16 Ноември 2024събота23:53 ч.

Референдум

"Белене" - да!

Защото:

/ брой: 20

автор:Валентин Георгиев

visibility 2124

- Гарантира по-евтината електроенергия. АЕЦ са най-стабилният производител на електроенергия, защото нейната работа не зависи, например, от наличието на вятър и слънце. Освен това гарантира производство на електроенергия без СО2.
- По последни данни, цитирани от РИА "Новости" преди ден, българската НЕК, финландският концерн "Фортум" и "Росатом" още през ноември 2010 г. са фиксирали цената на двата блока на АЕЦ "Белене" на стойност 6,297 милиарда евро според подписан в София меморандум. Така на практика "Белене" е най-евтината реално планирана или изграждана в момента атомна централа в света.
- Една АЕЦ се експлоатира в течение на 60 години, което дава възможност да се изплащат стабилно заемите, взети за нейното изграждане.
- По време на строителството на АЕЦ "Белене" ще се открият 11 000 работни места непосредствено в Белене и не по-малко от 5000 от поръчки за централата, които ще се изпълняват от други наши предприятия.
- Построяването на АЕЦ "Белене" ще позволи да съхраним една модерна и перспективна промишленост. В противен случай ще я унищожим и нея, както унищожихме електрокарното производство (където бяхме трета страна в света), металургията (сега "Кремиковци" го режат на старо желязо), машиностроенето, електрониката и т.н., да не споменаваме селското стопанство.
- Обезпечава се енергийната независимост на страната, а България се превръща в надежден износител на електроенергия.
- През 2011 г. АЕЦ "Козлодуй" е произвела 16 млрд. киловатчаса електроенергия. Това представлява 32,6% от цялата произведена електроенергия в страната (вкл. ВЕЦ, ТЕЦ, АЕЦ, ВтЕЦ, ФЕЦ). Ако работят и двете атомни централи, те ще произвеждат над 50% от електроенергията в страната.
- Проектът АЕЦ "Белене" е получил положително становище от Европейската комисия още през декември 2007 г. Комисията твърди, че всички аспекти на инвестицията съответстват на договора за Евроатом.
- Докладът на Worley Parsons  от октомври 2011 г. относно проведена допълнителна оценка "стрес-тестове" на АЕЦ "Белене" заключава, че проектът АЕЦ "Белене" отговаря на завишените изисквания за безопасност и няма необходимост от коригиращи мерки. Всички необходими предпазни мерки, които осигуряват безопасността на населението, са предвидени и АЕЦ "Белене" не представлява опасност за населението в околностите й.
- Ще се използва качествено оборудване. На пазара на атомни централи се предлагат централи от 3 и 3+ поколение. Четвърто още не се е появило. АЕЦ "Белене" е от последното 3+ поколение. Този тип централи могат да работят при най-тежки постолирани (съобразно прилаганите в тази област световни критерии) условия.
- В Европейския съюз действащи атомни централи има във Великобритания, Белгия, Холандия, Франция, Испания, Германия, Финландия, Швеция, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния, Словения и България. От съседите ни нови централи планират да строят Румъния и Турция.
- Цената на ядреното гориво на световния пазар има слабо отражение на производствената цена на електроенергията поради слабата ресурсоемкост на атомната енергетика. В този смисъл атомните централи са изключително рентабилни на фона на поскъпващите енергийни ресурси. Стойността на горивото за АЕЦ "Белене" представлява едва 17% от общите производствени разходи, което е пренебрежим дял от крайната цена на електроенергията.
- Горивото, с което работи ядрената енергетика, е слабо обогатен уран. При сключването на договор за строителство на ядрена електроцентрала страните предварително уточняват въпроси, свързани с доставката на свежо гориво и съхранението и рециклирането на отработеното ядрено гориво. По съществуващата досега у нас практика горивото за АЕЦ "Козлодуй" се внася от Русия и след неговото използване се връщаше обратно. Отработеното гориво може да се съхранява за много дълъг период от време във вече изграденото сухо хранилище на площадка "Козлодуй".
- Проектът АЕЦ "Белене" ще бъде финансиран на проектен принцип чрез привлечено външно финансиране. Това означава, че нито лев от държавния бюджет няма да отиде за строежа на централата. Отговорността на българското правителство се заключава в осигуряване на политическа и икономическа стабилност, така че проектът да има достъп до максимални кредити и минимални лихви от международните банки и да бъде икономически привлекателен за външни инвеститори.
- Ако трябва да избираме между "Белене" и 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", първото е за предпочитане, защото за второто:
  *Няма избрана площадка, съответно липсва лиценз
  *Няма приета технология
  *Няма ОВОС
  *Няма инвеститор.
Всичко това ще струва пари и време. При положение че българското правителство в момента декларира, че няма да харчи пари за АЕЦ "Белене", откъде ще вземе финансови ресурси за АЕЦ "Козлодуй"?
- Една АЕЦ е важен елемент от националната сигурност. Освен това, без съмнение, проектът е печеливш. Затова държавата трябва да има дял, който да й позволява да осъществява контрол и да инкасира част от печалбата. Тезата, че България не може да си позволи такива средства, се роди от погрешния подход на управляващите при правителството на ГЕРБ, от неспособността да се погледне стратегически и дългосрочно на въпроса. Консорциумът, който ще строи една АЕЦ, ползва банков заем, който се изплаща за определен дългогодишен период. От държавата се изисква единствено държавна гаранция. Но в случая инвеститори бяха готови дори и без държавна гаранция да инвестират.
- Докладът на консултанта HSBC съдържа редица положителни заключения, което не се харесва на противниците на АЕЦ и затова не се огласяват публично. Например:
  * При всички варианти (с изключение на един) цената на тока е достатъчно ниска, че  да осигурява надежден резерв, гарантиращ печалба от проекта за всяка година поотделно.
  * Всички варианти осигуряват значителна печалба, като най-благоприятен е вариант 1 и най-неблагоприятен - вариант 2.
  * Всички варианти и подварианти са икономически изгодни, а следователно и проектът като цяло.


Лъжите за проекта


1. Нямало пари. Наистина ли е така и къде изтичат парите ни?
А. Неспособността на правителството да обезпечи заявените приходи оставят една дупка от близо 1 млрд. лв. Само нелегалната търговия на цигари отнема стотици милиони от бюджета. Данъчните измами нанасят още 300 млн. лева загуби на държавата.
Б. 3,5 млрд. лв., което прави 4,7% от БВП, генерират 12-те най-значими организирани престъпни дейности според Центъра за изследване на демокрацията.
В. Експерти посочват, че България може да има по 1-1,5 млрд. лв. ежегодни приходи само от златните си находища в продължение на следващите 15-20 години. (Без да вземаме предвид загубеното досега: само по една от концесиите е изнесено от България злато - 100 тона за 55 милиарда и 620 млн. долара! Подписана е при правителството на Иван Костов за 35 години напред. Точно от човека и политическата сила, които сега искат да лишат бъдещето на България от ядрена енергетика, за да печелят двата американски ТЕЦ-а. Колко процента от българите му имат още доверие?)
Г. Губим 40 млрд. лв. от изтичане на мозъци от началото на прехода до днес, твърдеше един профсъюзен лидер. При 23 години преход годишно това е... 1,7 млрд. лв.
Д. Три милиарда лева струват на държавата през 2011 година младите българи, които нито работят, нито учат.
Е. БВП на България ще се увеличи с 3-5 милиарда лева, ако се намали броят на нискообразованите или качеството на подготовката на учителите се подобри.
Ж. Само нерегистрираните частни автосервизи ощетяват държавния бюджет с 300 млн. лева.
З. Управляващите от ГЕРБ дават 30 млн. лв. годишно за самолетни билети, някои от които до екзотични дестинации.
И. Само присъдите в Страсбург срещу България заради грешките на управляващите, скалъпените дела, разчистването на сметки, неспазване на човешките права са за 5 млн. лв.
Списъкът може да бъде продължен.
Всичко за година: 12,08 млрд. лв.

ДВАНАДЕСЕТ МИЛИАРДА ЛЕВА. Достатъчно и за пенсии, за образование, за здравеопазване, за проекти, за отбрана, дори за магистрали. Ако имаше управляващи, които са способни да управляват.

2. Цената на централата надхвърляла 10 млрд. евро

Противниците на проекта многократно твърдят, че цената на бъдещата втора атомна централа може да достигне и дори да надхвърли 10 милиарда евро. Преди дни дори се позоваха на становище на немската компания РВЕ, извадено от "кашони" в последния момент. Оказва се, че не друг а финансовият министър Симеон Дянков същия ден уточни пред руската агенция Бизнес ТАСС, че посочената от правителството цена на Белене" не е за централата, а за всички дейности, съпътстващи нейното изграждане. Освен това, по думите му,  "България е заинтересувана от изграждането на нови ядрени мощности" и "в зависимост от резултатите от референдума политиката ни може да бъде преразгледана". Ден по-късно РИА "Новости" цитира меморандума, подписан от ГЕРБ през 2010 г. с фиксираната цена от 6.297 млрд. евро. 
 
3. Рискът от авария

Според противниците на проекта фактите се представят все едно има 5% вероятност от ядрена авария в България, докато всъщност става въпрос за 5% вероятност от авария в целия свят. Вероятността, ако има авария, тя да е в България е 2/420 (двата козлодуйски реактора, от общо 420 в целия свят), или ~0.47%; като умножим срещу 5% риска изобщо да се случи авария, се получава 0.024% вероятност от авария в България.

4. Цената на тока щяла да е твърде висока

Привържениците на тази теза твърдят, че цената на тока от нова АЕЦ ще е висока и ще обезсмисли в следващите години такъв скъп проект, който ще изплащаме всички.
Истината за цената на тока от ядрени централи е, че производствената цена ПРОГРЕСИВНО НАМАЛЯВА по цял свят. Никъде и никога застраховането, изпитанията, проучванията и тестовете или новите изисквания за безопасност не са донесли поскъпване на тока. Оскъпяването на електричеството идва от прибързано наложеното разпространение и изграждане на т.нар. "възстановяеми енергийни източници" (ВЕИ), които бяха прекалено оптимистично и необосновано включени като задължителен компонент към енергийната система. Цената на тока от ВЕИ надвишава понякога 80 пъти цената на тока от АЕЦ.

5. Нямало опасност от недостиг на ток

Истината е, че недостиг на ток ще има до 2-3 години и ще трябва да внасяме от чужбина, евентуално от Турция, която в момента започна изграждането на 5 нови реактора. В този смисъл, ако строителството на АЕЦ Белене не започне в най-кратък срок, очаква се цената на електричеството да се повиши поне 2 пъти. Евтината енергия от "Белене" ще позволи задържането на крайните цени на тока на поносими нива и ще осигури конкурентни предимства за българските предприятия.

6. Сега годишно се изхвърлят по 45 тона ядрени отпадъци, а после?

Трябва да се прави разлика между радиоактивен отпадък и отработено ядрено гориво. Ядреното гориво е в изолирани касети, които сами по себе си са антирадиационни капсули, практически неразрушими и невъзможни за отваряне, освен със специални устройства. Не е торба с боклук, която просто се изхвърля. Това се прави отново по установена технология.


Едно към едно
 
Бойко Борисов, министър-председател на България:

- АЕЦ "Белене" може да се превърне в един от най-значимите и големи проекти както на Балканите, така и в Европа"
май 2010 г.

- Строителството на АЕЦ "Белене" e изключително важно за България   
октомври 2010 г.

- Ще строим АЕЦ" Белене", как няма да не го строим
март 2011 г.

- АЕЦ "Белене" няма да се строи... В Белене има един гьол, една дупка
март 2012 г.

- Ние, и правителството сме "За" референдум
август 2012 г.

- Това е един действително безсмислен референдум
октомври 2012 г.

- "Аз мразя такива хора, които днес говорят едно, а утре - друго"
ноември 2011 г.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ