В България нямало в какво да се инвестира
По тази причина 40 млрд. лв. стоят „блокирани” в банките
/ брой: 106
Към момента има над 40 млрд. лв., които се държат от български физически лица в банките, хората не инвестират тези пари на пазара, но, от друга страна, просто няма в какво. Tова коментира Светозар Абрашев, председател на Борда на директорите на София Интернешънъл Секюритиз, в първия ден на форума "Шумът на парите".
От друга страна, хората като цяло са слабо информирани, липсва достатъчна финансова култура, което пречи за разбирането на различните финансови продукти и възможности за инвестиции, посочва Абрашев.
В момента има хубави компании, но те са твърде ограничен брой, а нови не виждаме да се задават скоро на пазара или са съвсем малко, каза още Абрашев.
"Същото може да се каже за чуждестранните инвеститори. Те искат да инвестират в България, но няма в какво на този етап. От друга страна, оценките са твърде ниски на Българската фондова борса в сравнение с други пазари, които вдигнаха доста нивата си, което също е пречка да се търси финансиране на борсата.
Инвестиционният консултант Борислав Стефанов направи разбор на инвестициите у нас. Той припомни, че в началото на десетилетието инвестициите в дълготрайни активи у нас са били 5-6 млрд. лева годишно. През 2006-2007 г. те са се повишили до 25-30 млрд. лева и в последните няколко години са намалели до около 20 млрд. лв.
По отношение на преките чуждестранни инвестиции през 2001 г. те са били около 1 милиард лева, след това, 2007-2008 г., се отчете голям ръст, като те достигнаха до рекордни нива между 7 и 9 милиарда лева годишно и след това паднаха до около 1-1,5 млрд. лева. Голяма част от тях са били във финансите, търговията и недвижимостите при бума. Ако можем да обособим няколко периода, може да се каже, че до 2004-2005 г. са били движени от приватизационни сделки, посочи Стефанов.
Според него първото, което може да направи държавата за повишаване на инвестициите, е на ниво чуждестранни аташета. Те обикновено са толкова заети с други дейности, че привличането на инвестиции им е от най-нисък приоритет. Може би ефикасно би било да се обвържат резултатите на аташетата с някаква форма на стимули.
Лихвите ще продължат да падат плавно
По отношение на имотния пазар 2014 г. беше повратна годна, в която интересът към инвестиции нарасна, заяви Асен Ягодин, изп. директор на Пощенска банка. Причина за това според него, от една страна, е спадането на цените на жилищата за поредна година. А от друга - голямото количество акумулирани депозити, доходността от които намаля и направи инвестирането в имот доста подходящо решение. В същото време банките, предвид на огромната конкуренция в този сегмент на кредитния пазар, намалиха лихвените нива и това стимулира ипотечното кредитиране.
На въпрос дали очаква понижението на лихвите да продължи, Ягодин посочи, че в сравнение с най-големия бум в ипотечно кредитиране (2006-2008 г.), лихвените проценти са с 1-1,5% надолу и този процес плавно ще продължи. Новото по думите му, е че има банки, които предлагат за значителен период от ипотечния кредит фиксиране на лихвата, което в известна степен е протекция на ползвателя на кредита. Той посочи още, че е необходимо да има мерки за подобряване на бизнес средата. Това ще провокира фирменото кредитиране, а когато има повече търсене на фирмени кредити, това отваря нови работни места и дава по-голяма стабилност в доходите на домакинствата, заключава Ягодин.
БФБ и депозитарът трябва заедно да се приватизират
Борсата и депозитарът в България са в някаква степен вертикално интегрирани. Борсата е вторият най-голям акционер в депозитара. Ето защо ние винаги сме изразявали становището, че те трябва да вървят в пакет. Това заяви изпълнителният директор на Българската фондова борса Иван Такев.
Според Такев е нужна промяна относно приватизацията през борсата. "Какво точно се случи с приватизацията през борсата в България - нищо съществено. Многократно през годините бяха декларирани намерения за активни действия, но всичко остана на ниво идеен проект, без конкретни стъпки в тази посока. Искрено се надявам това да се промени".
По отношение на самата борса процедурата по приватизацията беше спряна и беше отново подновена през тази година. Същевременно ние научихме през медиите, че Агенцията за приватизация е получила становище от Комисията за финансов надзор относно това дали борсата и депозитарът трябва да се приватизират едновременно.