16 Ноември 2024събота02:24 ч.

Актуално

Изкуствена вентилация на омразата

Новата студена война ни дава примери защо е по-опасна от предходната

/ брой: 205

автор:Георги Георгиев

visibility 2066

Когато говорителят на руския президент Владимир Путин Дмитрий Песков заяви през март 2017 г., че отношенията между САЩ и Русия "са по-лоши отколкото по време на Студената война", можехме да приемем, че това е риторична фигура на политическата реч, която обслужва конкретен политически момент. 

Когато през ноември 2019 г. водещият научен сътрудник на Московския център Карнеги Лилия Шевцова написа, че "либералната цивилизация гледа на Русия като на генетично зло", това можеше да бъде прието като част от традиционното презрение към руския народ, което е иманентна характеристика на т.нар. лимузинни либерали. 

Когато обаче миналата седмица американската Федерална агенция по извънредните ситуации (ФЕМА) публично обяви, че е унищожила "в името на безопасността" изпратените заради пандемията КОВИД-19 от Русия 45 апарата за изкуствена вентилация на белия дроб (ИВБД) "Авента-М", едва ли може да имаме вече съмнения за какво става дума. Какво трябва да изпитваш към геополитическия си опонент, по-различно от ненавист, за да ликвидираш изпратена от него, неизползвана при това, животоспасяваща медицинска техника. И това на фона на най-страшната от 1918 г. насам пандемия, която порази най-тежко именно САЩ - страната с най-голям брой заразени и починали от КОВИД-19. 

Обясненията на американската страна, че апаратите имали нужда от адаптори, за да работят с местната електрическа мрежа, а в американските болници нямало такива, че имало случаи на пожари с тях (два) в руски болници, не издържат критика. Два такива апарата действително са станали причина за пожари с човешки жертви, никоя техника не е застрахована от аварии, но случаите са повече от месец след доставката в САЩ, а проверката е показала, че не става дума за системен дефект, направени са подобрения и за подобен проблем повече не се е чуло. С изкуствените бели дробове от тази марка вероятно са спасени стотици човешки животи. В крайна сметка след инцидентите въпросните 45 апарата е можело да бъдат допълнително проверени за безопасност, да бъдат заменени, да бъдат върнати на руснаците, дори американците можеха да ги подарят на някоя бедна страна, каквито има доста в "задния двор" на САЩ. 

Но не и да ги унищожат

 

Преди години, когато Русия въведе контрасанкциите за селскостопански и хранителни стоки, имаше кампания срещу нея, защото бяха унищожавани контрабандни храни. Грях било да унищожаваш храна. Нима обаче не е грях да унищожаваш животоспасяваща техника. Впрочем има един нюанс. Въпросните апарати за изкуствена вентилация на белите дробове са производство на Уралския приборостроителен завод, който вече е под американски санкции. То какво ли вече не е под американски санкции в Русия. Преди десетина дни съветникът по националната безопасност в Белия дом Робърт О'Брайън дори се ожали, че в Русия вече не са останали достойни за санкциониране цели. 

В реалността на новата студена война, оказването на помощ, изпращането на хуманитарна продукция от Русия до други държави, и опази Боже, до САЩ, изглежда се разглежда от доминиращата част от американската политическа класа като аномалия, като ерес, която трябва да бъде заличена. Явно в САЩ са отчели, че през април са направи грешка, че са приели апаратите за ИВБД, и сега се опитват да превърнат "дефекта" в ефект. Едва ли е случайно, че съобщението на ФЕМА идва по време на предизборната кампания за президент, в хода на която двамата кандидати - Доналд Тръмп и Джо Байдън, се обвиняват по време на дебатите един друг кой е по-голям агент на Путин и кой е взел повече пари от него. Независимо какво са си мислели американците, че правят, но подобно действие е сродно с дехуманизация на руската страна, която се превръща във враг, лишен от човешки качества.  

Унищожаването на руските апарати за ИВБД се вписва хармонично в нападките срещу руските военни, които през пролетта отидоха да помогнат на Италия в най-тежкия за нея момент; в обвиненията срещу Москва, първо, че е шпионирала западните лаборатории, в които се разработва ваксина срещу КОВИД-19, второ, че разгръща в интернет кампания срещу тези ваксини и прекрасно допълва опитите за дискредитиране на първата в света, и руска при това, ваксина срещу коронавируса - "Спутник V". 

Там, където 

информационното дискредитиране 

не върши достатъчно работа, се прилагат по-надеждни методи. Например, след като украинският опозиционен лидер Виктор Медведчук се завърна ваксиниран от Москва и украинска лаборатория потвърди, че той има близо 60 единици антитела, при минимално необходими, по думите на политика, 12 единици, временно изпълняващият функциите на посланик в американското посолство в Киев взе нещата в свои ръце. Кристина Квин се срещна с министъра на здравеопазването Максим Степанов, за да обсъдят борбата с коронавируса, след което посолството излезе със съобщение, в което се казва: Украйна НЯМА (точно така, с главни букви - б.а.) да купува руска ваксина срещу КОВИД-19, която не е преминала клинични изпитания за безопасност!" Тези хора изглежда са на път да оставят някого да се зарази, да умре, но само и само да не използват лекарството на противниковата страна, за да не послужи това като признание за нейното превъзходство. 

И ако на една постсъветска страна директно й казват как идеологически правилно да се лекува, то на друга - Естония, такива уроци не са й нужни. Там всичко отдавна е поставено на солидни релси. Естония нищо не иска от САЩ. Естония е готова да дава на САЩ. В края на септември местните медии съобщиха, че Талин ще даде помощ от 110 000 евро на малкия американски щат Мериленд за борба срещу коронавируса. Всъщност, парите ще бъдат дадени под формата на защитни маски от модел, посочен от американците. 

"Меко казано е странно, когато Естония оказва помощ на най-богатата страна в света, която харчи стотици милиарди долари, за да води войни по света. При това ние сме принудени със смс-и да събираме пари за линейка за детската болница и за лечението на болни деца", коментира новината главният редактор на талинския вестник "Сегодня" Александър Чаплигин. 

Впрочем, в последно време естонското правителство изглежда е обхванато от дарителска треска - суми по 100-110 хиляди евро се дават на Гърция за справяне с мигрантската криза, на Ливан - за справяне с последствията от адския взрив в Бейрут, на Нагорни Карабах - за хуманитарни нужди. Всъщност, пример за подобно 

натягане пред световната свръхсила 

имахме и у нас. През 1994 г. кметът на София Александър Янчулев изпрати одеяла на ударения от земетресение Лос Анджелис. 

Превръщането на борбата с коронавируса в поле за политически нападки срещу Русия, а и срещу Китай, е изключително лош сигнал за политическото ожесточаване срещу опонента от страна на САЩ и някои други западни страни. Това е крайно опасно поведение, защото е извън зоната на рациото.

Международни наблюдатели с дълъг стаж обръщат внимание, че ако по време на предишната студена война отрицанието на противниковата страна е имало политически и идеологически характер, сега то има екзистенциален характер. Противниковата страна е ненавиждана, не защото има други политически възгледи, а защото изобщо съществува. Намирането на компромис крайно се усложнява и става почти невъзможно. 

Ако враждебната риторика на официалното ниво не бъде спряна, тя неизбежно ще слезе, и вече слиза, на битово равнище (нещо, което го е нямало преди 1991 г., по свидетелството на известния съветски и руски журналист Владимир Познер). Това на свой ред събужда национални комплекси, които започват собствен живот и получават инерция, която е трудно да бъде спряна. 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ