15 Ноември 2024петък04:16 ч.

Само обещания

/ брой: 6

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1759

Евгени ГАВРИЛОВ


За прохода Петрохан се заговаря обикновено през зимата, когато една от основните връзки между двете части на България става жертва на лошото време. Затова и темата за тунел под Петрохан продължава да бъде доста актуална. Явно и тази зима, доколкото я има, няма да направи изключение от това правило. Вчера в Монтана служебният регионален министър Иван Шишков призна, че дългоочакваното стратегическо съоръжение може да се превърне в поредната строителна илюзия у нас. 

В най-новата история на България плановете за пробив на Стара планина са рестартирани няколко пъти. Паметливите си спомнят, че първата идея за изграждането на тунел под прохода Петрохан датира още от 1916 година. Проект има и по времето на социализма от 60-те години на миналия век. През 1991 г. "Транспроект" беше разработил няколко варианта. През октомври 2003 г. покойният вече регионален министър Валентин Церовски дори обяви, че тунелът под Петрохан ще е готов до 2007 година. През 2012 г. също имаше процедури за предпроектни проучвания за тунел под Петрохан. 

През 2008 г. Министерството на транспорта бе обявило открита процедура за предпроектно проучване на пътя София-Гинци-Петрохан-Монтана като експресен, с възможност за изграждане на тунел под прохода. Тя обаче бе прекратена.

И така повече от век само приказки, обещания и добри намерения. А съоръжението е повече от необходимо. Статистиката на Пътната агенция сочи, че за денонощие през прохода минават до около 20 хил. автомобила. Тунелът би направил трафика и по-бърз, и много по-безопасен. 

Евентуален тунел намалява разстоянието между София и Монтана с над 60 километра. Затова е логичен въпросът защо изграждането му се бави. Едно от обясненията е, че проектът е сложен и скъп. Според експерти няма друг вид обект, който трябва да бъде толкова много изменян по време на самото строителство. Цялата технология трябва да се базира върху геоложките проучвания, които също се променят. Освен това дължината на тунела би трябвало да бъде най-малко седем километра, което е два бъти повече от дължината на тунела "Железница" на магистрала "Струма". Прогнозната стойност на необходимите инвестиции е около 200 милиона евро.

Сегашният регионален министър вижда като единствено спасение за проекта отдаването му на концесия. Стига обаче концесионерът да не е като "Автомагистрали" ЕАД, благодарение на който магистрала "Хемус" се е запътила към небитието, а тунелът под Петрохан да остане само на обещания и през следващите сто години.

Да се чуди човек как току-що падналите от власт не можаха да си намерят някоя друга фирма като "Автомагистрали". За десет години те доказаха, че са факири на подобни врътки.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ