16 Ноември 2024събота09:01 ч.

На фокус

Съвременните гребци на галери

/ брой: 97

автор:Славчо Кънчев

visibility 2232

Най-жестоката тирания е тази, която се упражнява под сянката на законността и флага на справедливостта.
Шар Луи дьо Монтескьо (1689-1755 г.) - френски просветител, социолог


Както са знаели още преди 2500 години търговците в древна Елада, печалбата се явява разликата между приходите и разходите. Колкото и да се прилагат понастоящем модерни модели за анализ на икономика, достоверността на гореупоменатото правило остава непокътната.
Ето защо даровитите пресьори на разходите в големите корпорации по паралели и меридиани са вперили взор в твърде раздутото - според тях - перо за заплащане на наемния труд. Никак не е чудно, че точно те пуснаха в действие

Големия инкубатор за временно заети

служители.
В Съединените щати използването на временна работна ръка нарасна с 400 процента за периода от 1982 г. до 1998 г. Този растеж и по-нататък се оказа стабилен. Годишните приходи на американските фирми, наемащи временна работна ръка, се увеличаваха с около 20 процента всяка календарна година след 1992 г., като фирмите натрупаха по сметките си общо доход от 58,7 млрд. американски долара през 1998 г.
Процесът е като снежна лавина. Увеличаването на търсенето подхранва растежа в сектора на предлагането на временно наета работна ръка. Гигантската международна агенция за временни работници Manpower Temporary Services вече си съперничи с веригата хипермаркети "Уол-Март" като най-голям частен работодател в САЩ. Според едно изследване от 1997 г. осемдесет и три процента от най-бързо разрастващите се американски компании сега прехвърлят върху подизпълнители задачите, за които някога самите те са наемали хора. Данните са в сравнение с шестдесет и четирите процента само три години по-рано, тоест през 1995 г.
В северната съседка на Съединените щати и нейн най-голям търговски партньор - Канада, Асоциацията за канадско търсене, заетост и услуги в сферата на персонала преценява, че повече от 75 процента от легално действащите фирми използват активно услугите на канадската индустрия за временна заетост, възлизаща на стойност 2 млрд. канадски долара през 1998 г. Приблизителната оценка за действителния й обем понастоящем е близо 10 млрд. канадски долара.
В края на миналото хилядолетие и в началото на новото най-драматичният растеж е регистриран обаче не в Северна Америка, а в Европа. Първоначално в нейната западна част, а после и в Централния и Източния регион на Стария континент. Във Франция, Испания, Холандия, че дори и в Германия - държавата в Европейския съюз, където в най-висока степен е спазвано трудовото законодателство в защита на интересите на наемната работна ръка, местата за временна заетост

никнат като гъби след дъжд

Наемането на работници се е превърнало в авариен вход към пазара на работна ръка, с цел максимизиране на печалбите на компаниите чрез минимизиране на техните разходи. Той позволява на работодателите да заобикалят строгите закони, които гарантират в Западна Европа благоприятни осигуровки за работниците, както и защита срещу произволни уволнения. Социална защита, далеч по-развита в полза на трудещите се, отколкото е действащото трудово законодателство в Съединените щати.
Франция например се е превърнала във втория по големина пазар за временни услуги след САЩ, на който се падат над 30 процента от световния доход за временна работа. И въпреки че временните работници не надминават 5 процента, тогавашният френски министър на труда Мишел Обри заяви: "86 процента от новите назначения са на краткосрочни договори". Manpower Europe, клон на американската фирма за временно назначаване, увеличи своите доходи в Испания с шеметните 719 процента! И то само за една година, от 6,1 млн. долара за 1996 г. до 50 млн. долара през следващата 1997 г. Наистина в Италия дълго време имаше забрана за функционирането на подобни фирми, но още през първата година след легализирането на агенциите за временна заетост, тоест през 1997 г., когато парламентът го направи по законодателен път, Manpower Europe се втурна към новото Елдорадо върху Апенинския полуостров, като откри незабавно тридесет и пет офиса през 1998 г.

Каква е глобалната картина?

Четири и половина милиона работници са назначавани всеки ден чрез агенциите за временно наемане в Европа и Съединените щати, но тъй като само 12,5 процента от временно наетите трудещи се на работа във всеки един определен ден, реалният брой на временните служители в Европа и САЩ още в края на ХХ-и век надмина 36 млн. души.
Но не толкова количественото нарастване на броя на временно наетата работна ръка е голямата промяна. Значително е изменението в диапазона на областите, където бива наемана временна работна сила. Агенциите за осигуряване на временно наетите вече не са спасителната лодка единствено в бизнеса за наемане на офис служителки, когато някоя секретарка или счетоводителка излезе в отпуск по болест или по майчинство.
И все пак промяната не се изчерпва с разширяването на диапазона на професионалната подготовка на търсените временни работници. Качествената промяна е във все по-налагащия се феномен, че вместо да дават под наем работници и служители, агенциите вече осигуряват т. нар. пълно решение. Какво означава това? Все повече компании изнасят извън своите структури цели свои функции и отдели. Те просто се освобождават от част от своята дотогавашна дейност, респективно и от заетия с нея персонал, който я е изпълнявал дотогава. После тези дейности попадат в агенции, които не само се занимават с наемането на персонал, но вече действат и като комплексни подизпълнители.
Например още през 1999 г. Америкън Еърлайнс изнесе гишетата си за продажба на билети от двадесет и осем американски летища към външни агенции. Около 550 работни места за продавачи на билети станаха временни. А служителите, които дотогава печелеха по 40 000 долара годишно, получиха предложение да работят същото само срещу оскъдните 16 000 долара, тоест намаление с 60 процента на възнагражденията им. Подобна

изгодна за собствениците "трампа"

стана и когато UPS реши да предаде центровете за обслужване на клиентите си на външни подизпълнители. Чрез удобната и удачна във финансово отношение за UPS схема, 5000-те служители, които получаваха по 10 до 12 долара на час, бяха заменени с временни, на които почасовото заплащане варираше между 6,5 и 8 долара. Какво е увеличението на печалбата на UPS? Поради намалението средно с 5 долара на заплащането на час, тоест с 40 долара на работен ден или приблизително 900 долара месечно, то само за един месец компанията изплаща 4,5 млн. долара възнаграждения по-малко. Годишната икономия, тоест увеличаването на печалбата на куриерската фирма е 54 млн. долара!
Като че ли все пак една цяла сфера от света на бизнеса остава недокосната от вируса на "временно наетата работна ръка" - високотехнологичните отрасли. Но наистина ли е така?
Дълги години легендата за петнадесетгодишни хлапета, които създават видеоигри за Sega, където AT&T наемат хакери, само за да ги държат под око, и където не са само един или двама младите служители, които стремглаво увеличават банковите си сметки до седемцифрени суми, единствено от щедро предоставените им възможности за изкупуване на акции.
Тази действителност вече е посипана с пепелта на забравата. И може да служи единствено за сюжети на исторически филми, произведени от "фабриката на мечтите" в Холивуд.
Именно "Майкрософт", с нейната прочута програма за притежаване на акции от служителите й, след Apple най-чувствително допринесе  за развитието и поощряването сред масовата публика на

сладникавия мит за Силиконовата златна жила

но също така, именно "Майкрософт" скова неговия ковчег. Скорошно изследване показа, че между 27 и 40 процента от служителите в Силиконовата долина са "непостоянни работници".
В продължение на повече от десетилетие "Майкрософт", най-голямата от софтуерните фирми, се придвижва стремглаво по пътя да създаде съвършената корпорация с минимален брой служители, чрез паноптикум от изнесени отдели, подизпълнителски фабрики и служители на свободна практика. Хора, частично или изцяло извън действието на пълното трудово законодателство, прилагано спрямо постоянно заетата работна ръка.
Понастоящем временно заетите в "Майкосрофт" надминават 5750 души. Една от основните формули за изнамирането на философския камък за звездните печалби на компанията.
Колко непоклатимо вярно е, че печалбата е равна на приходите минус разходите!
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ