15 Ноември 2024петък04:18 ч.

На фокус

Родната полиция ги пази...

Дейността на Бюрото за защита на свидетелите е обвита в гъста мъгла

/ брой: 135

автор:Юлия Кулинска

visibility 1901

Юлия КУЛИНСКА


"Ако някой вярата убива и престъпниците сам прикрива, ако някой пред лъжата лази, ако някое продажно братство граби от народното богатство, истината днес е само тази - родната полиция ни пази"... Помните тези сърцераздирателни слова, нали!? Те са от т.н. химн на МВР, възпят от  приятеля на Цветан Цветанов Веско Маринов. Само че те биха звучали по-вярно, ако на финала се казва:"Родната полиция ГИ пази..."

Убедихме се в последните години, че родната полиция трудно опазва гражданите, но пък добре пази престъпниците. Това е обществена тайна и не е от вчера. 

Към момента МВР охранява само трима защитени свидетели по прокурорски постановления, обяви преди дни вътрешният министър Калин Стоянов. Той се оплака, че не са единични случаите при които се налагало оперативни работници да ходят по заведения да търсят охранявани. "Когато въпросното лице пожелае да посети примерно дискотека, там охранителен състав, който е ангажиран с неговата защита, не може да влезе. Тогава се викат оперативни работници от съответното районно управление или от СДВР, които цивилни влизат на съответното място", разказа Стоянов в радиоинтервю.

Резонен е въпросът 

какви ги върши Бюрото за защита на свидетелите

След бурни драми и вълнения то беше прехвърлено от прокуратурата към ГД "Охрана" на Министерството на правосъдието. Когато беше под шапката на главния прокурор, дейността на структурата бе обвита в гъста мъгла и за бюрото се говореше в негативна светлина. Не е тайна, че бившият обвинител номер №1 Иван Гешев бе превърнал служителите си в свои преторианци, които вземаха дейно участие дори при оперативно-следствени действия, въпреки че по закон нямат разследващи функции.

След като бюрото смени началниците си мъглата около него стана още по-гъста и никой не обелва дума какво се случва зад завесата. А по закон то има задължението да осигури специална защита на важни свидетели. Контролът върху изпълнението на специалната защита се осъществява от Съвет по защита на застрашените лица, който се състои от министъра на правосъдието, министъра на вътрешните работи, председателя на Върховния касационен съд, главния прокурор и председателя на ДАНС. Предоставянето на охрана се прави по предложение на окръжния прокурор, но правосъдният министър и съветът решават дали това да се случи. Преди повече от 3 години 

жандармерията и баретите станаха мегазвено за охрана

и арести. Това стана по предложение на ГЕРБ с промени в Закона за МВР. Според тях МВР ще назначава денонощна охрана на представители на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, ако професионалното му ръководство прецени, че те са поставени под заплаха. Освен това полицейските органи също като НСО ще охраняват "служители в администрацията на органи на държавна власт", сиреч чиновници.

В края на 2022 г. общо четирима магистрати са получили държавна охрана, отчете Министерството на правосъдието тогава. Дали този брой се е увеличил, предвид сагата в съдебната система покрай отстраняването на Иван Гешев от поста главен прокурор, не е ясно. Зам.-шефът на Националната следствена служба Ясен Тодоров, например, се оплака, че се чувства застрашен, а вилата му се наблюдавала с дрон. Тогавашният заместник на Гешев и настоящ и.д. главен прокурор Борислав Сарафов също заяви, че се страхува за живота си. 

Бившият служебен министър Иван Демерджиев съобщи, че

активизацията на прокуратурата се отразява на МВР

и че над 160 служители на министерството в момента охраняват различни лица. Той обаче изрази дълбоко съмнение, че всички те се нуждаят от защита. По време на изслушване в комисията по вътрешен ред и сигурност в НС Демерджиев заяви, че нуждата  от охрана на множество нови лица се отразява на работата в министерството, тъй като на униформените ежедневно се възлагат множество интензивни процесуални действия и връчването на десетки призовки.

В безсилието си да се справи със събирането на глобите за нарушения по пътищата МВР опря до работодателите. От министерството са решили да натоварят шефовете на фирми със задачата по връчване на фишове и наказателни постановления. Нововъведението е предвидено в преходните и заключителни разпоредби на закона за държавния бюджет. 

От БСП от години настояват за нов Закона за МВР 

Преди повече от две седмици НС прие законопроект за промени в документа. С тях се създава механизъм за измерване и отчитане на натовареността на разследващите полицаи, както и да отпадне предвидената в закона възможност в населени места с население до 5000 души да се допуска осъществяване на пожарогасителна и спасителна дейност и в екипи от двама служители. България е единствената държава от ЕС, която допуска по двама пожарникари в екип. Според БСП това създава риск както за живота и здравето на служителите, така и за гражданите и имуществото.

Беше гласувано предложението на БСП висшите ръководни длъжности в МВР главен секретар, заместник главен секретар и директор на главна дирекция, да бъдат заемани след провеждането на конкурс. Нощният труд ще бъде намален. Въвеждат се и обезщетение при претърпяна трудова злополука на държавните служители от МВР. Социалистите настояват заплатите на униформените да следват средното трудово възнаграждение в страната.


България е първенец в ЕС по разходи за полиция

По разходи за полицията спрямо брутния вътрешен продукт сме на първо място в ЕС с 1,4%, при средно 0,9% за Европа. Сред всички министерства и държавни структури най-голям щат служители има МВР близо 50 000 души. На 100 000 българи се падат повече от 400 униформени. По този показател изпреварваме Испания, Австрия, Франция, Германия, Полша, Румъния и още 12 държави в ЕС. 

Броят на полицейските служители в ЕС бавно се понижава през последните години, отчита "Евростат". Общо 1,6 милиона души работят в полицията в съюза. На 100 000 души в страната-членки се падат 318 полицаи, а на един служител на реда - 314 души.


Кой охранява първите хора по света?

Федералната служба за охрана осигурява на лична сигурност на държавните лица в Русия

Най-малката армия в света е папската швейцарска гвардия, която пази Папата във Ватикана. Тя е основана от папа Юлий II през 1506 г. Официалната униформа на гвардейците е със 100-годишна история и в нея се преплитат легенди, папски гербове, символика на цветовете. Една от новостите е черната каска, която заменя алуминиевата. Младите гвардейци са неженени мъже, които живеят зад стените на Ватикана. Да създадат семейство е разрешено след 5 години служба. 

Руският президент Владимир Путин се смята за най-добре пазеният човек в света. Той се охранява от Федералната служба за охрана. Кадрите в нея се избират лично от Путин. Службата е могъща, мултифункционална и изключително затворена институция. За дейността й само могат да се правят предположения. Според руския закон охраната на президента има право да инсталира и използва най-различен софтуер и хардуер за подслушване, да извършва претърсвания, да си осигурява достъп до всички сгради и организации, както и да конфискува превозни средства, ако безопасността на президента го изисква. 

С елитна и тайна охранителна служба разполага президентът на Китай Си Дзинпин. Телохранителите, които го придружават в чужбина са строго фиксирани - 20. Те се обучават 6 години. Трябва да владеят до съвършенство над осем различни вида оръжия и да могат да стрелят с двете ръце едновременно.

Всеки войник от охраната на краля на Великобритания носи на главата си висока рунтава шапка. Подобни са били използвани за първи път французите по време на Наполеоновите войни. С тях войниците изглеждали по-големи и страшни. Всяка шапка е почти половин метър висока и тежи 680 грама. 

Близо 500 хил. долара дневно струва охраната на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Той има личен бодигард, който освен да му пази гърба, опитва водата и храната на държавния глава. 

Президентите на САЩ се пазят от елитния екип "Сикрет сървис". В него са наети над 7000 души, а годишният му бюджет надхвърля 2 милиарда долара. В охраната на президента участва още ЦРУ. Държавният глава на САЩ разполага с бронирана лимузина, обезопасен хеликоптер и "Еър форс уан" - самолетът с най-висока степен на защита в света. 

Охраната на лидера на Северна Корея Ким Чен Ун се състои от синове на богаташи, в чиито задължения влиза да тичат до колата му, когато отива някъде. Те са първите, които опитват храната му да не е отровна. В службата за сигурност на Ун има 120 хиляди души. Ун се пази и от женски отряд на специалисти. Той се наричат "Отряд на щастието", в който има 2000 момичета, обучени да охраняват вожда и да задоволят всичките му нужди.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ