Тесла на парното
/ брой: 232
След толкова протести за цените на горивата, след куп празни приказки на управниците по адрес на руските доставки на природен газ, след набъбналата в навечерието на новия отоплителен сезон цена на парното се пръкна и простичката истина за обикновените хорица. Чака ни нова ценова инвазия. От 1 януари топлото пак ще поскъпне. Този път заради предложените от Дянковото ведомство промени в акцизите върху синьото гориво, използвано за отопление. От МФ неангажиращо и фриволно прехвърлиха топката за предстоящия шамар върху европейските директиви и стандарти, които трябва да догоним.
Трудно е да обясниш на леля Миче от третия етаж, че има стандарти за акциза на газа за парното, който ще направи сметката й за топло три пъти по-голяма от пенсията й. И в същото време да я накараш да осъзнае с цялото уважение към побелелите й коси, че това, европейското правило, не важи за учителската й пенсийка.
От новите акцизи върху синьото гориво ползи за приходите в бюджета няма да има, не закъсняха с коментара експерти и бизнесмени. И отново припомниха, че страни с ниско потребление на газ, каквато безспорно е България, могат да поискат отлагане на правилата до октомври 2013 г. Кому и за какво се натягат тогава Дянков и сие? Защо пришпорват обезкървения от забиване на ценови шпори народец? Не е ли редно от МФ да сложат картите на масата и все така неангажирано да обяснят на леля Миче от третия етаж кое налага сега и веднага да скочи акцизът, колко ще спечели от това държавата и с какво тази стъпка ще й помогне да заживее по-нормално.
Въвеждането на акциз върху природния газ за отопление ще ликвидира окончателно и без това закъсалите топлофикации. Цената на синьото гориво формира около 70-80 на сто от цената на парното. Илюзия е, че цените на всички стоки и услуги ще останат на досегашните нива. Мит е, че инфлацията ще запази нивата си. Ще поскъпне всичко, предупредиха икономисти още в разгара на протестите срещу високите цени на горивата, когато излезе наяве готвената от МФ нова тесла.
Вярно е, че България е една от страните с най-ниски акцизни ставки в ЕС. Но е и най-бедната. Всички опити и повишения на акцизи у нас в последните години са завършвали по един начин - увеличение на сивия сектор и бум на контрабандата. Сив сектор при парното няма, за контрабанда е сложно да се говори. Но за ликвидация - напълно реалистично.
И с тази Дянкова стъпка управниците ни няма да решат проблема с бюджетния дефицит. Но ще продължат политиката си на сваляне на кожи от простолюдието. Няма да се топлим, няма да ядем, няма и да живеем. Дано Те да са доволни.