17 Ноември 2024неделя01:02 ч.

Акценти

Овластени мутри дълбаят пропаст между бедни и богати

Въвеждането на минимална заплата, сравнима с тази в ЕС, не е утопия

/ брой: 189

автор:Йонко Бонов

visibility 2676

Живеем в страна, поразена частично от безвластие. Парламентарна република, в която министър-председателят управлява самовластно, демонстрирайки пълно пренебрежение към парламента. Премиер от съсловието на мутрите, който подменя волята на народа, като превръща Народното събрание в институция, подвластна на едноличната му воля. Предложенията и исканията на народните представители от левицата, както и позицията на президента, са посрещани враждебно и безапелационно са отхвърляни от мнозинството, послушно на властовата мутра, погазила българската законност и демократичния правов ред. 

Човекът, седнал с безцеремонна амбициозност зад волана на джипа, отдавна третира държавата като лична собственост. Гласовете на стотиците хиляди недоволни, огласяващи площадите и централните улици на София и на всички градове в страната, с които нашите сънародници, живеещи в чужбина, масово са солидарни, се сблъскват с дебел слой наглост и безочие.

Премиерът Борисов изтъква, че в ситуация на протестираща България срещу властта на мутрите единствено той бил работил. Какъв е резултатът от такава работа? Некачествен асфалт, опасен за пътуващите, и все по-дълбока пропаст между бедни и богати. Въпреки че според Борисов все още имало "мазнинки" в държавната хазна, наскоро правителството изтегли нов заем, този път от 5 милиарда лева. Финансовият министър Кирил Ананиев побърза да го определи като изключителен успех. Падежът на втория транш бил за 30 години, лихвата - едва 0,4%, и била постигната доходност на облигациите. Първо, тегленето на този огромен заем е поредно своеволие на правителството. Цялото общество бе изненадано и поставено пред свършен факт. Управляващите за пореден път пренебрегнаха парламента и доказаха, че могат да правят каквото искат през главата на народните избраници. Ако България беше парламентарна република наистина, идеята за тегленето на такъв заем беше редно да се обсъди и приеме в парламента. Не на сегашните пресити управляващи, а на целия български народ ще се наложи да изплаща тези 5 милиарда. Второ, тези милиарди са предоставени в дълг от международните пазари. Колкото по-голям е външният дълг на една страна, толкова нейната зависимост е по-голяма. Дали новият ни борч не е под натиска на сили отвън? За това говори фактът, че заемът е изтеглен подозрително бързо, очевидно "с висока доза на доверие" от страна на кредиторите, с "изгодно" ниска лихва. Този нов дълг все повече доближава страната ни към групата на зависимите страни. Трето, Борисов и сие ни уверяваха, че в държавния резерв били натрупани няколко милиарда. Последният солиден заем обаче накара финансови анализатори да се усъмнят и да предположат, че държавната хазна всъщност е празна. 

Остава да витае тревожното предположение, че властта продължава да върти финансови далавери на тъмно, замитайки следите си така, че никой да не може да хване края. Премиерът продължава да раздава пари на приближени. Смело увеличава заплати на държавни служители, щедро обещава по-високи пенсии. Все за изиратели, нали! Тези толкова щедро раздавани пари не са включени в актуализация на държавния бюджет, за каквато крайната дума има единствено парламентът. Следователно става дума за поредното нарушаване на законността и за подкупване на голяма част от народа. С други думи - правителството с тези подкупи превръща мнозина в свои съучастници.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в предизборната си програма беше включила въвеждането на минимална заплата за всички, работещи в Европейския съюз, както и схема за помощи за безработните. Наскоро тя отново настоя за това. Някои родни икономисти с нескривана ирония приеха нейната идея като утопия. Това е, меко казано, смехотворно. Обществена тайна е, че от България са изнесени незаконно и безнаказано десетки милиарди. При една стабилна държава е напълно реално да се разкрие в чии сметки са преведени тези пари, виновните да бъдат съдени, а сумите - върнати в държавния бюджет. И е напълно реално да се вдигнат минималните заплати според стандарта на ЕС.

Крайно време е да се въведе в нашата икономика политика на строг етатизъм. Който работодател иска да наеме работник в частната си фирма, да се задължи да гарантира заплата на ниво  минималното трудово възнаграждение за работещите в ЕС. Самата държава трябва да бъде гарант за изплащането на минимални заплати, достигащи стандартите в ЕС. Преди това обаче мутрите трябва да бъдат изгонени час по-скоро и завинаги от властта.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ