16 Ноември 2024събота23:29 ч.

Играта свърши

/ брой: 57

автор:Светла Василева

visibility 2615

Законът е врата в полето. Сентенцията е нашенска и няма ден, в който действителността да не потвърждава правотата й. Да вземем например определянето на цената на природния газ от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). За първото тримесечие на 2017 г. "Булгаргаз" поиска повишение от 13,53%. Регулаторът разреши поскъпване с 4,65%. Не заради това, че сметките на обществения доставчик не бяха верни, не! И изчисленията бяха по наредбите и правилата, и аргументите основателни, но... не бяха политкоректни. Приемането им означаваше скок в цената на парното, топлата вода и електроенергията, произвеждани в топлофикациите от природен газ, и то в средата на отоплителния сезон. Това най-независимият сред всички независими регулатори досега нямаше как да го утвърди. Защото представете си какво щеше да стане със стабилността, с която висши представители на ГЕРБ, започвайки с Цветан Цветанов и Теменужка Петкова и завършвайки с Бойко Борисов, ни омайваха от сутрин до вечер от тв екраните и която рекламираха като върхово свое постижение. Пък и вдигането на цени преди избори не е никак добър ход, откъдето и да се погледне, нали?
Ето защо най-независимият от независимите регулатори, председателстван от Иван Иванов - един от основателите на ДСБ, кротко полегна на ГЕРБ. Само и само стабилност и социален мир да има, а не гневни тълпи по улиците и площадите с призиви, тревожещи спокойствието на властта. Зер февруарските протести от 2013 г. още са обица на не едно величайше ухо. В името на стабилността през 2015 г. "Булгаргаз" продаваше синьото гориво на вътрешния пазар под доставните цени, т.е. на загуба. Вярно, през 2016 г. регулаторът го компенсира, като му позволи да припечели, но въпреки "щедростта" се наложи компанията майка - Български енергиен холдинг, да съживява обществения доставчик с финансови инжекции. Всъщност и през 2015, и през 2016 г. цената на синьото гориво за вътрешния пазар беше изкривявана - кога нагоре, кога надолу, от най-независимия от независимите регулатори. Но пък беше коректна спрямо политическия тренд на ГЕРБ за стабилност.
Преди месец от "Булгаргаз" обявиха, че ще  поискат 32,44% увеличение на цената на газа за второто тримесечие. Тогава Иван Иванов - независимият председател на най-независимия регулатор, заяви, че е притеснен, и посъветва компанията да размисли и да търси вътрешни резерви. Сетне млъкна политкоректно и предупреди, че няма да дава изявления до края на предизборната кампания. "Булгаргаз" коригира искането си за увеличение на 29,7%. Работната група на регулатора препоръча 29,6%. Така де. Става въпрос за повишение от 1 април. Изборите ще са минали. По-високите цени на парното, които неминуемо ще последват, ще се усетят едва в края на есента през ноември. Електроенергията също ще скочи, но лятото няма кой да забележи особено.  
Иван Иванов политкоректно мълчи. Играта свърши. За гражданите остана да плащат сметките.    
 




 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ