14 Ноември 2024четвъртък13:20 ч.

Актуално

Ароматът на античност

Четири месеца след откриването на "Пловдив 2019" - намерения и реализации

/ брой: 89

автор:Пенка Калинкова

visibility 3511

Загърбихме първата трета на "Пловдив 2019", а площад "Централен", разположен върху Античния форум, е все още като разоран. Ремонтът започна непосредствено след откриването на "Пловдив - европейска столица на културата". Надежда носи съобщението, че вече работят по издигането на колонадата и арките специалисти художници и скулптори като Никола Стоянов и Янко Ненов. Проектът на арх. Румяна Пройкова предвижда издигането на антични колони с красиви арки, които ще напомнят по-осезаемо за Форума. Не гранитът, а ароматът на античност ще направи площада на Пловдив уникален, казва проектантката.

В период на изграждане е и сграда, която ще бъде своего рода похлупак/саркофаг на красивите мозайки от Голямата базилика, която се намира недалече, пак в центъра на Пловдив. По същество това е "стоманен корпус с размерите на спортна зала", както коментира бившият зам.-кмет инж. Александър Константинов. Нейният мащаб се оказа твърде голям и конструкцията закрива перспективата с църквата "Света Петка Нова". Един от красивите пейзажи на Пловдив ще бъде едва ли не заличен, затиснат, сврян. Финансирането на реконструкцията се поделя между фондация "Америка за България" и Община Пловдив. По същество е най-скъпият обект, който се реализира в момента в града. Откриването, обещават, е за септември. 

От многото инфраструктурни проекти, които записахме преди 5-6 години в апликационната  книга - с нея спечелихме титлата "Пловдив - европейска столица на културата 2019" - ще видим все пак някои реализирани, макар и с приблизителна перспектива кога точно във времето. Вероятно до есента - споменава се празникът на Съединението и на Пловдив 6 септември, ще бъдат готови изложбената зала на улица "Гладстон" 32 и друга една нова на Главната улица, на първия етаж на бившия Детмаг "Снежанка". Към мястото на "Гладстон" винаги е имало апетити. Много години съветници и експерти на БСП в Пловдив защитаваха  правата на Дружеството на художниците върху тази, построена през 70-те години на миналия век сграда. И в новия й формат, издигната със средства на общината, се оспорва правото на Дружеството на пловдивските художници тя да бъде негово седалище, място за големи и малки изложби, както и за други културни прояви, стопанисвана единствено от Дружеството на пловдивските художници. Неговата председателка, художничката Снежана Фурнаджиева, е получила тези дни отговор от премиера, че ще назначи проверка на случая. Ще следим развитието му. 

Неясна е съдбата и на най-стария инфраструктурен проект, записан в апликационната книга - Зоопарка на Гребната база. Оказва се, че има проблем с оживяването му с екзотични животни. Засега са налице само маймунките и някои други стари познайници. Зоопаркът е на метри от пешеходната алея, която опасва уникалния гребен канал. Съществуват страхове, че миризмата от зоопарка и звуците, издавани от животните, ще нарушат привичната атмосфера на зоната за отдих и спорт. Засега обаче, това се отлага. Случайно или не, откриването на тези обекти се очертава да бъде в навечерието на местните избори. Дали е предизборен ход или случайност - ще се разбере.

Ще останат извън поетите от кмета Тотев, който е и председател на УС на ОФ "Пловдив 2019", обещания за Тютюневия град, остров Адата, Небет тепе, Източната порта. Отговорността за неслучването на ремонтните дейности, които ще ни върнат Концертната зала, не е на пловдивските управляващи, а на Министерството на културата, но какво от това? Очевидно е, че ще се решава в следващия управленски мандат. Слаба е надеждата до края на 2019-а да има промени и в някогашното кино "Космос".

Вече се състояха големите премиери на Операта, Драматичния театър, Държавния куклен театър. Публиката се среща с "Мария от Буенос Айрес", с "Одисей" и с "Принцът на морето и Принцът на земята". Те са безспорни творчески постижения. Зад гърба ни са множество спонсорирани от фондацията събития - заслужаващи и незаслужаващи щедрост. Скромно е финансирането за "От Толедо до Пловдив" на Ева Волицер и театър "Галерия", но проектът печели истински предана публика и почитатели. Има и съвсем нефинансирани, но с логото на "Пловдив 2019" прояви, като великолепния концерт "От Испания до Аржентина" - едно чудесно безкористно начинание на  пловдивчанката и френска лекарка д-р Елена Радева-Николова. Европейската територия на Пловдив 2019 непрекъснато се уголемява - до Япония, Корея, до Аржентина и Австралия...

През юни са представленията на нестандартния спектакъл на френска компания за съвременни танци "Място за съществуване", разглеждащ темата за обитаването и общността. Танцувайки на прозорците и в двора на блок 1 на медицинските общежития в квартал "Смирненски", петима френски танцьори и 50 български доброволци ще разкажат тази история. Изпитваме интерес и към номадския театър и проекта им "Пловдив-Каравана" - артистичен лагер на открито. 15 пътуващи театри от Белгия, Франция, Италия, Швейцария тръгват по пътищата на Европа - пеша, с коне, велосипеди или камиони, за да пристигнат в Пловдив. От 1 до 10 юни те ще разпънат 3 големи артистични лагера в ЖР "Тракия", в Столипиново и на Гребната база. Градът ще посрещне повече от 200 творци, които ще споделят своето изкуство с жителите и гостите на града. На 28 юни публиката ще се раздели на две - едните ще бързат към Античния, за да видят "Медея" на режисьорката Десислава Шпатова и актрисата Снежина Петрова, други ще обсадят  пространствата около сцените на рок фестивала до Гребния канал. Предстоят и тазгодишните селекции на "Черната кутия" и на "One Dance Week", предстои и "Нощ"-та... 

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ