17 Ноември 2024неделя11:44 ч.

Наследство

Най-интересните находки от 2022 г. показват в НАИМ

В изложбата са представени над 300 експоната от 30 обекта, илюстриращи развитието на културите в днешните български земи от неолита до Средновековието

/ брой: 38

автор:Дума

visibility 9446

Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките представя до 21 май т.г. в залата за временни експозиции на НАИМ на пл. "Атанас Буров" 1 националната археологическа изложба "Българска археология 2022". За шестнадесети пореден път изложбата показва най-интересните находки и богат илюстративен материал от теренната работа на българските археолози през предходната година. Важна част от експозицията са постерите за 53 археологически проекта. 

При откриването на изложбата в централата зала на музея бе представена и постерната изложба "Храмът на Понтийската майка на боговете - Кибела от Дионисополис", подготвена от Историческия музей в Балчик, в която може да се видят 3D възстановки на култовата постройка и снимки на най-интересните находки.

СНИМКА А. АЛАДЖОВ Златен пръстен-печат, Плиска, Първа половина на IХ в.

"2022 година беше трудна за българската археология. Сесията за планирани археологически проучвания при Министерството на културата много закъсня. С ограничен обем и брой бяха и спасителните археологически разкопки по различни инфраструктурни проекти в цялата страна. Въпреки това българските археолози се справиха по най-добрия начин със своите задачи. Част от постигнатите резултати може да бъде видяна в настоящата изложба", заяви при откриването доц. д-р Христо Попов, директор на НАИМ при БАН. 

СНИМКА М. ЗЛАТКОВ Строителен надпис, Църквата “Света Богородица” в историческия квартал Армения, град Мелник, XIII-XIV в.

В нея са показани над 300 експоната от 30 обекта, илюстриращи развитието на културите в днешните български земи от неолита (6000 години пр. Хр.) до Средновековието. Сред тях са продължаващите проучвания на праисторическите селищни могили Провадия, Дуранкулак, Порой, Юнаците, Сушина и Козарева могила, римският архитектурен комплекс при с. Стройно, община Елхово, римските градове Улпия Ескус и Сексагинта приста, крепостите Калята и Букелон, средновековните градове Плиска и Лютица и редица други. 

СНИМКА Т. ДИМИТРОВ, НИМ Керамични съдове, Селищна могила при с. Порой, община Поморие, Късен халколит

Представени са и резултати от спасителни археологически проучвания, осъществени в различни части на страната. Впечатляват находки от обекти по трасето на АМ "Хемус" (като ранноелинистическия некропол при с. Бохот и обекта при с. Чавдарци), на жп линии (обектите при Алдомировци и Чирпан), на газопроводи (късносредновековния некропол в м. "Гладно поле" до Враца). За пореден път са представени спасителни проучвания по Черноморието - находки от античния некропол в м. "Морската градина" на Аполония Понтика, Созопол.

Сред експонатите са златни, сребърни и бронзови украшения, изящни керамични антропоморфни фигури и съдове, мраморни оброчни плочки и стенни декоративни украси, ритуално огнище - есхара, сечива и оръжия, монети и много други. Сред най-впечатляващите находки са керамичните съдове от селищните могили при Порой и Провадия, огърлицата от селищна могила Дуранкулак, накитите и оръжията от ранноелинистическия некропол при с. Бохот, огърлица от злато и нефрит от античния некропол в м. "Морската градина" на Аполония Понтика, оброчни плочки на Тракийския конник от римския архитектурен комплекс при с. Стройно, бронзов стилус от античната крепост "Боровец" при с. Разлив, община Правец, златен пръстен-печат от Плиска.

СНИМКА И. ВАЙСОВ Триреда огърлица от сграда 24/VII, Селищна могила "Големият остров" при с. Дуранкулак, Ранен халколит, култура Хаманджия IV

Шестнадесетата изложба "Българска археология" е станала възможна благодарение на партньорската подкрепа на 17 исторически и археологически музея в страната, които участват с находки от своите фондове - Националният исторически музей, регионалните исторически музеи във Враца, Добрич, Пазарджик, Плевен, Русе, Стара Загора, Хасково и Шумен, археологическите музеи "Проф. Рашо Рашев", Плиска и "Старинен Несебър", Етнографско-археологическият музей в Елхово, Общинският исторически музей в Ивайловград, историческите музеи в Мелник, Правец, Провадия и Чирпан.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ