16 Ноември 2024събота05:20 ч.

Потресаващо

/ брой: 132

автор:Галина Младенова

visibility 2141

Като "потресаващ успех" определи американският президент Доналд Тръмп срещата на лидерите на Г-20 в Хамбург. В туитър, където държавният глава на САЩ качва всичките си коментари, той определи и срещата си с Путин като "потресаваща".
Потресът наистина е голям, може би заради това и Хамбург се превърна в горящ котел от бунтовете на антиглобалистите. За пореден път лидерите на най-могъщите страни на планетата се събраха изглежда свят да видят и светът да види тях. Нищо друго от този форум така и не произлезе. Двадесетте за пореден път се разбраха за общ фронт срещу тероризма, за мигрантската криза, за глада в Африка. Неща, за които те се разбират всяка година и всяка година светът се тресе от взривове, от нахлуващи мигрантски орди, от ужасяващи кадри от все по-гладната Африка. Важното обаче е, че Г-20 за пореден път са против всичко това, в "общ фронт".
Може би за Тръмп потресаващото е, че останалите 19 лидери трудно, но преглътнаха решението му да се откаже от Парижкото споразумение за климата. Не че имаха кой знае какъв избор. Лошото е, че след Тръмп и турският президент Ердоган почна да лавира и да намеква, че и Анкара може да се откаже от споразумението. Като истински търговец обаче Ердоган обяви, че ако от Анкара не искат пари, може и да прати договора за климата за параф в парламента. Лъч на светлина от Хамбург все пак е категоричното решение на Русия и Китай да подкрепят Парижкото споразумение. Двете страни, които заедно със САЩ, са сред най-големите замърсители в света, бяха далеч по-скептични към предишния договор за климата - Протокола от Киото. Днес обаче все повече лидери се убеждават в правотата на учените, които от години бият тревога за природата на Земята. И въпреки че Тръмп днес е по-загрижен за шистовия газ, може да се окаже, че скоро няма да има на кого да го продава. Европа все повече залага на енерговъзобновяемите източници. Франция обяви тези дни, че до 2040 г. спира производството на бензинови и дизелови автомобили. В същата посока се движи Германия. Холандия отдавна залага на вятърната и слънчевата енергия. А Китай се оказа един от най-големите производители на слънчеви панели. Така че ако не Тръмп, то поне следващият президент на САЩ ще трябва да преразгледа решението за климата.
И все пак имаше нещо хубаво на форума в Хамбург - двустранните срещи. Естествено най-голямо внимание предизвика разговорът между Тръмп и Путин. Не че се разбра нещо конкретно и не че имаше някакви конкретни решения. Но важното е, че лидерите на двете най-могъщи държави най-накрая установиха личен контакт. Това е първа стъпка, остава да се надяваме, че ще последват и други.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ