16 Ноември 2024събота22:24 ч.

ЕС готви промени в търговията с емисии срещу индустрията и енергетиката ни

/ брой: 50

автор:Светла Василева

visibility 2247

На 28 февруари Съветът по околната среда към ЕК е подкрепил промени на схемата за търговия с вредни емисии. За промяната са гласували 19 държави, а 9, сред които и България, са били против, стана ясно миналата седмица на дискусията, организирана от КТ "Подкрепа" и КНСБ. Тя беше на тема "Промените в Референтния документ за най-добри налични техники за големи горивни инсталации (LCP BREF)". Зам.-министрите на околната среда, енергетиката, икономиката, труда и социалната политика, заедно с експерти, синдикалисти и представители на засегнатите индустрии, обсъждаха стъпки за смекчаване на удара върху страната ни от готвените промени. Във форума участваха и евродепутатите Георги Пирински и Петър Курумбашев от БСП и Владимир Уручев от ГЕРБ.
Експерти от МОСВ разясниха, че страната ни е част от коалиция от девет държави, които са против готвените промени в Директивата за схемата на ЕС за търговия с емисии, но само Полша и Италия от големите икономики, са с нас. Така, при липса на единодушие, решението се счита за прието понеже е одобрено от 55% от държавите от ЕС, които представляват 65% от населението в общността.
Схемата на ЕС за търговия с емисии е създадена през 2005 г., за да насърчи намаляването им по икономически ефективен начин. С нея се ограничават парникови газове, които се отделят от енергоемките промишлени производства, енергетиката и транспорта. До 2030 г. намалението на емисии в ЕС трябва да стигне до 40%, а квотите са основният инструмент, регулиращ процеса. Преговорите за ревизия на схемата на търговия с емисии стартира през 2015 г. и в момента сме по средата на приемането на директивата, разясниха експерти, участвали в работата на Съвета по околна среда. Като първа стъпка от промените е прието да бъде създаден резерв за стабилност на пазара, чиято цел е да намали излишъка от квоти за емисии, натрупани в схемата за търговия. Резервът ще бъде създаден 2018 г. и ще започне да действа от началото на 2019 г. В него ще бъдат прехвърлени 900 млн. нереализирани квоти, а от 2020 г. в него ще отиват и неразпределените квоти. Към момента не е ясно как новият механизъм ще се отрази на пазара у нас. От МОСВ казаха, че няма оценка на въздействието на реформата. Според зам.-директорът на ТЕЦ "Марица изток 2" Пламен Николов ефектът от снижаването на въглеродните емисии с още 40% до 2030 г. ще е малък и несъразмерен с парите, които ще се дадат, да за бъде постигнат. Търговията с емисии е директен натиск върху топлоелектрическите цантрали за затварянето им, смята Пламен Николов.



 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ