14 Ноември 2024четвъртък15:04 ч.

Позиция

Неолиберални дьонмета бранят македонизма

Историята трябвало да се остави на историците, но на... "правилните"

/ брой: 236

автор:Борис Данков

visibility 4348

Ето, че покрай шумотевицата около кандидатурата на Северна Македония за ЕС изпълзяха и... софийските македонисти. Македонисти ли? Иде реч за господата Стефан Дечев, Чавдар Маринов, Димитър Бечев и Александър Везенков. По-скоро и четиримцата са парекселанс неолиберални дьонмета* от кохортата на дядо Сорос.

Що драпане издрапа например Ст. Дечев, докато стане доцент в Софийския университет. Преди това пък беше протестър, който бунеше студентите в Югозападния университет срещу ректора. Като бивш възпитаник на Централноевропейския университет на Сорос в Будапеща, закрит по-късно от унгарската държава, Дечев повтаря баналните неолиберални мантри. Такива са и халтураджийските му писания, с които е залял медиите в София и Скопие. В тях едно към едно повтаря македонистките клишета и плюе срещу българските учени "динозаври". Той не бил езиковед, но редно било да признаем македонския "язик". Да се оставела историята, но на... "правилните" историци. Историята ни с Македония не била обща, а "споделена" (като тази с Османската империя?!). Кирил и Методий "зорлем" били определяни като български просветители и т.н.  

В тази псевдонаучна вакханалия не остава по-назад и неговият приятел, спец по "преплетените истории на Балканите" - Чавдар Маринов, чиято книга "Македонският въпрос от 1944 г. до днес" е издадена от Фондация "Отворено общество", с антибългарска интерпретация на този период от историята. В статията си "Прочута Македонийо, земьо на Александър" (2017) Маринов внушава, че македонците са се идентифицирали като такива в резултат на "българската пропаганда", която била преследвала "иредентистки цели". 

Димитър Бечев със своята "американска визия" настойчиво твърди, че България в никакъв случай не трябва "да имитира" твърдата позиция на Атина. Сиреч, трябва да сме "по-меки" и отстъпчиви; да не размахваме "плашилото на ветото" за приемане в ЕС! В изявление за "Свободна Европа" пак Бечев обяснява защо България "нямало да спечели от натиска спрямо Северна Македония". И още, че "въпросите за историята и езика не бива да са във фокуса на междудържавните отношения" - все мантри и клишета на неолибералната пропаганда. Надъхани неолиберали историци. Ей за такива е казал поетът "Не сме народ, а мърша". 

В своя публикация Методий Иванов ни обяснява какви възгледи по-точно отстояват "софийските македонисти". Ами какви? - тези на соросовия неолиберализъм. Във всеки случай - космополитни пропагандни мантри, които са против нашите национални интереси, сиреч - срещу България.

* Дьонме - наименование в Османската империя на вероотстъпниците християни и юдеи, приели исляма

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ