"Предоговаряне"
/ брой: 28
"Американските ТЕЦ" излязоха с интересна "оферта" за електроенергията, която НЕК задължително изкупува от тях на по-висока цена. Те били готови да свалят цената на тока, но с условие "това, което намалят сега, след 5 години да им се възстанови". Нещо като "сега ще ти вдигна заплатата, но след 3 години искам да ми върнеш разликата".
Бойко Борисов скочи - не бил съгласен. Никой не е съгласен. Но регулаторните органи не изразяват "несъгласието" си. Предишният състав на ДКЕВР потърси помощ от ЕК за предоговаряне на дългосрочните договори със скъпите централи. Новото ръководство се отказа от това и отмени решението, с което предишното поиска от НЕК да договори с операторите на двете централи с 20-30% по-ниска цена на изкупувания ток. И започна преговори с тях, но без изисквания - каквито бяха техните условия. Шефката на ДКЕВР отсече, че дори да се предоговарят условията с "американските централи" (сочени като основни виновници за скъпия ток), това няма свали цената на тока. Имало и други фактори в ценообразуването. Цените щели сами да се регулират с либерализация на пазара, която щяла да се случи до края на годината.
Либерализация означава, че и на входа, и на изхода на НЕК има пазарни цени. Но когато на входа има дългогодишни договори за задължително изкупуване на фиксирани в пъти по-високи цени, пазар реално няма. Либерализация не може да има, докато тези договори не бъдат приведени в пазарен режим, без задължителен елемент. А техните представители нямат подобни намерения. Органът, който ги регулира, очевидно също няма такива намерения. От започналите през ноември "преговори" дотук чухме единствено, че "намират разбиране", "намират подкрепа" и "се надяват". След популистките напъни и търсене на оправдания, предоговаряне в интерес на пазарните отношения не очакваме. Интересно какви оправдания ще измислят уж "несъгласните".