15 Август 2024четвъртък10:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Учени от БАН:

Инфлацията остава висока за еврозоната

Брюксел прогнозира забавяне на икономиката ни

/ брой: 33

автор:Дума

visibility 1154

Инфлацията в България постепенно ще намалява до 2026 г., но пак ще бъде по-висока от обичайната през предходното десетилетие. Това може да забави влизането на България в еврозоната през 2025 г., защото постигането на Маастрихтския критерий за инфлацията едва ли ще бъде възможно в рамките на прогнозния период. Това означава, че приемането на България в еврозоната през 2025 г. може да се отложи, предвижда  в макроикономическата прогноза на Института за икономически изследвания при Българската академия на науките за периода 2024-2026 г.
Заради неблагоприятната външна и вътрешна икономическа обстановка реалният растеж на БВП за 2024 г. ще е малко над 2 на сто, което е под потенциалния. Вътрешното търсене ще продължи да бъде основен фактор на икономическия растеж според прогнозата на икономистите. Тя се основава на допускания за икономическото развитие в средносрочен план на международните цени и външното търсене, както и на параметрите на икономическата политика, провеждана в страната.
Според прогнозата икономическият растеж в България ще остане от порядъка на 3-3,5 на сто годишно. Според икономистите на БАН динамиката на потреблението ще се определя от нарастването на работните заплати, умереното повишение на заетостта и слабия, но все пак положителен растеж на кредитната активност в страната.
Инвестициите ще се влияят основно от темповете на усвояването на средствата от ЕС. Нарастването им ще се определя главно от напредването на програмния период и очакванията за ускорено усвояване на европейски средства в България по Националния плана за възстановяване и устойчивост.
За целия прогнозен период приносът на външното търсене в икономическия растеж ще остане отрицателен, смятат учените.
Заетостта в страната ще продължи да се определя от темпа на икономически растеж при ограниченията, зададени от демографската ситуация. Според учените на този етап не се отчита промяна в предлагането на труд, породено от бежанската вълна от Украйна, защото близо една трета от бежанците са под трудоспособна възраст, а останалата част поне засега не демонстрират желание за трайно установяване в страната.
Безработицата се очаква да остане на същите нива, дори леко да намалее през прогнозния период. В този смисъл всяко ново открито работно място ще е за сметка на увеличаване на коефициента на заетост сред населението в пенсионна възраст. Но този процес има естествени граници, които са почти достигнати. Възможни са решения и с привличане на работна сила от чужбина, които до голяма степен ще зависят от политическата обстановка в страната. Заради очаквания слаб икономически растеж в основните търговски партньори на България, външното търсене ще остане относително ниско, а платежният баланс ще се влошава през целия прогнозен период.
В същото време Европейската комисия прогнозира забавяне на икономиката на страната ни през настоящата година. След ръст на брутния вътрешен продукт през 2023 г. с 2 на сто, очакванията са БВП на България да нарасне с 1,9% през 2024 г., става ясно от новата прогноза на Европейската комисия. За 2025 г. очакванията са ръстът на БВП да бъде малко по-голям – с 2,5%.
От Брюксел прогнозират годишната инфлация на база на потребителската кошница на страните от ЕС да се забави до 3,4% през 2024 г., и 2,9% през 2025 г. Очаква се цените на вноса да окажат натиск надолу върху цените на енергийните, хранителните и промишлените стоки през 2024 г. Повишаването на цените на услугите също се предвижда да се забави, заради очакваното по-малко увеличение на заплатите спрямо миналата година.

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 905

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 854

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 1158

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 1060

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 4309

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 1195

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 2518

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 946

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 1121

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ