Просим и се излагаме
/ брой: 51
Българското правителство призна, че не вижда алтернатива на руските газови доставки за Европа и е готово да проучи условията за получаването на газ по "Турски поток", заяви вицепремиерът Ивайло Калфин в Москва. България дори щяла да иска съдействие от Брюксел за това.
Какво дежавю. Допреди година искахме съдействие от Брюксел за обратното - как да се откажем от възможността за доставка на евтин руски газ. След оплакването на Бойко Борисов пред ЕК, че ще заобиколим европейското законодателството, най-голямата и изгодна възможност за доставка до България - "Южен поток", беше блокирана, при готов за стартиране проект. Една година обясняваме колко е вреден този проект за България и как ни прави зависими от Русия, за да клекнем сега и отново да я молим за газ? Шизофрения, безотговорност или обикновена управленска глупост? Нали все искаме да сме най-хитри - що да ни е лесно, като може да ни е трудно?
Проектът ни правел зависими от Русия. Как пък другите държави не ги прави зависими? Русия доставя до 50% от общия европейски газ, като в страните от ЦИЕ достигат до 80%. Логично - тя е най-големият производител. Другото е бизнес и договорки. Да се политизират чисто икономически взаимоотношения не е печелившо.
След като разигравахме Русия цяла година, не можем да я виним, че прекрати проекта. После Борисов изведнъж реши, че имаме нужда от него, но това не ти е мачлето в Банкя да си разиграваш топката според настроението. Нищо де, ще си направим хъбче, рече той. А можем и да произвеждаме - я какви залежи има в Черно море! Само че сондажите в находището "Хан Аспарух" бяха отложени чак за 2016-а. А и да направим хъбче, откъде ще дойде газът? Пак от Русия, но ще го купуваме от "Турски поток" на двойна цена. Но и това не е сигурно, понеже Унгария ни отряза от схемата. Виктор Орбан наскоро обяви, че Русия планира трасе през Гърция, Македония и Сърбия, до Унгария, заобикаляйки България. Ние сме аут и съвсем заслужено. Остава ни да се молим на Русия и да се излагаме пред цяла Европа.