11 Септември 2024сряда05:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В духа на старата бохема

Под това заглавие в къщата Стамболян в Пловдив днес се открива изложба на "Могъщата петица"

/ брой: 181

автор:Пенка Калинкова

visibility 4065

Необикновена изложба с музикални изпълнения подготвят в Стария град. Озаглавена е "В духа на старата бохема". В къщата Стамболян, известна и като Къща на художниците, днес, 18 септември, ще бъде изложена прочутата картина "Закуска в Стария град" (1969) от Христо Стефанов. На нея са изобразени петима велики пловдивски художници. "Могъщата петица" се състои от Димитър Киров, Йоан Левиев, Георги Божилов-Слона, Енчо Пиронков, там е и авторът на творбата Христо Стефанов. Първите трима са възпитаници на проф. Георги Богданов, завършили са монументална живопис в Художествената академия. Христо Стефанов е малко по-голям, Енчо Пиронков е по-млад. Той е и единственият, който е между нас. Дали ще уважи изложбата и пристигне от София - не се знае, но са поканени близките и наследниците на петимата. Очаква се събитието да уважи голямата българска актриса Мария Стефанова, която същата вечер ще играе отново на пловдивска сцена, където повече от 10 години носеше репертоара. Пловдивчани ще я видят в "Три високи жени" от Едуард Олби. Вероятно изложбата ще посетят дъщерите на художниците - Миа Божилова и Вида Пиронкова. В специалната експозиция ще видим и други избрани творби. Около 15 - на петимата големи художници. Виртуозите от Биг бенд Пловдив и специалният гост - китаристът Огнян Видев, ще накарат сърцата да пулсират в ритъма на джаза.
Пловдив от 60-те г. на миналия век е време на особен духовен кипеж. В средите на интелигенцията, като че ли всичко се случва в една сграда (и в пространството около нея) в центъра на града, под Сахат тепе. В нея на едно място се помещават театърът, операта и симфоничният оркестър. Изложбеният салон също е на Главната улица. На две крачки от него е и Млечният бар, любимо място на великия Златю Бояджиев, където актьори и художници ходят да закусват. Всичко е в диаметър стотина до двеста метра. В родния Пловдив са се завърнали неколцина млади художници, почти връстници, завършили монументална живопис при проф. Георги Богданов в Художествената академия. Още с първата си студентска изложба през 1957 г. те са разбудили духовете, защото рисуват смело и нетрадиционно. И имената на Георги Божилов-Слона, Димитър Киров, Йоан Левиев вече се знаят. Наричали ги абстракционисти, обвинявали ги в разни "-изми", а те били просто млади, смели и талантливи. Недокоснати от артдогми. В театъра режисьорът Христо Христов и сценографът Слави Генев създават прочутите си спектакли. Операта е едва на десетина години и в нея работят млади хора. Художниците ходят на представления, артистите и музикантите посещават художествени изложби. Чувството им за общност се запазва и до ден днешен. Поколението на 60-те години в това отношение оставя на следващите голям пример. Това съм написала в книгата ми "Познатият непознат Пловдив".
А изложбата, инициирана от Цветан Мумджиев и допълнена с идеи от галеристката Донка Налбантова от екипа на ОУ "Старинен Пловдив", е част от Празниците на Стария град. Те са традиционни, но винаги интересни и с нещо ново. Тази година ги обединява слоганът "По Трихълмието на времето". Във всички известни къщи на Стария град ще има събития - концерти, изложби, работилници-творилници. В рамките на Празниците ще се проведе и поредното издание на Есенния панаир на занаятите. По улица "Съборна" 50 майстори от страната и гости от Казахстан ще представят своите уникални произведения. А майстори готвачи ще показват уменията си на паркинга на Музикалната академия, начинанието е под мотото "Вкусът на Пловдив заедно". Любопитна за всички, но особено за децата, ще бъде изложбата "Кукли" - от плат, плъсти, царевична шума ще бъдат изработени по време на пленер, в който ще се включат 11 майстори. Много интересна и полезна ще бъде международната конференция по съхранение, опазване и популяризиране на културното наследство (17-19 септември), която ще се състои в т. нар. Данчова къща и ще бъде открита от арх. Виолета Раева, дългогодишен представител на НИНКН в Пловдив. Ще има и "кино над тунела" в парковата зона над транспортното съоръжение. Предвиждат се няколко поредни концерта на любимото на младите Небет тепе. Цяла седмица от сутрин до вечер ще продължат Празниците на Стария град. До обяд с "Децата говорят". Децата говорят чрез картини на Златю Бояджиев - рисуване на графични изображения на жестове и ръце по творби на художника. Децата говорят чрез знаци - рисуване на графични автопортрети чрез знаци. Децата говорят с ръце - запознаване чрез дактилната азбука. А след обяд и вечерите са за възрастните.

ВКС потвърди: Атанас Зафиров представлява БСП

автор:Дума

visibility 406

Ще се явим на изборите с „БСП-Обединена левица"

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 172

ВСС откри процедурата за избор на нов главен прокурор

автор:Дума

visibility 356

/ брой: 172

Цената на жп линията с България е нереално висока

автор:Дума

visibility 381

/ брой: 172

Лозари прибират червените сортове грозде със седмици по-рано

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 172

Българите остават с най-ниската минимална заплата в ЕС

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 172

В Румъния учениците ще оценяват учителите

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 172

ЕС не признава вота в Крим и Севастопол

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 172

СИРИЗА свали доверие от партийния си лидер

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 172

Льо Пен призова за референдум за имиграцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 172

Феноменално

автор:Ина Михайлова

visibility 1453

/ брой: 172

Порочен кръг

автор:Барбара Пейчинова

visibility 785

/ брой: 172

Църковно лицемерие

автор:Таня Глухчева

visibility 588

/ брой: 172

Много пари...за нищо

автор:Юлия Кулинска

visibility 551

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ