16 Юли 2024вторник01:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За чистотата на българския език

/ брой: 219

автор:Петра Ташева

visibility 1898

Петра ТАШЕВА



В днешно време, когато чуждите езици навлязоха в общуването ни, много са езиковите грешки, които срещаме. Най-дразнещи са табелите и надписите на фирми, магазини и учреждения на друг език, различен от родния, или на латиница. Има и куриозни случаи, когато двата вида писменост са смесени. Наложително е държавата да приеме закони за използването само на кирилицата.  
Под влияние на чужд правопис се среща и изписване на имена на фирми, изрази и изречения, като всички съществителни са с главни букви. Това е характерно за английския правопис, но не и за българския. Например "Българска Академия на Науките" вместо правилното "Българска академия на науките".
Обедня езикът на нашите ученици, студенти, дори на журналистите. Причините са доста - небрежност, недостатъчно четене на художествена литература, подражание на чужда езикова практика и т.н. Наред с модното еднообразие в облеклото се забелязва и мода в езиковото общуване.
"Униформени" са при младите епитети като "адско, адска, адско, адски" или "уникален, уникална, уникално, уникални". Какво ни говори епитетът "адско"? "Адски ми е хубаво, адски ми е лошо?" Ясно е, че с него потребителите искат да изразят много силно хубавото, доброто или лошото, но това е шаблон. Някой да се е върнал от ада, та да ни е казал точно как е там? Позоваваме се само на Данте или не знаем друг подходящ епитет.
Най-много са грешките, свързани с членуването. Учениците трудно овладяват правилата за членуване на съществителните в мъжки род, единствено число и често не знаят кога се пише пълен член, кога - кратък. В устната реч това не се усеща толкова, колкото в писмената. Депутатите, а покрай тях и журналистите, често казват: "Това ще се разгледа в пленарНА зала", вместо: "Това ще се разгледа в пленарнаТА зала". Или: "Това е предложение на правНА или на бюджетНА комисия", вместо: "Това е предложение на правнаТА или на бюджетнаТА комисия". Членуването не е само граматическо правило, то има и смислово значение. Употребяваме пълен член, когато името е познато, единствено, първостепенно. Пленарната зала, както и комисиите, са единствени, затова се членуват с пълен член.
Допусканите грешки от нашите народни избраници са много. Затова е необходимо в Народното събрание да има езиковед, който да наблюдава, да коригира и дори да санкционира онези, които от високата трибуна говорят на български с грешки.
За правилен и хубав език трябва да се работи, и то не само в училищата. Трябва да знаем и да приемем, че цял живот човек се учи, учи се и на богат, красив и точен език.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 909

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 818

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ