15 Ноември 2024петък04:16 ч.

Самозабравяне. Преяждане с власт и пари

/ брой: 32

автор:Калоян Методиев

visibility 17055

Мафиотските групировки в България ни нареждат до Еквадор, Йемен и Сомалия... Там банди проникват в държавните институции, отвличат кораби, разстрелват по улиците, масово се крадат коли и имоти...
У нас брокери на паралелна съдебна система изчезват мистериозно или са разстрелвани показно (Евра, Нотариуси... сигурен съм, че има и още). И тепърва трябва да излизат. До самия връх – лицата от Висшия съдебен съдебен (ВСС). Спешно!
Колко са се самозабравили, какво самочувствие и чувство за безнаказаност имат тия мафиотски групировки у нас, за да започнат да рекетират чужди инвеститори и глобални играчи като например ИКЕА?! Какво остава за беззащитните български фирми и граждани!
Точната дума е самозабравяне. Преяждане с власт и пари. Дай Боже циреят да се е пукнал и да започне наистина да тече. Без катарзис групировките само ще мимикрират, за да оцелеят и ще продължат да душат българското общество, да крадат бизнеси и имущество, които си харесат, да унищожават хора и кариери, да се завират в политиката. Това не може повече да продължава така!
Трябва прочистване близко като методология на ветинг системата в Албания (не същият, за да не се окажем с друго зло). Само работещото. Там, пакет реформи приет през 2016 г., под егидата и с участието на институциите ЕС, имаше за цел да върне публичното доверие в съдебната система. Бяха приети разпоредби за преоценка на съдиите, прокурорите и на съдебните помощници (процесът на ветинг) във основа на етичните характеристики и на професионалните способности.
В първата фаза на работа на Независимите комисии за квалификация (2018), са проверени 61 съдии и прокурори за законността на тяхното имущество, за възможните контакти с престъпността и за професионалните им способности. Разследват се дори съмнително ниски наеми и цената на обзавеждането на жилищата, в които живеят магистрати. Проучва се и имуществото на техните близки. От тях само 27 издържат тестовете и са преназначени, 21 са уволнени, а 13 подават оставки по време на самата процедура. Втората проверка е на групата от висшите съдии и прокурори (108 души). Първият уволнен магистрат е конституционен съдия (Фатос Луло), заради невъзможността му да докаже произхода на своето имущество. От 12 конституционни съдии остава на работа само 3-ма. През проверката преминат всичките около 800 съдии и прокурори, която продължава и в момента. Само с издържали проверката магистрати се създадат новите органи, които да ръководят съдебната власт – Висшият прокурорски съвет и Висшият съдебен съвет. Що се отнася до професионалните способности, от комисиите изследват делата на магистратите и допуснатите от тях грешки с години назад.

Фейсбук

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ