16 Ноември 2024събота02:59 ч.

Право, куме, в очи...

По закона на хегемона

/ брой: 74

автор:Светлана Михова

visibility 3009

Задружните алхимически експерименти на Лондон и Вашингтон, поставени в Солсбъри с отравянето на британския агент Скрипал и с мнимото използване на отровен газ в сирийското градче Дума, имаха обща цел. Те трябваше да изведат формулата на вълшебно вещество, за което мечтае всеки модерен западен политик и с което се постига тоталното демонизиране на Русия. Не се получи.
И в единия, и другия случай жертви не бяха открити, както бе замислено от бележитите алхимици. Но така изглежда само на пръв поглед. Голямата жертва стана международното право и правото въобще. Презумпцията за невиновност бе погребана. На нейно място бе тронясана презумпцията на вероятността. Тя се изразява с въведения от мадам Тереза термин "Highly likely" - "много вероятно".
Всъщност, международното право бе закопано още преди 20-ина година в зората на еднополюсния свят и утвърждаването на хегемонията на "единствения властелин". Самата същност на този свят не допуска равенство пред закона, защото законът това е волята на хегемона. Така се роди екстериториалното действие на американските закони и недопустимостта американски граждани да бъдат съдени в други страни, където са извършили престъпления. Вашингтон издава присъди на чужди лидери, които трябва "съвсем законно" да бъдат отстранени от власт - било с преврат (последният пример е Украйна) и на тяхно място да се постави "свой човек", било с "легитимна" война (Югославия, Афганистан, Ирак, Либия, сега Сирия) и на мястото на довчерашните суверенни държави да се появи зачистена за САЩ територия.
С установяването на новия международен ред без международно право, а с универсалния закон на хегемона изчезва и необходимостта от истината. Тя е неуместна, защото дори намекът да бъде търсена, съдържа съмнение в правотата на хегемона. Истината дори се превърна в мръсна дума. Затова днес е "политически некоректно" да се разследва докрай "делото Скрипал" и абсурдните "химически атаки на Асад", постановка на подразделението на британските спецслужби с романтичното име "Бели каски". Затова Мей, Тръмп и барабар Макрон с тях побързаха да изстрелят ракетите си по Сирия часове преди там да са пристигнали експертите от Организацията за забрана на химическото оръжие. Истината им пречи, тя не трябва да се разчува.
А тя е, че нито САЩ, нито Англия, да не говорим за Франция, не могат да понесат унижението, че Русия провали плановете им да унищожат Сирия. Истината е, че те по закона на хегемона окупираха североизточната част на страната и нямат никакво намерение да мръднат оттам. Напротив, готвят нова фаза на войната, този път срещу сирийското правителство. Истинска гореща хибридна война. И вече няма нужда от измисляне на провокационни поводи. Говори се открито и нагло.
"Време е нашите войници да се приберат вкъщи. Те вече побеждават срещу лоялните на Асад войски. Време е да дадем възможност на други да се погрижат за ситуацията там", каза преди дни Тръмп. Администрацията му вече е преговаряла с Египет, Саудитска Арабия, Катар и Емиратите да пратят свои войски и да финансират плановете му. Това, че те неизбежно ще доведат до сблъсък между Техеран и Рияд, до кръвопролитна вътрешна сеч в огромното и многолико арабско море, не го интересува. Впрочем, интересува го - колкото повече кръв и хаос в региона, толкова по-добре. Тъкмо тази цел бе поставена още с пръкването на Арабската пролет през 2010 г. И всичко това е в унисон със закона на хегемона, по правилата на международното безправие.
Само през последните 20 години САЩ подпалиха 7 войни. Жертвите им винаги са многократно по-слаби. В повечето случаи воюват с чужди ръце. Там, където сами участват, победата им се изплъзва. Така беше във Виетнам, така е сега в Афганистан. Друга отличителна черта на американския боен опит е да удрят по вече смазания враг. Англосаксонските ВВС изравниха Дрезден със земята, когато Хитлер беше сразен, а Червената армия пред Берлин. Труман хвърли атомните си бомби над Хирошима и Нагасаки, когато руснаците вече бяха разгромили Япония. Обичат англосаксите на метено да свършат мръсното си дело.
И днешните химическите страсти на мадам Тереза не са от вчера. Англия започва да употребява химическо оръжие от момента на неговото изобретяване: през Първата световна война, срещу болшевиките в Гражданската война в Русия, срещу въстаналите араби в тогавашните й владения в Месопотамия. Тогава Чърчил пише: "Настроен съм да използвам газа срещу тези диви племена". Британски "човеколюбци" през 30-те години изучават действието на иприта върху индийски войници. През 1990 г. Маргарет Тачър настоява за използване на химическо оръжие срещу Ирак. И в Сирия, и в Ирак именно Англия създава лаборатории за забранените отровни газове. Днес нито Лондон, нито Вашингтон бързат да унищожат опасните си запаси. И това е по правилата на международното безправие. И европейската Темида, а с нея и българската, пише законите си в това "висше" безправие.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ