15 Ноември 2024петък07:41 ч.

Акцент

Жълтите павета - емблема за центъра на София

Нужна е инвестиция на Столичната община в ново производство, което да гарантира достатъчно качество и количество от тях

/ брой: 163

автор:Борис Цветков

visibility 3014

Борис ЦВЕТКОВ



Емблематични за София са жълтите павета в центъра на столицата! Те са етикет и нарицателно име през годините за центъра на София и дори на държавата. Закупени са от Австро-Унгария преди 115 години за милиони златни левове. Тогава с тях са покрити 59 000 кв. м или 2-3 пъти по-големи площи от улиците в столичния център. Производствената гаранция за издръжливостта им е 20 години, при това вероятно тя е отчитала тогавашната слаба интензивност на автомобилното движение.

За наше щастие са издържали многократно повече от предвиденото, чак до днешно време. През годините улиците, застлани с жълти павета, по различни причини са се свили до минимум. Това дава възможност в Столичната община да има запас от резерв за подмяна на повредени павета. Разбира се, известно е, че голяма част от тях са "изтекли", законно и незаконно, по вилите на видни софиянци, което е намалило наличния резерв.
Преди години общината прие решение жълтите павета да бъдат определени като културна ценност на София.
Отделени бяха около 150 хиляди лева за проучване възможността да произведем подобни жълти павета в България. Изследванията показаха, че подобно производство е възможно, в т.ч. дори при по-добра износоустойчивост от наличните такива. Намери се и евентуален производител в Русе, който може да организира подобно производство. Оценката е, че то ще излезе "скъпо". Колко точно скъпо, не е правена оценка!?!
Друг проблем е, че като цяло ремонтите при управлението на ГЕРБ са под всякаква критика относно качеството и сроковете за изпълнение. Още по-лошо е положението, когато говорим за ремонт и подмяна на компрометиран паваж, който изисква определени специализирани умения. При очевидно ниското заплащане на преките изпълнители на ремонт на паваж, те отдавна са се преориентирали към други дейности. На разположение, доколкото въобще ги има, са изпълнители, които не могат да гарантират и една година гаранционен срок. Това е причината рядко да се ремонтират улици, застлани с паваж, който по принцип е по-екологичен от асфалтовото покритие.
През последните години жълтите павета в центъра масово са дефектирали, напукани, начупени и разместени. Този факт дава негативен отенък на иначе великолепния вид на това покритие. Дълго време общината не направи нищо за позитивна промяна. Дори когато за дълго бе затворен бул. "Дондуков", беше пропусната възможността да се подмени настилката от паваж пред Министерския съвет.
Можем да сме доволни, че най-сетне започна постепенен ремонт на улиците, покрити с паваж от жълти павета. Остава да видим дали резултатът ще бъде същият като при много предишни ремонти в София. Обичайно ремонтите вървят бавно и предизвикват затруднение при движение в центъра, но остава да се надяваме на по-високо качество.
Във всички случаи трябва да се помисли за инвестиция на Столичната община в ново производство на емблематичните жълти павета, което да гарантира достатъчно качество и количество от тях. Може да се приеме, че дори и строителите да извършат качествено настоящия ремонт, то той ще е с павета, чийто гаранционен срок е изтекъл преди почти един век.
Ако искаме да запазим от унищожение поредната забележителност на нашата столица, мерките за ново производство трябва да бъдат приети днес, защото утре ще е късно. А оценката дали това е твърде "скъпо" трябва да се даде при отчитане значимостта на тази културна ценност, особено в сравнение с прозаичния скучен асфалт.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ