15 Ноември 2024петък17:23 ч.

Къде е китайският външен министър?

Мистерията с изчезването на Цин Ган предизвика разпалени дискусии

/ брой: 141

автор:Дума

visibility 1162

Ли ЮЧЕН


Повече от 25 дни китайският външен министър Цин Ган не се е появявал в публичното пространство. Последните му дипломатически ангажименти са били на 25 юни. През декември, когато беше на 56 години, той стана един от най-младите външни министри на Китай. Тогава бе сред най-доверените хора на Си Дзинпин. Изчезването му повдига някои сложни въпроси за Пекин - и във външно, и във вътрешно отношение.

Китайското външно министерство получава все повече запитвания кога Цин ще се върне на поста си. Говорител на ведомството каза, че "няма информация", която да даде, както и че "дипломатическите дейности на Китай продължават както досега".

Китайският посланик в САЩ Сие Фън бе попитан дали Хенри Кисинджър, който посети Пекин, се е срещнал с Цин. Отговорът на Фън не внесе повече яснота. "Ще трябва да почакаме и да видим", каза той, без да обяснява какво има предвид.

Цин Ган изчезва в много важен момент за Китай. В тази страна не е нещо необичайно публични фигури да изчезват за известно време и после да се появяват отново без обяснение. Дори Си Дзинпин не се беше появявал около две седмици през 2012 г. Ситуацията с Цин обаче е необичайна заради важната му позиция и конкретния момент, в който това се случва.

"В ролята си на външен министър той трябва да се появява често на международната сцена, особено в момент, когато дипломатическият календар на Китай е препълнен", обяснява пред "Дойче веле" Ден Юуън, бивш редактор на вестника на ККП, който в момента живее в САЩ.

Китай е в процес на възстановяване на икономиката след КОВИД-19, който се движи с по-бавни темпове от очакваното. Така и инвестициите във втората най-голяма икономика в света в момента се привличат по-трудно. Независимият учен и политически анализатор У Чен коментира пред "Дойче веле", че с оглед на обстоятелствата, изчезването на такъв високопоставен държавник като външния министър сочи

"провал в дипломацията" 

Пресконференция на германския външен министър Аналена Бербок и китайския й колега. Бербок посочва на Цин Ган "правилния път" и призовава китайските власти да спазват човешките права. Ръководителят на китайската дипломация й отговори: "Ако Китай не се нуждае от някого, то това е нов наставник от Запада..."

способен да доведе и до недоволство към правителството в самия Китай.

Изчезването на една от най-важните фигури в китайските политически кръгове определено не остава незабелязано и извън страната. Среща на Цин с топ дипломата на ЕС Жозеп Борел бе отменена само два дни преди уговорената дата. Цин пропусна и срещите с американски представители. На въпрос дали Цин ще присъства на планираните за следващия месец срещи на БРИКС в ЮАР, както и посещения в Нигерия, Кения и Турция, говорителят на външното министерство Мао каза, че "няма повече какво да добави".

Дали е обект на разследване?

Мистерията с изчезването на Цин предизвика разпалени дискусии сред дипломати, политически анализатори и дори сред обществото в Китай. В китайския еквивалент на Tуитър - Weibo, потребители разпространяват десетки клипове на говорителя на външното министерство, който отговаря уклончиво на въпросите за Цин. "Нещо със сигурност не е наред", коментира потребител. "Вероятно го разследват", добавя друг. 

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и китайският външен министър Цин Ган

Китайски анализатори, които не живеят в страната, също спекулират, че е възможно проблемите на Цин да са свързани с предполагаема афера с телевизионна водеща. За тази теория обаче няма доказателства и вероятно тя ще си остане само спекулация, обяснява журналистът Ден пред ДВ.

"Непредвидимите" власти в Пекин

Според мнозина дали Цин ще се появи непокътнат вече няма значение. Случаят с изчезването му обрисува ясно проблемите, с които Китай се бори в момента.

Когато Си Дзинпин започна безпрецедентния си трети мандат като президент на Китай, той се заобиколи с лоялни хора от вътрешния му политически кръг. Сред тях беше и Цин, който бе назначен за външен министър след по-малко от две години като посланик на Китай в САЩ. Пекин се надяваше, че той ще изиграе ключова роля в "стабилизирането на отношенията с Вашингтон.

Тези очаквания обаче останаха неизпълнени, когато засичането на китайски шпионски балон над САЩ влоши отношенията между двете държави. Проблемите с производството на чипове само допълнително изостриха отношенията. Според политическия коментатор У Чен това може да е една от причините за "трагичната" ситуация, в която се намира Цин.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ