16 Ноември 2024събота17:28 ч.

Яйца възкръсват като шедьоври, или немислими символи на Великден

Някои произведения са доказателство за безграничността на човешката фантазия

/ брой: 67

автор:Альона Нейкова

visibility 3394

Наближава една от най-важните религиозни християнски дати - Великден. Невъзможно е да си го представим без красивите боядисани и писани яйца. Според древни предания тази традиция се зародила много отдавна - когато Мария Магдалена съобщила на император Тиберий, че Исус Христос се е освободил от оковите на смъртта и е възкръснал, той не й повярвал: "Това е толкова невъзможно, колкото и твоето бяло яйце да стане червено!" Едва изрекъл тези думи обаче, видял с очите си чудото, надминаващо и най-смелите надежди и въображение.

Освен че наистина се превърнаха в незаменим символ, великденските яйца са и препратка към силата на вярата и безграничността на човешката фантазия. Боядисването им е трепетно чакан ритуал и от децата, и от възрастните. Но яйцето като олицетворение на началото на нов живот също така вдъхновява някои хора да прекрачат прага на вековните традиции и да "възкресят" белтъка и жълтъка за необичайни на пръв поглед мисии.
Един от жителите на германското градче Заалфелд се прочува като най-големия колекционер на великденски яйца - има над 7000 броя, като всички са ръчно боядисани от него самия. За да сподели увлечението си и на красотата им да се порадват колкото може повече негови близки, приятели и дори непознати, той решил да закачи на дърво събраните експонати. Любопитно е, че за целта са му били необходими почти две седмици, но уникалната пъстра изложба на открито не е оставила никого равнодушен.
Необичайно яйце привлича вниманието навръх Великден в още един германски град - Дрезден. То е специално най-вече с размера си: височината му е 7 метра и е включено в Книгата с рекордите на Гинес. А превръщането му в произведение на изкуството се дължи на прочутия в страната художник Иоан Хоглер. Интересно е също, че цяла колекция тематични яйца, украсени с еротични изображения, може да се разгледа в историческия музей на Дорфкемниц - комуна, разположена в района на Средна Саксония.
В Словения пък живее Франк Гром - единственият човек в света, който украсява главния символ на Възкресение Христово не с традиционни бои, а пробивайки дупчици в черупката. Най-впечатляващото яйце разрушава из основи стереотипите за границите на човешките възможности с немислимите 24 000 миниатюрни отвора. При подходяща светлина този крехък шедьовър изглежда невероятно.
Столицата на Великобритания пък може да се похвали с великденско произведение, съчетаващо вкуса към лукса и едно от любимите лакомства на милиони хора по света. Става дума за огромно шоколадово яйце, украсено със стотици диаманти по половин карат всеки. Освен че е наслада за окото, сладката ювелирна скулптура е създадена със специалната мисия да бъде продадена на благотворителен търг с начална цена 50 000 лири.
Една от жителките на Киев - Оксана Мац, е авторка на уникална мозайка, подредена с писани великденски яйца във вид на изображение на лика на Дева Мария. За целта художничката използва 15 000 дървени заготовки, украсени в традиционния за Украйна стил. По-късно възниква идеята за "Олтарът на нациите" - уникален арт обект от 380 000 яйца, в чието създаване участват автори от различни страни по света.
Стипе Билетич от Босна също има повод да се гордее с произведенията си. Всяка година на Възкресение Христово той представя пред взискателната публика направените от него яйца, които се различават от всички останали с това, че върху всяко има подкова.
В румънския град Сучава местните жители украсиха централния площад с великденска скулптура. Яйцето е високо цели 7,25 метра и тежи 1,8 тона.
Още един подобен паметник впечатлява с размерите си в Канада. Любопитното в случая е, че монументът е издигнат в чест на конната полиция в страната. Според замисъла на авторите му той символизира живота, късмета и сигурността. 10-метровото яйце всъщност е огромна мозайка от самолетни отломки, съдържаща 524 звезди и 1108 равностранни триъгълника. Произведението впечатлява още с 3512 външни плоскости и 177 вътрешни траверси, а общият брой на детайлите на композицията е 6978.
Яйце, покрито с бляскав жълто-розов емайл и обсипано с диаманти, бе продадено през 2007 г. за $13,4 млн. От бижуто на всеки кръгъл час се показва фигурка на златно петле, инкрустирано със скъпоценни камъни, което четири пъти кима с главата си. Този шедьовър на ювелирното изкуство е направен в работилницата на Фаберже за семейството на руски монарси и е купен на търг от френския аристократ барон Едуард де Ротшилд за сватбен подарък.
Всъщност едни от най-известните великденски яйца в света са от серията на един от най-прочутите бижутери на всички времена, чиято майка е датчанка, а бащата е естонец от емигрирал хугенотски род. Карл Фаберже създава произведенията си от 1885 до 1917 г. Общо колекцията съдържа 71 експоната, като 52 от тях са изработени специално за царската династия. Първото яйце е поръчано за изработка по повод Възкресение Христово като изненада за съпругата на император Александър III. Когато получава подаръка, Мария Фьодоровна вижда обикновено яйце, макар и направено от бяло злато. Но това е само привидно. Яйцето с дължина 64 мм и широчина 35 мм се отваря, подобно на матрьошка, и вътре има жълтък - също златен, в който е скрита кокошка с рубинени очи, съдържаща в утробата си миниатюрно копие на императорската корона, направено от скъпоценни камъни и диаманти, както и малък рубин, носен впоследствие от императрицата на верижка на врата й. Авторът на ювелирната творба, наречена "Кокошчица", е майсторът Ерик Колин от компанията "Фаберже".
Най-голямото търсене на великденския символ пък е регистрирано в Парка за развлечения "Cypress Garden", разположен в американския щат Флорида. За честванията на Възкресение Христово през 2007 г. там скриват в тревата 501 000 яйца, за намирането на които се състезават 9753 деца и родители.
А преди няколко години аржентински сладкари решават да направят за Великден най-тежкото лакомство. За създаването на яйцето с височина 8,5 метра, широчина 5 метра и маса от 4 тона почти две седмици се трудят 27 души. Но най-впечатляващ е фактът, че след като произведението бе позиционирано на главния градски площад в столицата на страната и от "Гинес" регистрираха постижението, вкусният шедьовър бе разчупен на парчета с помощта на кран и всички желаещи имаха възможността да го опитат напълно безплатно.
Вкусни и светли да са дните ни не само когато се прекланяме пред чудото на Възкресението!


"Олтарът на нациите"


"Кокошчица" на Фаберже


7-метровата дрезденска творба


Украса с дупчици в черупката


Паметникът на конната полиция в Канада

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ