14 Ноември 2024четвъртък08:39 ч.

Цветелина Пенкова:

В Брюксел ни се чудят защо не строим АЕЦ "Белене"

/ брой: 145

автор:Дума

visibility 3704

„Зелената сделка се оказа неработеща, свръхамбициозните ? цели определено не отговаряха на исканията на европейските граждани и индустрия. Така не можем да имаме работеща икономика. Преразглеждането на цялата концепция започна през последната година на предходния мандат на Европейския парламент. Акцент сега ще бъдат нови производства и достъпни цени на електроенергията. Трябва да се определят конкурентните предимства на всички държави членки. Предимствата на България са много. Едно от тях са цветните метали – изключително богати сме на олово, цинк и мед, основополагащи за производствата и за изграждане на свързана електропреносна мрежа в Европа. Това ще е приоритет на настоящия мандат на Европейския парламент – финансиране и обезпечаване на ниски и предвидими цени на електроенергията. Трябва да изградим единен европейски енергиен съюз. Друго предимство на страната ни е експертизата и изключително подготвените ни кадри. Говорим основно за енергетиката и металургичния сектор.“ Това заяви евродепутатът от БСП Цветелина Пенкова в предаването „Още от деня“ на БНТ.
"Българските евродепутати бяхме едни от знаменосците и успяхме да спечелим битката за признаването на ядрената енергетика като стратегическа и устойчива. В Брюксел обаче има недоумение защо при наличието на готова инфраструктура за АЕЦ „Белене“, при наличието на оборудване,ние  не се възползваме. Не трябва да се отказваме от този стратегически ресурс. Франция дори предложи помощ в посока възкресение на централата още в рамките на 2023 г. и 2024 г. Френският ядрен сектор работи със същите технологии. Политиката в тази посока до този момент е грешни“, заяви първият зам.-председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент.
Цветелина Пенкова изтъкна, че друга грешка на страната ни е, че не сме успели да защитим национален си интерес по отношение на въглищните централи. „На България бе предоставен втория по големина размер на средства за целия Европейски съюз за подпомагане на заетите и работещите във въглищните централи. По Фонда за справедлив преход най-големите бенефициенти сме Полша и България. С този ресурс Полша успя да удължи живота на своите централи. Правителството на Денков не защити интереса на българската енергетика. В ситуация, когато има сериозен недостиг на ключови енергийни суровини и има огромно завишаване на цените на електроенергия, а в страната ни 1/3 от енергийния микс се базира на конвенционални мощности, за които използваме местни лигнитни въглища, можехме да се възползваме. Ние обаче не го направихме“, посочи тя.

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 861

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 962

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 836

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 801

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 896

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 785

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ