16 Ноември 2024събота02:25 ч.

По-зле от Чернобил

/ брой: 199

автор:Аида Ованес

visibility 2421

Тогава, преди около 14-15 години, си мислехме, че радиацията от Чернобил е нещо много лошо. Години по-късно докторите ни уверяваха, че всъщност нещата не са били толкова зле. Може и така да е. Макар че инцидентът е станал вече повод за сравнение. Сравнение с онова, което се случва в родното ни здравеопазване. Не е прав Антон Кутев, че сега е като по времето на Чернобил. Мисля, че е по-зле.
Ако някой не е съгласен, няма да споря. Само... много ми се иска да знам как се случи така, че например една болница - русенската, която предишният екип на здравното министерство - на д-р Божидар Нанев, хвалеше като успешна, само за месеци е докарана до състояние пред фалит. И всички сме убедени, че това не е работа нито на медицинския й екип, нито на управлението й, нито на пациентите. Защото последните най-много се нуждаят от нея. Но болницата е пред фалит. Това, разбира се, не ни изненадва, защото след спирането на плановия прием, след спирането на храната за болните, след връщането на пациенти дори от големи столични болници, ще последват и фалитите. Само дето не става въпрос за фалити на бакалии. А за болници! А това е много лош знак за държавата и управниците й. Защото затварянето на болница не е игра за деца. 
 Не за пръв път здравен министър е даден на съд заради липса на лекарства против рак. Но този път случаят е сравним с онази капка, от която чашата прелива. Само че, ако пациентът или близките му спечелят делото, обезщетението ще плаща не министърът, а министерството. Сиреч, това са пак парите на данъкоплатците. Когато министърът плати обезщетение от джоба си, от семейния си бюджет, тогава лекарства ще има за всички болни и никой няма да шикалкави с търгове!
Но хората се умориха от протести. Не вярват, че някой може да ги чуе и да разбере какво става там, където уж рентгенът трябва да прави снимки, но не може, защото токът спира през 10 минути. Е, може би това е част от дисциплиниращите мерки, ала докато някой се опитва да "дисциплинира" системата на здравеопазването, тя ще вземе съвсем да залинее. "Да загине" не бих казала. Защото лечители, лекари, сестри, аптекари е имало, откакто свят светува. Управниците идват и си отиват. Само че сега, при възможността лекари, сестри и аптекари свободно да работят в други държави на ЕС, перспективите не са от най-розовите.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ