02 Август 2024петък18:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Какво още трябва да се случи?

Уважението към миналото означава същевременно уважение към настоящето. А уважението към настоящето е предпоставка за бъдеще, заслужаващо уважение

/ брой: 272

автор:Чавдар Николов

visibility 1965

Прелитайки с дистанционното през телевизионните канали, не пропускам да забележа с каква почтителност в Русия се отнасят към културата си от близкото минало. Да вземем дори "леките жанрове", така наричаната доскоро естрадна музика. Стойностното от съветското наследство продължава да присъства на синия екран не само юбилейно посредством вечните Едита Пиеха, Йосиф Кобзон и Лев Лешченко, Алла Пугачова и София Ротару. Неотдавна наред с тях бяха подобаващо чествани посмъртно Муслим Магомаев, Анна Герман, Евгений Мартинов...
Явно, включително под внушение и със съдействието на другите власти и преди всичко на изпълнителната, най-вече по логиката на собствената си динамика, четвъртата власт последователно и целенасочено полага грижи да не бъде прекъсвана приемствеността във времето, да не се разпространява и налага сред хората чувството, че годините са минали и минават без положителна следа напразно. И точно този подход еднозначно среща публично одобрение под формата на пълни зали, защото се докосва много деликатна струна от националната душевност. Защото по този начин нацията неусетно се сплотява около поредицата от постиженията си, колкото и дребни и не чак дотам определящи исторически да изглеждат те понякога, особено отстрани и отвън. Уважението към миналото означава същевременно уважение към настоящето. А уважението към настоящето е предпоставка за бъдеще, заслужаващо уважение.
У нас се намери някакъв, който да обяви Георги Парцалев за средна ръка актьор. Вероятно заради същото отношение и така неслучайно той не бе зачетен с персонално DVD в поредицата "Големият смях", редом с другите ярки звезди от последния половин век на Сатирата - Георги Калоянчев, Стоянка Мутафова, Татяна Лолова, Никола Анастасов.
В паметта ми обаче упорито неизличимо се е запазил особено показателен, върховен момент. Когато в постановката на "Ревизор" на Енчо Попов Парцалев в ролята на Осип се появи на сцената, удари токове, падна по хълбок и бързо се изправи. При което целият салон в Сатиричния избухна в невероятен смях и се тресе може би десет, може би петнадесет минути. А изпълнителите междувременно замръзнаха в импровизирана нефинална "няма сцена", докато най-после публиката се поуспокои и действието можа да продължи. Убеден съм, че и да се е случвало нещо подобно в театъра друг път, то е било пределно рядко. Помня го отчетливо като днес, макар че са минали около три и половина десетилетия.
Но далеч не само аз помня.
А какво продължават да чакат тукашните медии? Да получат респективната ясна инструкция и във връзка с наближаващия четвърт век от кончината на Георги Парцалев масирано да пристъпят към иконографисването му? Няма ли у нас изнамерени също други, по-цивилизовани, некомандни, извън субординацията методи? Методи, базирани на добросъвестността, знанията, опита, отговорността?
Поради внезапна за текста дотук аналогия  възниква друг, неочакван, наглед отделен, но все пак пряко свързан въпрос. Какво трябва повече публично да се разкрие, и то включително отвътре, за случващото се понастоящем във Фонд "Научни изследвания", че у нас да се задейства солидна медийна кампания, да се събуди общественото негодувание, да последват от страна на правителството уволнения и смени в ръководството на фонда, да се инициира финансова ревизия, да се въведе там най-подир потребният ред?
Ние, учените, със спорадичната помощ на  журналисти направихме каквото медийно ни се позволи, за да осведомим широката публика относно биографията на началника на фонда - калинка, при това сътрудник на политическата полиция през близкото недавно, относно миналите и настоящите опити да се манипулира оценяването на научните проекти, както и относно разпределянето "под масата" на финансовите средства - 14 млн. лв. народни пари, в рамките на текущия цикъл.
Скандалът е налице и той не е от вчера.
Какво обаче последва?
Официално не последва нищо.
Нищо не се разтресе. Даже не помръдна.
Пак ли ще трябва да ни пишат от Брюксел?
Ако трябва, ще ни напишат и отново ще ни предупредят, както бе при случая "Марковска". Тогава чакайте "няма сцена" в правителството!
Но по този, вече изпитан, начин как представяме страната си навън? Какво е актуалното наше международно реноме? Как ценим сами себе си, че да искаме да ни ценят отвън? За какъв се мисли и за кого ни мисли разпасалият се самозванец? Че той ще ни командари, ще се мъчи да ни уволнява, ще ни прави съучастници? Точно нас, всеки от които е в състояние да облепи с (истински) дипломи къде един, къде два апартамента.
И точно ние ще си замълчим, ще траем, ще се примирим с поредния никаквец? Няма да се надигнем и да поискаме сметка от всички отговорни?
Не е познал.
Няма да сме истински учени, ако допуснем нещата да продължават такива, каквито са сега. Ако оставим не общественото мнение и историята да определят в България заслуги и място, а с това да се разпореждат безстойностни субекти.
Наглостта далеч не е съдържанието, което се цени в миналото, в настоящето и в бъдещето.

Българският еврокомисар може да поеме енергетиката

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 146

За 6 месеца банките са прибрали близо 1 млрд. лв. такси

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 146

"Булгаргаз" отчита 100 млн. лв. загуба

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 146

Над 400 000 българи търгуват с криптовалути

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 146

Иран се закани да отмъсти на Израел

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 146

В Англия се надигнаха срещу имигрантите

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 146

Мадуро поиска одит на президентските избори

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 146

САЩ спират $95 млн. помощ за Грузия

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 146

Честито, другарю Йорданов!

автор:Нора Стоичкова

visibility 588

/ брой: 146

Главчев допусна гаф

visibility 552

/ брой: 146

Датата - 02.08.2024 г.

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 146

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ