15 Ноември 2024петък00:34 ч.

На една мазилка от Шенген

/ брой: 30

автор:Иво Атанасов

visibility 2708

На форум в Италия преди може би вече десет години влязох в остър спор с евродепутата Деметрио Волчич - една от най-известните фигури на Апенините тогава. Бивш посланик в Москва, ексдиректор на РАИ, парламентарист с име, той говореше едва ли не със самочувствието, че казаното от него е истина от последна инстанция. Застъпи тезата, че България не трябва да бъде приета в ЕС, защото е с високо ниво на корупция. Разбира се - и защото не иска да затвори малките реактори в "Козлодуй" и още няколко дежурни за онзи период упрека.
Почувствах се длъжен да подчертая очевидния, но премълчаван факт, че корупцията не е българско изобретение. Че след падането на Берлинската стена ние започнахме интензивно да я внасяме от Запад заедно с други обществени пороци, като високата престъпност, проституцията, наркоманията и пр. Припомних и на евродепутата, и на аудиторията, че само преди броени месеци цялата Европейска комисия бе принудена да подаде оставка тъкмо поради корупция. До края на семинара почти всеки от италианците влезе в контакт с мен, за да изрази задоволството си от начина, по който съм защитил страната си. И да сподели - къде с намек, къде в прав текст - че те трябва да решат тези проблеми в своята страна, а после да дават акъл на другите.
Сетих се за този спор преди ден-два, когато премиерът Борисов се сопна на австрийска журналистка, че България не е най-корумпираната държава в ЕС. За доказателство приведе безспорния факт, че дори самата дума не е българска. Но този аргумент май беше единственият. Повечето от другите съпоставки са в наш ущърб. Когато на Запад някого го хванат в корупция - изгаря. А у нас - според зависи, ако ми е позволена тази заемка от речника на многобройните все още почитатели на Борисов. В старата част на обединена Европа даже Хелмут Кол беше смачкан в края на кариерата си. И то дори не за лично обогатяване, а за нередности в партийното финансиране. При все че той е германският Бисмарк на 20-и век, обединителят на страната. И у нас могат да те изритат, без да им мигне окото, но ако си намерен на разклона. Ако обаче си имаш вземане-даване с началството, па макар и само да "риташ мач", ще се намери чалъм да бъдеш защитен.
Навярно мнозина ще кажат, че двойният стандарт е въведен доста преди Борисов и няма защо от него да се очакват чудеса. Така е, но Бойко пое ангажимент да го премахне и тъкмо затова беше избран. Народът му възложи да раздава възмездие и справедливост, без да дели хората на наши и ваши. Точно това, а не примерно изграждането на магистрали, е мандатът на сегашното управление. И точно тук то издиша. За едни, да речем, е лошо да са имали принадлежност към Държавна сигурност, но за други това не е пречка да запазят постовете си, достатъчно е премиерът да гарантира за тях. Някой, дори да е здравен министър, ще бъде дебнат непрекъснато и, ако се пооблажи от сключена сделка, ще си отиде на минутата, а друг може да натрупа стотици милиони и косъм няма да падне от главата му. Няма да пострадаш и ако си загубил всякаква мярка и си се нагушил с 50-60 имота. И не заради обяснението, че си ги закупил със 120 години трудов стаж. И хиляда години да си работил, с милиционерската заплата няма как да станеш чак такъв собственик. Ще бъдеш спасен, защото по някаква причина, макар и невидима за обществото, си важен за началството.
Развихрянето на двойния стандарт не само гази предизборните обещания. То слага отпечатък върху цялостната дейност на правителството, принуждава го да подменя същността на проблемите, за да оцелява. Така например не е важно, че Борисов е казал на Танов да не закача Мишо Бирата. Важно е дали записът е манипулиран, или автентичен. Той няма как да е автентичен, защото според правилата след известно време се изтрива. Онова, което всички чухме, е презапис. А щом е тъй, значи е манипулиран, което се представя като равно на фалшифициран. При това положение няма защо да се обръща внимание на казаното. Ето как техническата страна на въпроса става далеч по-значима от съдържателната.
Подмяна на същността е налице и по въпроса за Шенген. Имаме да доизмажем една сграда и сме готови още днес да влезем, внушава премиерът. Сякаш проблемът ни е не в престъпността и корупцията, а в забавянето по зидаро-мазаческа линия. Но когато подменяш същността, няма как да не ти подменят резултата. Може да си правил мили очи пред Меркел, да си партнирал в изцепките на Берлускони, единствен да си подкрепил Саркози в позицията му срещу ромите - все едно, успех няма да имаш. Защото европейските лидери са наясно, че не ни куца единствено мазилката. Макар и произнесено пред чуждестранни журналисти,  оправданието на Борисов си е за вътрешна употреба. Колкото утре, ако отново отложат приемането ни, да бъде изритан мазачът, а не истинският виновник.
Други текстове от автора на: www.ivoatanasov.info


 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ