15 Ноември 2024петък14:17 ч.

СЛЕД ДВЕ ГОДИНИ ВОЙНА В УКРАЙНА, ВРЕМЕ Е ЗА МИР!

/ брой: 39

visibility 5582

Медея БЕНДЖАМИН*
Никълъс ДЕЙВИС*   
    
Когато отбелязахме две пълни години, откакто Русия нахлу в Украйна, украинските правителствени сили се изтеглиха от Авдеевка - град, който за първи път бяха превзели от самопровъзгласилата се Донецка народна република през юли 2014 г. Разположен на само 10 мили от град Донецк, Авдеевка предоставяше на украинците база, от която тяхната артилерия бомбардираше Донецк близо 10 години.
И докато украинците и руснаците се бият във война на изтощение с над половин милион жертви, Съединените щати с някои техни съюзници са тези, които блокираха мирните преговори. През март 2022 г. Русия и Украйна се срещнаха в Турция и договориха мирно споразумение. Украйна се съгласи да стане неутрална страна, по модела на Австрия или Швейцария, отказвайки се от спорната си амбиция за членство в НАТО. Териториалните въпроси относно Крим и самопровъзгласилите се Донецка и Луганска република биха били решени по мирен път въз основа на самоопределението на хората от тези региони.
Но тогава САЩ и Лондон се намесиха и убедиха президента на Украйна да се откаже от споразумението за неутралитет в полза на дълга война за военно изтласкване на Русия от Украйна.
Саботажът на мирните преговори от САЩ не трябва да е изненада. Външната политика на САЩ следва това, което досега би трябвало да е лесно разпознаваем и предвидим модел, с който нашите лидери систематично ни лъжат за своите действия в кризисни ситуации. А когато истината стане известна, вече е късно да се обърнат катастрофалните последици от тези решения. Хиляди хора са платили с живота си, никой не е подведен под отговорност и вниманието на света се насочи към следващата криза, следващата серия от лъжи и

следващата кървава баня, която е Газа

След като САЩ и Обединеното кралство успяха да убият мирните преговори и да удължат войната, тя изпадна в неразрешим модел, общ за много войни.
Когато Украйна спечели позиции със своите много прославяни офанзиви през есента на 2022 г., председателят на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ генерал Марк Мили излезе публично с призив “да се възползваме от момента” и да се върнем на масата за преговори от позиция на силата, която лидерите на НАТО казваха, че са чакали. Френските и германските военни лидери са били още по-непреклонни, че този момент ще бъде краткотраен, ако не успеят да го използват.
Те бяха прави. Но президентът Байдън отхвърли призивите на своите военни съветници за подновяване на дипломацията, а неуспешната офанзива на Украйна през 2023 г. пропиля шанса й да преговаря от позиция на силата, жертвайки много повече животи, за да я остави по-слаба отпреди.
На 13 февруари московското бюро на Ройтерс разпространи новината, че САЩ са отхвърлили ново руско предложение за подновяване на мирните преговори. Руски източници, участващи в инициативата, са съобщили на Ройтерс, че Русия е предложила преки разговори с Вашингтон за прекратяване на огъня по текущите фронтови линии на войната.
След като на мирното споразумение на Русия с Украйна от март 2022 г. беше наложено вето от САЩ, този път

Москва се обърна директно към Вашингтон

преди да намеси Украйна. Имаше контакти на посредници в Турция и среща между държавния секретар Блинкен, директора на ЦРУ Бърнс и съветника по националната сигурност Съливан във Вашингтон. Но резултатът беше съобщение от Съливан, че САЩ са готови да обсъдят други аспекти на отношенията между САЩ и Русия, но не и мира в Украйна.
И така войната продължава. Русия все още изстрелва 10 000 артилерийски снаряда на ден, докато Украйна може да изстреля 2000. Някои украински стрелци казаха на репортери, че им е позволено да изразходват само три снаряда на нощ. Това означава, че украинците не могат да подтискат руската артилерия и щом не могат да отвърнат на огъня, могат само да се борят да оцелеят.
Европейската инициатива от март 2023 г. за производство на милион снаряди за Украйна се провали, като бяха произведени само около 600 000.
Междувременно Русия вече произвежда 4,5 милиона артилерийски снаряда годишно. След като е харчила по-малко от една десета от бюджета на Пентагона през последните 20 години, как Русия е способна да произвежда пет пъти повече снаряди от Съединените щати и техните съюзници взети заедно?
През август 2023 г. правителството в Киев уволни ръководителите на военните наборни служби във всички 24 региона на страната, след като стана известно, че те систематично са искали подкупи, за да позволят на мъже да избегнат вербуването и да получат безопасно напускане на страната. Приходите от тази корупция са били огромни и са се разпределяли равномерно вертикално към върха.
Олексий Арестович, бивш говорител на Зеленски, каза пред уебсайта Unherd, че коренът на проблема с набирането на персонал за украинската армия е в това, че
 
само 20% от украинците вярват в антируския украински национализъм

проповядван от Киев след свалянето на Янукович през 2014 г. Останалите 80% споделят идеята за многонационална и мултикултурна страна и са гласували за тази идея, когато Зеленски дойде на власт през 2019 г.
Според Арестович всички граждани на страната са украинци, дори да говорят различни езици. Неговата критика към това, което се случи в Украйна през последните години, е към тази идея за украинския национализъм, който раздели Украйна на говорещи украински и рускоговорящите като втора категория хора. Това е опасна идея, по-опасна от руската агресия, защото никой от тези 80% не иска да умре за система, в която те са хора втора класа.
Щом украинците не са склонни да се бият, представете си как американците биха се съпротивлявали, ако бъдат изпратени да се бият в Украйна. Проучване на Военния колеж на САЩ от 2023 г. за “уроците от Украйна” установи:

сухопътна война на САЩ с Русия

която Съединените щати се готвят да водят, ще включва приблизително 3600 жертви на ден, убивайки и осакатявайки толкова американски войници за две седмици, колкото войните в Афганистан и Ирак направиха за 20 години.
Военната политика на САЩ в Украйна се основава на точно такава постепенна ескалация от прокси война до пълномащабна война между Русия и Съединените щати, която неизбежно е под сянката на риска от ядрен сблъсък. Това не се е променило от две години и няма да се промени, освен ако и докато нашите лидери не възприемат коренно различен подход. Това би включвало сериозна дипломация за прекратяване на войната при условия, при които Русия и Украйна могат да се договорят, както направиха при споразумението за неутралитет от март 2022 г.

* Медея Бенджамин е съосновател на Global Exchange и CODEPINK. Тя е автор и съавтор на „Кралството на несправедливите: Зад връзката между САЩ и Саудитска Арабия“ (2016); „Война с дронове: Убиване с дистанционно управление“ (2013); „Не се страхувай, Гринго: Жена от Хондурас говори от сърце“ (1989), „Спрете следващата война сега“ (2005)
* Никълъс Дейвис е независим журналист и изследовател в CODEPINK. Той е съавтор, заедно с Медея Бенджамин, на „Войната в Украйна: Осмисляне на един безсмислен конфликт“, автор е на „Кръвта по нашите ръце: американското нашествие и унищожаването на Ирак“

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ