Левски откри музейна сбирка
Последната фланелка и капитанска лента на Гунди временно са най-ценните експонати в експозицията, легенди уважиха церемонията
С бляскава церемония пред сектор "А" на стадион "Георги Аспарухов"-"Виваком Арена" бе официално открит Музеят на футболния Левски. Първите посетители на експозицията бяха легендарни сини футболисти и играчите от настоящия син отбор. Церемонията събра няколко поколения футболисти на вековния отбор. Откриването започна в 19:14 часа като символиката отбеляза годината на основаване на Левски. Лентата прерязаха двама от най-великите в "синята" история - рекордьорът по мачове Стефан Аладжов и рекордьорът по голове Наско Сираков. Те откриха уникалната клубна експозиция, събрана най-вече от Сдружение "Сини сърца" и председателя му Илия Христов.
Тя представя почти цялата славна история на клуба. Бе показан дори и Протокол №1 от учредяването му, датиращ от 19 май 1911 г. между над 200 документи от "синята" история, както и доста трофеи, медали и ценни фланелки на бивши играчи.
Може би най-ценната от тях пристигна от Музея на спорта в София. Последната фланелка на Георги Аспарухов-Гунди и капитанската му лента от сезон 1970/1971 г. бе представена от наследилия го с №9 - Георги Цветков-Цупето. В екипа са включени и гащетата и чорапите на най-великия син футболист. С видео обръщение от САЩ пък се включи синът на Гунди - Андрей, който сподели:
"Горд съм, че екипът на баща ми, ще се завърне в неговия дом. Сърцето ми обаче, както и неговото, винаги са били там".
Ценните експонати временно са предоставени от Музея на спорта и уредника му Катя Иванова.
Сред най-значимите гости на церемонията бяха още Стефан Абаджиев-Теко, Кирил Ивков, Добромир Жечев, Николай Илиев.
Всеки от тях е дарил по нещо на музея, а организаторите отбелязаха, че най-големият дарител е Николай Илиев. Бившият защитник и капитан отбора от края на 80-те години на ХХ век безвъзмездно е предал всичките си футболни реликви, за да обогати експозицията в музея на Левски.
Наско Сираков пък дари "Бронзовата обувка" за голмайстор №3 на Европа за сезон 1986/87.
Присъстваха и играчи от по-близкото минало като Георги Иванов-Гонзо, Димитър Иванков, Елин Топузаков, Александър Александров, Станислав Ангелов и др.
Големите отсъстващи бяха легендите на отбора Божидар Искренов, който живее в САЩ, президентът на БФС Борислав Михайлов и Станимир Стоилов-Мъри, най-успешният треньор на синия отбор.
На откриването присъстваха играчите от първия отбор, предвождани от треньора Петър Хубчев, както и надеждите от ДЮШ на Левски.
"Създадохме тази клубна експозиция, за да възродим историята на Левски, да покажем историята на Левски, която поради една или друга причина е била скрита дълги години. Имало е велики победи, имало е и трудни моменти, но Левски няма от какво да се срамува в история си. Искаме да покажем това, което е характерно за Левски - свободата", обяви на откриването Илия Христов, председател на Сдружение "Сини сърца".
"Виждам тук много хора, които са част от историята на този клуб, има и много, които не са сред нас, но те ще останат завинаги в сърцата на всички, които обичат синята идея. Те са дали много за това Левски да бъде символ на всички онези ценности и идеали, които се надяваме с този музей да възкресим отново".
Експозицията от вчера е отворена за всички фенове, желаещи да я разгледат.