14 Август 2024сряда12:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Право, куме, в очи...

Тяхната майка Тереза

/ брой: 132

автор:Светлана Михова

visibility 3026

Бедата не идва сама. Правдивостта на поговорката може да потвърди Тереза Мей. Тя изпита силата й на собствен гръб. Дамата, която оглави правителството с амбицията да влезе в историята като втора "желязна лейди", се изправи пред риска да слезе от островната политическа сцена като посредствен актьор. Да се прави на Маргарет Тачър II, не е достатъчно да има само желязна хватка, но и гъвкав ум. С второто очевидно не може да се похвали.
Бягството на поредните ключови фигури от кабинета й го доказва. Но оставките на министъра по "Брекзит" Дейвид Дейвис и на външния министър Борис Джонсън са само пушилката от горящата под краката й жарава - пазарлъкът с ЕС не върви. По-скоро върви към провал. Тереза иска да обхване необхватното - да угоди на всички. А това е невъзможно по простата причина, че референдумът за "Брекзит" раздели избирателите почти на две равни половини. Мнозинството от левите искат запазване на брака, а от десните - неговото анулиране. Същевременно и вдясно, и вляво картината не внушава единство. Финансовият капитал, заседнал в Лондонското сити, не желае да изтърве водещата си роля на световен играч. Бизнесът от реалната икономика обратно - чувства се с вързани ръце от натрапените брюкселски правила. Разделението има и териториален "субетнически" характер - Шотландия и Северна Ирландия масово гласуваха против "Брекзит" и застрашително поставят искане за референдуми за отделяне от все още Обединеното кралство.
Въпросът не е само дали и докога стопанката на кабинета ще се клати в люлеещия се стол. Сметките колцина от консерваторите ще й дадат подкрепа, за да не се стигне до вот на недоверие в парламента, са с временен ефект. По-важно - и засега непредсказуемо, е как ще се оформят настроенията в обществото и какво ще настъпи догодина след условната дата на прощаване с острова - 29 март 2019 г. в 23.00 ч по Гринуич. (Заковаването на деня е поредната брюкселска тъпотия. Сякаш има значение, ако това стане някоя и друга минута, или ден по-късно или по-рано. Но това е друга песен.)
За да спре клатушкането, ще трябва да се успокояват страстите не само вкъщи, но и да се получи съгласието на партньорската страна, на т.нар. обединена Европа. Това също е под голям въпрос, защото и там "обединението" е твърде условно. "Бъркотията, причинена от "Брекзит", е най-големият проблем в историята на отношенията между ЕС и Великобритания и все още е много далеч от това да бъде решен", заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
"Мекият план" на Тереза, който предизвика оставките на двамата министри, целеше раздяла, но със запазване на обща жилищна площ. С други думи, Англия да има право на част от търговските и митническите привилегии от членството в ЕС, но да се освободи от неизгодните й ангажименти. Логично е "компромисният" план да не бъде приет нито от "твърдите" привърженици на категоричното напускане на ЕС, като Джонсън и Дейвис, нито от Брюксел. Изхлузването по английски отдавна не е на мода.
Засега неразборията в Лондон най-вероятно ще доведе до отлагане на поредния кръг от преговори с Европа, тъй като майката на плана, който трябваше да бъде представен като "бял лист" на 12 юли, има още да мъдрува с питомците си как да го представи за по-твърд, та да успокои критиците, гракнали от всички посоки. Вече се заговори и за отлагане на "закованата" дата на окончателното прощално парти. Всъщност едно неограничено дълго забавяне е и скритата цел на премиера, заподозряха поданиците, гласували за "Брекзит". Тяхната майка Тереза обаче е готова да стои разкрачена над Ла Манша, колкото трябва, докато вълнението мине от само себе си.
Трудно ще устои горката. За да запази устойчивост в бурята, тя реши да прибегне до старо изпитано средство - допинг. Откакто се затруди на попрището си, за нея това е универсалното опиумно вещество "руска заплаха". Щом го изрече, тя се изживява като обединител на нацията, на Европа и на цялото евроатлантическо войнство. То носи и ефекта на мобилизация на "прогресивните сили". Действа концентриращо на "заразените с руска пропаганда" умове и те забравят за "дреболии" от рода на "Брекзит". Неслучайно нейно превъзходителство организира сериалите "Новичок". В тях също има нещо типично английско - склонността към убийства с отравяне. Спомнете си Агата Кристи - всичко става много фино.
Но и тук удари на камък. Втората серия не направи впечатление, каквото Тереза очакваше. Тя обаче е настойчива и ще прожектира лентата на започващата днес среща на НАТО. И какво от това. Няма шанс да спечели разположението на "ужасния" Тръмп. В петък 13-о число, той ще й гостува, но няма да рискува да спи в Лондон. Ще отседне в Шотландия и там ще дочака до понеделник срещата си с Путин в Хелзинки. "Тя ще бъде много по-лека от разговорите ми с Мей", каза чичото от Америка, преди да потегли към Европа. А поданиците на Нейно величество с тяхната майка Тереза има да чакат да се вдигне мъглата над Ла Манша.
 

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 145

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 148

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 120

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 123

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ