15 Ноември 2024петък01:47 ч.

Киев получи илюзии за сигурност от Берлин, Париж и Лондон

Подписаните споразумения не дават ясни гаранции за защитата на Украйна

/ брой: 34

автор:Дума

visibility 3594

Взгляд

Украйна и Германия сключиха двустранно споразумение в областта на сигурността. Документът не гарантира защитата на Украйна, но разширява бойния й потенциал. ФРГ ще предаде на украинските въоръжени сили гаубици, боеприпаси и средства за противовъздушна отбрана. Подобен договор бе подписан с Великобритания, Франция и други западни страни. Експертите обаче смятат, че тези документи фиксират само действащите договорености, защото

НАТО не иска да влиза в пряка военна конфронтация с Русия

Споразумението между Украйна и Германия очертава ангажиментите в областта на сигурността и дългосрочната подкрепа. То беше подписано по време на посещението на Володимир Зеленски в Берлин, където той се срещна с германския канцлер Олаф Шолц, който нарече документа “историческа стъпка”. По данни на немските медии тази година Германия ще изпрати на Украйна 15 млрд. евро, от които над 7 млрд. са за доставки на оръжие.
Срокът на действие на споразумението е 10 години с възможност за удължаване най-малко 6 месеца преди изтичането му. Според договореностите Германия се стреми да предостави дългосрочна военна подкрепа на Украйна за пълно възстановяване на териториалната цялост на страната. Пактът обаче не дава гаранции за отбраната на Украйна, той е насочен изключително към

увеличаване на военния потенциал на Украйна

По данни на германското Министерство на отбраната Берлин е подготвил допълнителен пакет за военна подкрепа в размер на 1,13 млрд. евро за закупуване на средства за ПВО и артилерията. Т.нар. мюнхенски пакет включва 120 000 снаряда, артилерийски боеприпаси с калибър 122 мм и допълнителни 100 ракети за ПВО IRIS-T SLS. На Киев е обещано през 2025 г. да му бъде предадена втора система за ПВО SkyNext.
През 2026 и 2027 г. от промишлените си запаси Германия ще предаде на украинските въоръжени сили 18 самоходни гаубици Panzerhaubitze 2000 (поразяват цели на разстояние до 30 км със стандартен боекомплект и до 100 км с усъвършенствани типове боеприпаси), резервни части и снаряди. Общо споразумението се отнася за 36 гаубици от различен тип.
В Киев твърдят, че подготвят за подписване същите споразумения с Канада, Италия и Нидерландия. В същото време възможен пакет от военна помощ на стойност 60 милиарда долара се задържа във Вашингтон от миналата година

поради разногласия в Конгреса

В Германия са планирани парламентарни избори, в резултат на които най-вероятно правителството на Шолц ще подаде оставка и тогава възниква въпросът дали новият кабинет ще повтаря във всичко действията на сегашната управляваща коалиция “светофар”.
Според споразумението цялата помощ, отпускана на Украйна, трябва да се одобрява от Бундестага, чийто състав може да се промени след изборите. Един от главните дискусионни моменти е способността на Германия да продължи да помага на Украйна. В германската икономика са се натрупали достатъчно проблеми, има трудности и в социалната сфера. Германският избирател очаква, че парите трябва да се харчат в страната, а не да отиват за помощ на Украйна.
“Сега Великобритания, Франция и Германия са готови да дадат военни гаранции на Украйна и така
 
да възродят Будапещенския меморандум от 1994 г.

Какво ще означава това на практика, все още не е ясно. "Изглежда, че НАТО не иска и няма да влезе директно във военна конфронтация с Русия. Затова пък отделни европейски страни са готови да помагат и подкрепят Украйна извън рамките на НАТО”, казва германският политолог Александър Рар. Според него на Запад разбират, че “настъпление на украинската армия в Източна Украйна вече няма да има”.
“В кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността се заговори, че през 2024 г. войната в Украйна трябва да приключи. Въпросът обаче е как? САЩ дадоха да се разбере на своите съюзници, в това число и на Киев, че от тях не може да се очаква голяма подкрепа за Украйна. Американското правителство заяви, че докато войната продължава,

Киев няма шанс да се присъедини към НАТО

Европейците не искат да се примирят с това положение, затова виждаме  подобни документи”, отбелязва Рар.
Киевският политолог Алексей Нечаев също се усъмни в дългосрочността на подписаното споразумение. “Текстът на споразумението с Германия до голяма степен повтаря логиката на договора с Великобритания. Рамката е същата, но има нюанси. Например в раздела “Обхват на приложение” Германия припомня, че отпускането на национални бюджетни средства за определени разходи изисква

разрешение от Бундестага

отбелязва експертът в своя Телеграм-канал.
“А ако в парламента на ФРГ се смени коалицията и няма съгласуване, тогава  какво? Ще спре ли подкрепата? Явно да. Въпреки че в друга част на споразумението ФРГ обещава “да подкрепя Украйна толкова, колкото е необходимо”, а самият договор е подписан за срок от 10 години. Как едното се свързва с другото и третото е загадка, а в споразумението има достатъчно такива несъответствия. Пред нас, за разлика от договора с Лондон, е много суров документ. Може би германците умишлено са направили това”, предполага Нечаев.
“И ако Великобритания обещава на Украйна да помогне в провеждането на бойни действия в морската зона, то Германия ще оглави “Коалицията на възможностите” в областта на противовъздушната и противоракетната отбрана. Също така Германия обещава да оцени възможностите за военно производство в Украйна, да опрости логистиката на военните доставки, да помогне по въпросите на био- и химическата защита, ИТ-сектора и т.н., вкл. въпросите на енергийната устойчивост и, разбира се, икономиката - на нея е посветена голяма част от документа”, изброява политологът.
“При това в текста отсъства думата “гаранция”, въпреки че
военният министър Писториус смята Германия за страна гарант,
а в случай на “бъдеща агресия” страните се задължават в рамките на 24 часа да започнат консултации. С други думи - германците (както и британците) не възнамеряват да воюват на територията на Украйна, но ще продължат да подкрепят военния конфликт и подаряват на Зеленски илюзията за сигурност”, заключава експертът.
“Но на мястото на “криворожския Чърчил” (Зеленски е роден в Кривой рог - бел. на ДУМА), аз не бих се доверил на германците. През 2014 г. Виктор Янукович също подписа гаранции с тях и как завърши това? А и Павел Скоропадски, след споразуменията от 1918 г., не издържа дълго като хетман. За 1940 г. пък съвсем си мълча. Впрочем историята многократно е наказвала евроукраинците за тясно сътрудничество с немците. И за нас това е по-скоро плюс”, обобщава Нечаев.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ