16 Ноември 2024събота21:26 ч.

Акценти

Пазарлъците в ЕС са обида за избирателите

/ брой: 126

автор:Кристиан Вигенин

visibility 3485

Създаде се, основателно, впечатлението, че ключови позиции в ЕС са предмет не на принципни разговори, а на пазарлъци за властови позиции; не на търсене на най-подходящия човек за поста, а на най-приемливия, на най-малкото общо кратно, като подкрепата явно се е търгувала до последно с поемане на неизвестни за гражданите ангажименти към всеки един премиер.

Беше загърбено изцяло крехкото начало на някакъв вид демократична легитимност на Еврокомисията чрез системата на т.нар. водещи кандидати - трите най-големи групи избиратели гласуваха със съзнанието, че подкрепят Вебер, Тимерманс или Вестагер, а после нито един от тях не получи позиция. Голяма крачка назад. Да, Юнкер има ишиас (никой не е напълно здрав), но преди 5 години той беше водещ кандидат на ЕНП и стана председател на ЕК, а водещият кандидат на ПЕС - председател на Европарламента. Тук трябва, разбира се, да кажем, че ако ЕНП беше издигнала подготвен и безспорен с качествата си кандидат от мащаба на социалиста Тимерманс, вероятно нещата можеше да се развият по друг начин.

Европейските лидери забравиха, че ЕС се разшири - за мен е непонятно как източноевропейските премиери се съгласиха сред четирите най-важни поста да няма нито един източноевропеец. Сега имаме поляка Туск като председател на Европейския съвет. Какво ви обещаха, как ви убедиха? Това мен ме обижда, да не кажа унижава. Някой има ли съмнения, че Германия и Франция - за добро или лошо - са мотор на ЕС? Добре, разбираемо е. Но трябва ли това да ни се натяква и през ключовите назначения - председател на Еврокомисията - Германия, председател на Европейската централна банка - Франция, малко Испания за цвят чрез Върховния представител за външната политика (извинете, прекрасен човек, работил съм с него, но натоварването на този пост е огромно, а той е на 72!) и безобидният Шарл Мишел, чиято задача ще е да пренесе натрупания опит да държи Белгия цяла и към ЕС като председател на Европейския съвет.

Как да продължим? Ако бях евродепутат, щях да отхвърля тази сделка. Ако наистина държат на демокрацията и представляват гражданите, а не своите партийни и държавни ръководители, депутатите в Европарламента трябва да гласуват против Урсула фон дер Лайен и да върнат Европейския съвет в изходната точка. Като един полезен урок и като втори шанс да направят този път нещата по правилния начин.

                    Фейсбук

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ