15 Ноември 2024петък16:24 ч.

От редактора

Ще съхраним ли родното слово?

/ брой: 51

автор:Боян Бойчев

visibility 2049

Десислава Радева и нейната кауза "Пазим езика си" заслужават аплодисменти. Състезанието за ученици, организирано от гражданско сдружение "Живата вода на България" от тази година вече е национално. Подкрепено е от всички университети в страната, в които се изучава специалността българска филология, както и от много български творци. През миналата то стартира като пилотно и предизвика интерес и сред ученици, и сред учители. Целта е по един нестандартен начин, под формата на надпревара, учениците да подобрят своите правописни и граматични познания, да бъде събудена у тях любовта към българския език. Учениците са разделени на две възрастови групи и ще се състезават в два кръга: на 20 април и 11 май. И за разлика от другите многобройни състезания по училищата, търсещи печалба, тук участието е напълно безплатно. 

Чудесна инициатива, дано се разрасне с годините и обхване и учениците от горните класове. И дано в нея да се включат деца не само с изявен интерес по български език и литература. 

Защото знанието и употребата на българския език през последните години наистина се превръща в проблем. При това става дума и за "интелигентни" млади хора, които се срамят от езика. 

Под влияние на социалните мрежи и общуването по интернет много от нашите деца предпочитат за пишат на "шльокавица" - български думи с латински букви. Речта им изобилства от английски думи, с които подменят българските. Но и техните родители не остават по-назад. В някои специалности професионалният жаргон е предимно на английски. Малките плевелчета, които използваме, всекидневно замърсяват речта ни, много бързо поникват и покриват българската нива с бурени, след които нищо не никне. Дори езиковедите сякаш са вдигнали ръце и бързо, бързо приемат чуждиците. Къде са днешните Александър Теодоров-Балан, Иван Богоров, Иван Вазов... Надписите навсякъде около нас са на латиница и ние го приемаме като нещо нормално. Така е по-модерно, по-готино, по-"куул"... А колкото до грамотността, защо е необходимо да пишем правилно, какво печелим от това (всичко се измерва с пари!)? Я какви неграмотници размахват тлъсти пачки и боравят с 400 най-необходими думи, част от които междуметия. 

Дадено общество се разпада, когато изостави езика си. У нас разпадът е повсевместен. Но ако не запазим родното си слово, просто ще изчезнем. 

А борбата за чист български език трябва да бъде дълг на всеки, който се чувства истински българин. 

Как да ви го кажа по-ясно? 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ