17 Ноември 2024неделя00:30 ч.

ЕУЛЕКС ще разследва косовския премиер

Тайни доклади на НАТО също сочели лидери на АОК като главатари на престъпна групировка

/ брой: 25

автор:Божидар Бориславов

visibility 6291

През декември миналата година швейцарският депутат Дик Марти предизвика огромен скандал. Той представи пред Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) доклад от 27 страници. В него Дик Марти обвини премиера на Косово Хашим Тачи и други високопоставени косовски политици, че са сред основните лидери на мафиотска структура, която се занимавала с проституция, трафик на наркотици и оръжие, търговия с човешки органи, изтезания и екзекуции. Органите били вземани от отвлечени сърби, от албанци, смятани за предатели, или от членове на противнически групировки. Трансплантациите се извършвали на територията на Албания в т. нар. "жълта къща" край гр. Бурел. Дейността на престъпната организация била провеждана в края на 90-те години на миналия век и била ръководена от лидери на Дреничката група на тогавашната Армия за освобождение на Косово (АОК).
Повод за двегодишното разследване на Марти стана написаното в книгата на бившия главен прокурор на Трибунала за бивша Югославия Карла дел Понте "Ловът, Аз и военнопрестъпниците".
След неколкочасови дебати ПАСЕ прие доклада на Марти и призова Албания да започне "сериозно и независимо разследване" на обвиненията. "Ние сме пазители на ценностите и поради тази причина трябва да се борим за истината", заявил Марти по време на дебатите и подчертал, че документът няма връзка със Сърбия или Русия.
От мисията на Европейския съюз в Косово ЕУЛЕКС обявиха, че започват свое разследване, а Дик Марти е настоял да бъдат дадени гаранции за свидетелите. Междувременно британският в. "Гардиън" излезе с публикация, в която се твърди, че според тайни доклади на НАТО в Косово Хашим Тачи е една от "най-големите риби" в организираната престъпност на бившата сръбска провинция. Според публикацията в "Гардиън" обаче бившият шеф на логистиката на АОК и настоящ депутат от партията на Тачи Джавит Халити бил

човекът, който дърпал конците на Тачи

 
Статията се позовава на тайни доклади на НАТО, носещи гриф "Секретно" и подписани "САЩ, КФОР". В докладите били използвани материали на западни разузнавания и информатори. От документите ставало ясно, че западни сили, които поддържали косовското правителство, имали представа за криминалните връзки на премиера отпреди няколко години. В документите се твърдяло, че Джавит Халити, който винаги носел чешки 9-милиметров пистолет, имал сериозно влияние върху косовския премиер. Цитиран е един от докладите, който определя Халити като "силата, която стои зад Тачи", защото имал силни връзки в албанската мафия и косовските тайни служби. Халити е бил "замесен в проституция, оръжия и търговия с наркотици". През 90-те години бившият командир от АОК "повече или по-малко" участвал във финансирането на войната като стартирал фонд за подпомагането на организацията, от който се облагодетелствал лично и така е "създал организирана престъпност от огромен мащаб".
Публикацията цитира доклад, според който, въпреки че Джавит Халити е политически и финансов съветник на премиера, в техните отношения той бил "истинският бос". Съветникът ползвал фалшиви документи за самоличност, за да пътува зад граница, защото бил в черния списък на няколко държави, сред които и САЩ.
Според "Гардиън" за Халити се предполага, че е свързан и с две убийства в края на 90-те години - на политически опонент и на журналист от Тирана, който по онова време бил съквартирант на Хашим Тачи. В интервю за друго издание Халити определя доклада на Дик Марти като "политически" и обвинява, че документът има за цел да дискредитира АОК.

Съмнения в европейската мисия
 
Докладчикът на ПАСЕ Дик Марти изрази съмнение, че мисията на Евросъюза в Косово може да проведе разследване, защото била безсилна. Според швейцареца трябвало да бъде създадена специална правосъдна организация, която да е извън Косово и която да има правото да прилага мерки за защита на свидетелите и семействата им. Ставало дума за 40 свидетели, които не били свързани нито с Белград, нито с Прищина.
С подобно предложение излезе и бившият хагски прокурор Карла дел Понте, която в момента е посланик на Швейцария в Аржентина. Пред сръбското радио Б92 тя коментира, че се съмнява дали Европейският съюз ще има политическата воля ЕУЛЕКС да разследва и съди виновните. Тя сподели, че разследването на Трибунала се е натъкнало на непреодолима съпротива от страна на албанската мафия в Косово и бивши членове на АОК. Дел Понте предлага да се създаде специален съд или комисия към Съвета за сигурност на ООН.
Докладчикът по случая Дик Марти влезе в задочно пререкание с бившия главен прокурор. В интервю за събското списание "Нин" той твърди, че през 2004 г. в Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия са били унищожени доказателства от т. нар. "жълта къща". Според него дори и доказателствата да не са били достатъчни за издаване на присъди, това не била нормална постъпка.
Сръбският в. "Вечерне новости" съобщи, че в разследването ще се включат и сръбската прокуратура за борба с организираната престъпност и европейската агенция за борба с измамите ОЛАФ.
Публикация в сръбския в. "Вечерне новости" от декември миналата година цитира 50-годишна жена с инициали Л.К., която предприела собствено разследавне. Според нея сред насилствено държаните в Албания имало и отвлечени български момичета.

Престъпление срещу албанците
 
Хашим Тачи отхвърли изцяло обвиненията на Дик Марти. Цитиран от сръбския в. "Политика",  косовският премиер заяви, че докладът на Дик Марти бил доказателство за политическо отмъщение и сравни доклада с пропагандата на Гьобелс. Тачи обяви намеренията си да съди Марти за клевета, защото докладът бил престъпление срещу албанците.
Премиерът на Косово обяви, че ще оповести списък с имената на албанци, които са помагали на швейцареца при написването на доклада. Вест, която в Сърбия беше посрещната с негодувание. Сръбският заместник-прокурор за военните престъпления Бруно Векарич изрази съмнения, че това е заплаха към свидетелите и призив за линч.
Косовските официални власти вече обявиха, че няма доказателства за подобна престъпна дейност на техния премиер. От своя страна албанският премиер Сали Бериша покани Евросъюза да разследва и на територията на Албания. Той е заявил, че подобна покана ще бъде отправена и към Трибунала в Хага.
Сали Бериша определи доклада на Дик Марти като "расистки" и припомни, че обвиненията, изнесени в документа, не са нови и били подготвени още от пропагандата на Слободан Милошевич. Действително сръбските власти твърдят от години, че подобни престъпления по време на войната в края на 90-те са били извършвани. Основно доказателство за сръбските обвинения бил видеозапис, на който се виждали четири от жертвите. И. д. президент на Косово Якуп Красничи обяви, че страната му е готова и иска да се изправи срещу доклада.


Косовският премиер Хашим Тачи отхвърли изцяло обвиненията и заяви, че докладът на Дик Марти е политическо отмъщение
Снимка БГНЕС

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ