17 Ноември 2024неделя00:31 ч.

Интервю

Андрей Желязков:

Германия беше най-подготвената и спечели заслужено

/ брой: 160

автор:Георги Аргиров

visibility 2141

- Гледахте ли финала на Световното, г-н Желязков?
- Е, този финал, ако не гледам, какво да гледам? Задължително, даже го очаквах с нетърпение.
- Като специалист в материята, какво ви направи впечатление? Един разбор на самия мач можете ли да направите...
- Направи ми впечатление, това, което много хора очакваха, че мачът няма да е така лесен, въпреки че доста от футболните запалянковци предричаха едва ли не лесен успех за Германия. Аз не бях на същото мнение и това се потвърди. Срещнаха се 2 различни стила - един атакуващ, и един бих го нарекъл, дефанзивен футбол от страна на Аржентина. Естествено не можем да ги обвиняваме, защото много добре са си направили сметка срещу кого играят.
- Немската машина победи...
- Да, точно така - немската машина или немският танк, както казват. За мен мачът протече равностойно. Действително тимът на Германия в процентно съотношение владееше много повече топката, но по голови положения - и двата отбора имаха по 2 "чисти".
- Значи "Немската машина" победи "аржентинското сърце"?
- Действително е така, Аржентина игра много пресметливо във всички срещи, в действителност в това им беше силата. Може би от Лео Меси се очакваше повече, но когато разчиташ само на един или на двама футболисти, обикновено резултатите са такива... Но да не забравяме, че футболът все пак е колективна игра и единиците винаги могат да ти изневерят. Докато на Германия колективният дух, колективната игра допринесе за спечелването на титлата...
- И то без да имат звезди от ранга на Меси или Кристиано Роналдо?
- Да, това е доказателство, че футболът е колективна игра. Въпреки че аржентинците имат страхотен дух.
- Лео Меси остана без световна титла. В часовете преди мача се бе изказал, че е готов да даде всичките си индивидуални призове, за да спечели тази отборна награда...
- Действително и той сигурно страда, всички го видяха колко унил беше. Някак си изглеждаше изтощен, нещастен, действително, когато всички разчитат на теб...
- Изтощен от свръхочаквания или защото се е преуморил от игра?
- И двете неща. И от свръхочаквания, и от доста дългото испанско първенство. Тук искам да допълня какво ми направи впечатление в отбора на Германия. Навремето сме си говорили стари футболисти "Кажи ми каква ти е средната линия, да ти кажа какъв ти е отборът". Действително Германия имаше най-добрите халфове.
- Това ли ги докара до финал?
- До голяма степен това. Когато имаш средна линия, изградена от Сами Кедира, Тони Кроос и Бастиан Швайнщайгер. Футболисти, които играят еднакво силно в двете фази. Най-големият успех на Германия идва оттам.
- В германския национален отбор май все по-малко са чистите германци - Мирослав Клозе, Месут Йозил, Сами Кедира, Лукас Подолски, Жером Боатенг...
- Светът се е променил толкова много, че те са родени там, израснали са там. Ако не бяха израснали там, можеше да говорим за това, но те са с немски манталитет, с немско възпитание.
- Бразилия като че ли е най-големият губещ от най-големите?
- Да, защото бяха с най-големи очаквания. Естествено, че са най-големият губещ, тук се връщаме на един от предишните въпроси, че когато разчиташ само на един-двама футболисти, а не на колектива, обикновено се стига дотам.`След излизането на Неймар и наказанието на Тиаго Силва се видя колко са дезориентирани.
- Мнозина запалянковци на средна възраст, не казвам специалисти, твърдят, че този отбор на Бразилия е най-слабият, който помнят на световни първенства. Как бихте коментирали това твърдение?
- От тези световни, които съм гледал, се потвърждава това, което мислят хората. На мен и друго впечатление ми направи: винаги отборите, когато са играели срещу Бразилия, са накъсвали играта и са играли по-грубо, тъй като в Бразилия е имало отлични индивидуални състезатели. Докато сега забелязвам самите бразилци играха толкова грубо, което не е нормално.
- Да не би това да се дължи на факта, че много от бразилските звезди играят в Европа?
- Не, просто манталитетът на този отбор е такъв - и Густаво, и Дани Алвеш, и Давид Луиш. За мен е неприемливо това.
- Да се върнем към финала, преди да продължим с Бразилия. На второ поредно световно мачът се решава в продължения, но пък не се стигна до дузпи. Еднакво силни или еднакво слаби са съперниците, или тактиката е, че гледат повече да не загубят, отколкото да спечелят?
- Ами, когато играеш финал, обикновено така се играе. Навремето казвахме, че трябва за всяка минута да пестим, да не се отпускаме, после почнахме на секунди да ги броим. Борба за всеки метър, всеки сантиметър, а тя борбата стана за всеки милиметър. И действително снощи беше такава борбата - футболна и на мен ми беше много интересна, защото нямаше празни пространства. Ако някой обича да гледа мачове Бразилия - Германия, но тогава бразилците ми изглеждаха като аматьори. Германия беше най-подготвена за спечелване на световната титла. Купата винаги отива при най-подготвените - и психически, и физически. Нагласата им беше такава, имаха огромна увереност. Щом и Ангела Меркел беше уверена след победата над Португалия с 4:0, че ще отидат на финала, само можем да се учим от тях.
Не зная дали сте запознат, но навремето, когато имаха проблеми, след безславното отпадане в групите на Евро 2004, взеха решение да не играят чужденци в по-долните дивизии, за да може техните млади играчи да се налагат и да играят. Това бе направено с цел подготовка на кадри за националния отбор. Оттам излязоха много играчи. Да не говорим, че станаха и европейски шампиони при юношите. Това беше един правилен ход, замислен доста отдавна. Не става с кампания "Давайте днес ставаме световни шампиони!". Просто германците са последователни хора...
- Това ли е основният проблем на Англия и Испания?
- За Англия съм сигурен, че е това. Те гледат бързите печалби, резултати, победи. В този си стремеж взимат най-скъпите звезди и младите английски играчи виждаме, че са лишени да се изявяват на високо ниво. На всичкото отгоре са и праволинейни повечето, виждаме какво става с националния отбор. Относно Испания - като че ли малко се бяха надценили, не прецениха, че вече футболът е с доста изравнени сили и има много добри треньори и много добри тактически виждания, които знаят как да им противодействат.
- Не дойде ли краят на това поколение, което направи Испания два пъти европейски и веднъж световен шампион?
- Край винаги има, но в Испания има много млади таланти, които ще върнат статуквото.
- Т.е. това е временна криза?
- Да, временно явление, докато в Англия не вярвам да е такова, ако продължават така.
- Въпреки че имат инфраструктура в областта на ДЮШ и спорта. Английските юноши и младежи печелят европейски и световни първенства при подрастващите. После в клуба идва един футболист с трансфер за 50-100 млн. и малкият остава като резерва и тръгва по обратния път.
- Защо Бразилия загуби така катастрофалното с 1:7 полуфинала от Германия. Очаквахте ли този резултат?
- Не, не. Аз ако очаквах, щях да пусна "Еврофутбол". За мен това беше нещо като сън и действително мачът се разви много добре за Германия. Вторият гол, който предреши всичко, бе от засада, но тя беше толкова тънка, че едва ли това беше решаващо за отбелязването му. Просто Бразилия не бе подготвена. От това им дойдоха проблемите. Може би разчитаха повече на публиката, на съдийството, не участваха в квалификациите, а там са истинските сблъсъци. Докато в приятелските срещи има много шампиони. Когато си си извоювал правото да участваш на световно първенство, подготовката е съвсем друга.
- Трябва ли да се промени начинът на провеждане на Световни първенства в случая, за да може домакините също да участват в квалификации, както и световният шампион вече участва?
- На предишното беше, след това го отмениха.
Не. Ами я си представете, че отборът-домакин не участва или не се е класирал. Трябва да ги бутат както бразилците в първите 2 мача. Ако не участва отборът-домакин, интересът няма да е толкова голям, а това са загуби на финансови средства. После държавата, която организира това нещо, го очаква веднъж на 50-100 години, я се случи веднъж това нещо, я... Представяте ли си Русия на следващото световно да участва в квалификации и да не се класира. Все пак това е и политика, да не забравяме.
- Сега се заговори за треньорски смени. Трябва ли Сколари да подаде оставка, защото се е запънал, въпреки резултатите от 1/2-финала и мача за 3-о място.
- Когато е завършил един цикъл, когато очакванията са толкова големи и не си успял да отидеш на финал, смятам, че трябва да си подаде оставката. Виждаме, че Сколари е едно голямо име, ставал е и световен шампион, но виждаме и, че младите влизат, напират отдолу и точно те надминават своите колеги. За него важи същото - другите треньори са го доста надминали.
- Има ли предел треньорска професия - не толкова като възраст, колкото като начин на работа и виждания, защото футболът еволюира, треньорите се образоват и само образован...
- Треньорите се образоват постоянно. На това световно първенство ми направи впечатление, че доста от треньорите, сред които този на Чили, на Мексико, на Белгия, на Франция, на Коста Рика - те са много напреднали в това отношение и си правят много добра преценка. Правят си много добре изводи срещу кого играят и как трябва да играят и затова имаше много интересни срещи на това световно. Нямаше такива разгромни резултати и Коста Рика да падне от еди кой си с 0:5. или Алжир, а видяхме че тези отбори преминаха груповата фаза. Това ме навежда на мисълта, че треньорите не на един или два отбора са доста образовани.
- Треньорът на Коста Рика след време може ли да надмине Сколари?
- Може, но това не зависи от възрастта, а докъде ти е стигнало развитието на мозъка - дали вникваш в новите изисквания. Ние знаехме отпреди Германия какъв футбол играеше - нали казвахме, че Германия играе "свински футбол" с ритания, с преса, с блъскане, докато сега на Германия футболът е много приятен за гледане. Взаимна заменяемост по постове. Аз затова ви казвам,  средната линия - Швайнщайгер къде игра - десен бек, централен халф, спаси 2 пресечки отзад. Хората са с характер. И в същото време излиза на голови положения. Този треньор, който не прониква в бъдещето и разчита на старите си лаври, вече са го изпреварили. За възрастта съм абсолютно съгласен, мога да ви да дам за пример как мениджърът на Манчестър Юнайтед сър Алекс Фъргюсън  напусна на 70, как този отбор на Байерн М го направи 69-годишният Юп Хайкенс и тимът все още играе по инерция и е основа на Германия.
- Холандия?
- Отличен треньор, който успя от много звезди, които постоянно се карат, да ги обедини. Не можаха да играят финал, но футболът, който играят, е малко по-променен от предишните световни и европейски, на които са участвали. Ван Гаал играе фактически без типичен централен нападател, с извеждащи пасове от Уесли Снайдер и Найджъл де Йонг. Вижданията на Луис ван Гаал за футбола са по-добри от тези на Хидингс.
- На Мондиал 2014 европейските тимове не се представиха толкова добре, за сметка на американските...
Не съм съгласен. Все пак Германия спечели титлата, а Холандия - малкия финал. Но от отборите, които не бяха фаворити, Коста Рика бе голяма изненада, очаквах такава от Камерун, от Гана, но и там, като че има нещо балканско. Приятно впечатление ми направиха Чили, нямаше да е незаслужено да отидат по-нагоре.
- На какво отдавате постъпката на Луис Суарес?
- Трябваше съдията веднага да го изгони и нямаше да има такива последици. Искаха да оневинят постъпката му, чисто и просто това си е канибалщина. Не издържа на напрежението. Той е футболист с качества и иска да вкарва голове и когато това не му се удаде, го избива другаде. Иначе на какво да го отдадем... Да е имал лошо детство? Не е толкова узрял. Предполагам с времето и възрастта ще улегне.
- Как видяхте единствения представител на родната "А" група на Мондиала?
- ЦСКА трябва да са най-щастливи и от това, а и българите като цяло от участието на Райс Мболи. Допринесе доста за продължаването на Алжир на 1/8-финал и мачът с Германия беше като финал.
- Русия, с оглед на случващото се в страната, и Украйна и това, че приеха Зимна Олимпиада и са домакини на Световното през 2018. Как виждате руския футбол и национален отбор и в контекста на това, че не е много добре приета страната заради събитията в Украйна.
- Всеки си защитава интересите на страната и Русия го прави по същия начин. Не трябва да се смесва футбол и политика. Ако някои иска да ме обори, че Олимпиадата не се е провела както трябва, не може да ме обори - такава Олимпиада не сме виждали. Това че било грандоманство и че са дадени 50 млрд. Ако искаш да направиш нещо, трябва да похарчиш - с трици маймуни не се ловят.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ