтъкнаха, че фирмата ще инвестира още 634 млн. лева за този период, а цената на водата няма да се вдигне с повече от 11 на сто или с около 2% на година.
Допълнителното споразумение е обсъждано половин година от работна група, в която представителите на БСП са предложили възможни решения за подобряването му, но запазват позицията си, че комуналните услуги трябва да се управляват от Столичната община. "Това, че общината няма капацитет да се справи, е неин проблем, а не проблем на хората", заяви председателят на групата на БСП Иван Таков.
Милка Христова от БСП бе категорична, че общината се е оформила като център по аутсорсинг и е предоставила на външни фирми чистотата, осветлението и други дейности. "Това не е добър атестат. Кметството си запазва само позицията да разпределя финансови потоци", коментира Христова.
Тя припомни, че още през 1999 г., когато договорът за концесия бе гласуван, единствената група, която е била против, е БСП. По-късно социалистите искаха и местен референдум по въпроса, но им бе отказан.
"Сега сме в ситуцация без алтернатива. Не узряхме за идеята да укрепим нашето общинско дружество "ВиК", което в момента формира 80 на сто от приходите си от рентиерство - отдаване под наем на сградата си. Сега концесията е единствен изход", коментира Милка Христова. Тя припомни, че в първоначалния договор е записано цената на водата до 2025 г. да остане 43 стотинки на кубичен метър, а вместо това сега гони три лева. Загубите на вода по водопроводната мрежа е трябвало да достигнат до 16 на сто в този срок, сега са около 40%, а се предвижда до края на концесията да станат 30 на сто.
"Ако тръгнем да проследяваме изпълнението на договора, ще видим и други моменти, които не съответстват на заложеното", категорични са социалистите.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.