17 Ноември 2024неделя05:42 ч.

ЕК остро предупреди Букурещ

Годишният доклад директно обвинява политическата класа на Румъния в липса на желание за борба с корупцията

/ брой: 165

автор:Дума

visibility 1868

"Румъния не показва задоволителен политически ангажимент в подкрепа на процеса на реформи", се казва в доклада на Европейската комисия за напредъка на Румъния в областта на вътрешните работи и правосъдието, оповестен вчера в Брюксел.
Опитите на Румъния да ореже правомощията на антикорупционна агенция нарушават обещанията, които е дала при приемането й в Европейския съюз. Коментирайки залегналите изводи и оценки в доклада на ЕК, Ройтерс коментира, че за първи път в годишен доклад Европейската комисия обвинява политическата класа на Румъния в липса на желание за борба с корупцията.
И Румъния, и България се присъединиха през 2007 г., след като обещаха да се справят с ендемичната корупция. Но в края на юни Румъния предложи законодателни поправки, които на практика ще орежат правомощията на Националната агенция за прозрачност да проверява доходите на държавните служители. "Промените в закона са сериозна стъпка назад. Те излагат на риск позитивната репутация на агенцията за работата й досега и поставят Румъния в явно нарушение на поетите от нея ангажименти при присъединяването й", каза говорителят на Европейската комисия Марк Грей, представяйки годишния доклад на ЕК за напредъка на двете страни.
Конституционният съд на Румъния, сезиран от президента Траян Бъсеску, постанови в понеделник, че промените в закона за статута на агенцията противоречат на конституцията. "Възприемаме това като важна възможност за парламента да приведе закона в унисон със задълженията, които Румъния пое при присъединяването си към ЕС", добави Грей.
До края на 2009 г. комисията имаше власт да налага санкции на страната, в случай че не се справя с корупцията и престъпността, припомня агенция ДПА. Тези правомощия приключиха в края на годината, но Грей подчерта, че комисията има достатъчно политическа подкрепа, за да наложи необходимите реформи без заплахата от санкции. "Налице е много ясен колегиален натиск не само от страна на комисията и страните членки, но и от самите граждани на Румъния", подчерта той.
Докладът заключава, че страната е постигнала значителен напредък в съдебната реформа, приемайки нов наказателно-процесуален кодекс, но й липсва политическа воля да осъществи по-широкообхватни реформи.
Комисията представи на Румъния, както и на България списък с десет конкретно формулирани препоръки за реформи. Следващият пълен доклад за оценка на тяхното прилагане се очаква през юли 2011 г.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ