17 Ноември 2024неделя04:25 ч.

Медии

Достойнството и слугинажът в журналистиката

Основателят на ДУМА Стефан Продев стана вдъхновител на дискусия за днешното трагично състояние на медиите у нас

/ брой: 224

автор:Павлета Давидова

visibility 2127

Каква би била журналистиката днес, ако Стефан Продев живееше и твореше сега, дали вестник ДУМА е това, за което се бореше големият публицист, и какви са новите принципи на днешната журналистика - това бяха няколко от основните акцента на провелата се в петък дискусия "Достойнството и слугинажът в журналистиката". Събитието беше организирано от ДУМА и СБЖ по повод 84-годишнината от рождението и 10-годишнината от смъртта на Продев.
За мен Стефан Продев не е социалист с реформаторска визия, а

демократ със социалистически възгледи

заяви Георги Коритаров. Заедно с Велислава Дърева телевизионерът откри дискусията. Журналистът допълни, че Продев в направил много за демокрацията, като обясни, че оставката на Николай Добрев в името на гражданския мир в България едва ли би била възможна без принципите на демокрацията, които Продев утвърди в обществото. Коритаров се мотивира, че именно Продев бе човекът, поставил категорично ценността свобода на словото над теснопартийните интереси на БСП. Той припомни, че дори когато левицата бе на власт през 1995-1997 г., основателят на ДУМА даде трибуна на инакомислещите и дори на опозицията да изразят мнението си на територията на левицата. "На страниците на вестника място намериха място едни от най-ярките представители на тогавашната десница в лицето на Съюза на демократичните сили, включително на такива, които бяха особено радикално настроени като десни представители - Евгений Бакърджиев, дори Иван Костов като тогавашен лидер на опозицията", припомни Коритатов. Той коментира, че именно благодарение на Продев е имало дебат, който да представя
 
различните гледни точки

на всички участници в политическия живот - силните на деня и техните опоненти.
Присъстващите на дискусията единодушно подкрепиха мнението на Коритаров, защото Стефан Продев безспорно остава в българската журналистика с готовността си да отстоява своята позиция, но и да дава възможност на хората с различно мнение да защитават своята гледна точка. Снежана Тодорова от СБЖ допълни, че според нея основното убеждение на Продев е, че истинската журналистика винаги е опозиция на властта. Като и.д. председател на Съюза на журналистите Тодорова отбеляза, че в анкетно проучване българските читатели още приживе са посочили Стефан Продев за най-големия публицист на ХХ век. Тя благодари на големия публицист, че дори и след промените, накарали много от познатите й рязко да сменят убежденията си, Продев е останал да отстоява ценностите, в които винаги е вярвал.
"Най-важното качество за журналиста освен неговата способност, е почтеността", включи се в дискусията и депутатът от БСП Янаки Стоилов. Той коментира, че истинските новини и анализи често биват повлияни от мнението на автора, но това говори за готовността на журналистите да отстояват позициите си, а не просто да предават информация. Стоилов добави, че журналистът е част от обществото и не може просто да се откъсне и да наблюдава процесите като в епруветка, без да вземе отношение по тях. Социалистът обаче изрази съжалението си, че днес вече са налице всички възможни начини за манипулация - от съзнателен избор на събеседници до изкривяване на информация. Според него драмата на журналистите е следствие от драмата на политическата система и на българското общество. "Проблем е, че не само в нашето общество, но и

сред журналистите липсва памет"

анализира Стоилов. Колкото повече изтлява паметта, толкова по-лесно е нови "герои" да се появят на политическата сцена, добави той. Социалистът припомни, че именно журналистите трябва да не оставят обществото да забрави какво обещават кандидатите за власт и да представят образите реално и без излишни краски. Много от присъстващите журналисти също изтъкнаха факти за некоректно представяне на информацията. По време на дискусията възникна и идеята за създаване на школа за журналисти на името на Стефан Продев. Присъстващите журналисти - "думаджии", работили с Продев или просто делили с него колегиалното поприще, се обединиха около идеята, че трябва да има място, на което младите да придобият представа за основните журналистически принципи - такива, каквито Продев си ги представяше, а не отдадени на слугинажа, каквито са в масовия вариант в момента. "Ако искаш да бъдеш истински гражданин и демократ, трябва да имаш интелект, познание, работоспособност и да уплътниш обществената си кауза с компетентност", обоснова идеята за школата Коритаров. Колеги на Продев говориха за това що е свобода на словото и за това, че не може да има безпристрастна журналистика. Има обективно предаване на събития, но истинският журналист винаги е пристрастен към случващото се. Защото безпристрастният журналист е журналистически евнух, а

евнусите обслужват харема

както е казал Йосиф Хербст.   
Журналистиката се промени и разказът изчезна, включи се в дискусията Христо Буцев, зам. гл. редактор на в. "Култура". Той обясни, че днес информацията пристига пред погледа на читателя като смесица от множество кратки дописки. Според него сега вече се изискват различни способи на действие и начинът на говорене също е претърпял промяна. Фотографът Иван Стоименов си спомни, че навремето главният редактор на ДУМА Стефан Продев дори му позволил да изпрати свои снимки в конкурентния вестник "Демокрация". "И да те подпишат", бил единственият коментар на "шефа".
"Стефан Продев отказа да превърне ДУМА във фабрика и да продава стока. Днес всички говорят само за пари. Няма мъдър, спокоен, чист вестник. Всички са търговци - и те влязоха в храма", заяви Чавдар Шинов, намеквайки, че принципите на грамадния публицист Стефан Продев в България вече са застрашени. В края на дискусията прозвуча е един съществен въпрос - иска ли БСП днес да има вестник като Продевата ДУМА?  Идеалите и мощта на истинската журналистика - такава, каквато я виждаше Стефан Продев, не са преходни. Преходни са враговете й.

 

Моите 10 заповеди

Стефан Продев

1. Не създавай заповеди.
2. Не уважавай онези, които създават заповеди.
3. Не изпълнявай глупави заповеди.
4. Не вярвай на онези, които изпълняват глупави заповеди.
5. Твори без заповеди.
6. Не люби по заповед.
7. Не ликувай, защото е заповядано!
8. Не страдай, защото е заповядано!
9. Подчинявай се само на заповедите на съвестта си.
10. Изпълнявай заповедите на природата!

Любимата заповед на публициста е 9-ата.

Писани през 1974 г.


Снимки Благовеста Цветкова

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ