17 Ноември 2024неделя01:28 ч.

Снимка БТА

Кристалина Георгиева:

България трябва да се откаже от плоския данък

Дойде време да въведем прогресивно подоходно облагане, твърди управляващият директор на МВФ

/ брой: 73

автор:Дума

visibility 2751

"Смятам, че е време България да преразгледаме 10-процентния плосък данък, защото прогресивното подоходно облагане позволява да се разпределят по-успешно и правилно  ресурсите на една страна. Това твърди в интервю за БТА управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, която в края на миналата седмица бе одобрена да ръководи Фонда за нов петгодишен мандат. Ние имаме успешни бизнеси, успешни хора – това е чудесно. Но това значи, че те могат да допринасят малко повече за качеството на работната ръка, за качеството на инфраструктурата, за страната си като цяло. Това ще бъде в интерес на техния бизнес и на качеството на техния живот, твърди Георгиева.
Когато България прие плоския данък целта беше паричните потоци да излязат на светло. Ако погледнете света, обаче диференцираните данъчни ставки вече се приемат  като правило. Освен това прогресивното подоходно облагане, позволява да се споделят по-успешно ресурсите в обществото, допълва директорът на МВФ..
Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева смята, че е реалистично България този път да влезе в еврозоната и посочва, че това е въпрос на политическа воля.
Аз смятам, че е възможно. Какво предстои - до септември месец, когато се актуализират анализите за България, ние все още имаме време да доведем инфлацията до нивата, на които тя трябва да бъде. Това значи правителствата дотогава да не инжектират в икономиката проинфлационни импулси. Ако ние покрием критериите, планът ще бъде изпълнен, казва тя. Според нея е добре за хората и за бизнеса да има подкрепа в трудни времена, но не е добре, ако тя се трансформира в по-висока инфлация. "Не само че не е добре за влизането на България в еврозоната, но и за българските граждани. Инфлацията е данък върху доходите на хората и особено по-бедната част от населението много страда от нея", обяснява Георгиева.
Тя е на мнение, че въпреки предстоящите избори влизането в еврозоната е тема, по която има единство между политиците и България не трябва да пропуска този шанс, след като отлага темата вече два пъти.
"Ще повторя нещо, което съм казвала и преди - щом сме във валутен борд, ние консумираме паричната политика на Европейската централна банка. Не съм чула в Българя да има желание да се излезе от валутния борд. И тук идва въпросът - защо ние искаме да консумираме политика, в чието формиране ние не участваме", допълва Георгиева.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ