15 Ноември 2024петък04:16 ч.

Силата на географията

/ брой: 153

автор:Дума

visibility 5246

В труда си „Силата на географията“ Тим Маршъл обяснява как 10 ключови региона ще повлияят върху световния ред. Ето бъдещите предизвикателства пред всеки от 10-те геополитически региона?
Австралия - да поддържа едновременно под контрол взаимоотношенията си с Китай (заради икономиката) и със САЩ.  
Иран - да преодолее Параграф 22. Гордее се, че е революционна държава и дава начало на редица такива движения, но младите предпочитат тя да се либерализира. Ако обаче се либерализира, ще загуби легитимност в очите на милиони, които сега я подкрепят.
Саудитска Арабия - да изгради ново общество, нова икономика и нова действаща армия, както и да намали ролята на религията и авторитарността в управлението. Макар да осигурява така важния петрол, нужен на САЩ, за да движат икономиката си, бавният край на нефтената епоха настъпва.
Великобритания - да се справи с евентуалните сценарии за независимост на Шотландия и Северна Ирландия.
Гърция - да балансира постоянно отношенията си с Турция, Русия и САЩ, да избягва възможностите за военни действия и да се справя адекватно с предстоящите бежански и емигрантски вълни.
Турция - да не се чувства изолирана на дипломатическия фронт и да възвърне доверието към нея като модерно развиваща се държава.
Сахел - ще устои ли да запази границите на държавите си добре охранявани, а управлението си - стабилно? Ако Сахел стане източник на редки полезни изкопаеми, този ресурс ще е по-скоро проклятие, отколкото благословия.
Етиопия - изправена е пред най-голямата трудност: противопоставяне на природата. Климатичните промени водят до зачестили периоди на суша, обезлесяване, ерозия на почвата и разрастване на пустинята. Етиопия играе ролята на „водна кула“ и приютява стотици хиляди бежанци от Южен Судан, Сомалия, Еритрея и е център на екстремистки групировки и пиратства.
Испания - да устои на Каталуния в желанието й за независимост, за да се запази целостта на ЕС, иначе Русия и Китай ще потърсят път за влияние. Пред нея все още стои въпросът за Гибралтар и може ли да си върне Скалата от Великобритания.
Космосът - договорът за Космоса от 1967 г. се нуждае от осъвременяване. А кой може да каже ще се постигне ли съгласие къде свършва Земята и къде започва Космосът?
В края на книгата си „Силата на географията“ Маршъл оставя отворен най-важния въпрос, засягащ съществуването на планетата и надхвърлящ границите на географията: Дали Космосът ще е следващото бойно поле?

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ